۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۴۹
کد خبرنگار: 1795
کد خبر: 83454426
۰ نفر

برچسب‌ها

میز طرح نماد در استان ها راه اندازی می شود

کرج - ایرنا -  وزارت آموزش و پرورش میز طرح نماد در ۳۵ منطقه کشور برای تقویت نظام مراقبت اجتماعی در بین جامعه در مهرماه سال جاری راه اندازی می شود.

طرح نماد را می توان محوری‌ترین برنامه  وزارت آموزش و پرورش برای توانمندسازی و ارتقای مهارت‌های زندگی دانش‌آموزان دانست.

طرح نماد از سال ۱۳۹۵ در کشور آغاز شده است .

 به گزارش ایرنا، معاون اداره کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش روز یکشنبه در نشست بررسی وضعیت طرح نماد در مدارس البرز که دردفتر معاونت پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز برگزار شد، افزود: این میز با هدف تسریع در روند خدمات دهی به دانش آموزان آسیب پذیر در ۳۱ استان و چهار منطقه از تهران دایر می شود.

وی بیان داشت: دوره توانمند سازی طرح نماد روند خوبی در استان ها داشته است.

محمد مصطفوی خاطرنشان کرد: اولویت  فعالیت‌های طرح نماد را غربالگری روانی و اجتماعی به عنوان نقشه راه  اجرای این طرح تشکیل می دهد.

وی یادآورشد: تحلیل دقیق شرایط هر استان در حوزه آسیب‌ها را از سوی معاونان پرورشی و فرهنگی استان‌ها ضروی دانست و ادامه داد: معاونان باید نقشه آسیب‌های روانی و اجتماعی استان‌ها را تعیین و برنامه‌های ویژه‌ای را با استفاده از تمام ظرفیت‌ها تعیین کنند.

این مسئول تشکیل شورای پیشگیری از آسیب های اجتماعی را در آموزش و پرورش استان های کشور را الزامی دانست و گفت: طرح نماد نیاز به آسیب شناسی دارد و باید در سال جدید با یک جهش بزرگ و نگاه توسعه کمی و کیفی به توانمندسازی دانش آموزان حرکت خود را آغاز کنیم.

وی تصریح کرد: برای تسریع در خدمات به دانش آموزان در معرض خطر آسیب های اجتماعی به دنبال امضای ائتلاف با مدیران دستگاه های اجرایی ذیربط در این بخش از جمله کمیته امداد، بهزیستی، دستگاه قضایی و... هستیم.

مصطفوی ادامه داد: مهمترین محور در اجرای موفقیت آمیز طرح نماد در مدارس کشور را پای کار آمدن مدیران مدارس تشکیل می دهد.

وی عنوان کرد: رئیس کمیته طرح نماد در استان ها با مدیرکل آموزش و پرورش است و دبیری آن را نیز معاونت پرورشی و فرهنگی بر عهده دارد.

وی تاکید کرد: این طرح تا کنون در ۶ هزار و ۵۸۷ مدرسه کشور اجرایی شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش البرز نیز در این نشست گفت: تا کنون طرح نماد به صورت پایلوت در ۱۴۴ مدرسه شهرستان نظرآباد و ۶ مدرسه آموزش و پرورش ناحیه سه کرج اجرایی شده است.

فرشته فهمیده خاطرنشان کرد:این طرح با هدف توانمندسازی دانش آموزان و مقابله با آسیب‌های اجتماعی از طریق مداخله به موقع و موثر با توجه به پیشگیری رشدمدار در مدارس کشور در حال اجراست.

وی با اشاره به نقش مهم مدرسه در رشد شخصیتی و اجتماعی دانش آموزان ، اضافه کرد: گسترش آموزش‌های ریشه‌ای در زمینه پیشگیری از رفتارهای پرخطر، آسیب‌های اجتماعی و بزهکاری، ایجاد نظام شناسایی دانش آموزان آسیب‌پذیر با چک ‌لیست‌های منظم و علمی، طراحی و توسعه مداخله‌های موثر و توانمند سازی دانش آموزان از جمله اهداف دیگراین طرح است.

وی ادامه داد: برنامه نماد به دلیل ظرفیت ائتلافی و چند سازمانی می‌تواند از جمله برنامه‌های اثربخش برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی باشد.

فهمیده با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش در اجرای سند تحول در ذیل شاخص مدرسه سالم توجه ویژه‌ای به آسیب‌های اجتماعی و رفتار پرخطر دانش‌آموزان دارد، افزود: البرز به دلیل شرایط خاص نیاز به حمایت در اجرای طرح ها و برنامه های مختلف در حوزه فرهنگی ، تربیتی و نظام مراقبت اجتماعی دارد.

در استان البرز ۶ مرکز مشاوره وابسته به آموزش و پرورش البرز فعالیت دارد.

البرز ۴۶۰ هزار دانش آموز دارد.

۲۸۱۹/ ۶۱۵۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =