۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۵
کد خبرنگار: 1936
کد خبر: 83454425
۲ نفر

برچسب‌ها

طرح های کوچک روستایی، دلخوشی های بزرگ

همدان - ایرنا - آسفالت یک جاده روستایی، داشتن یک سرپناه امن و محکم، کمک به خرید چند گاو و گوسفند و یا کمک به حفظ آب و خاک یک کشاورز کارهای به ظاهر کوچک دولت است که دلخوشی های بزرگی برای مردمان روستا می آفریند.

فرماندار همدان و معاونانش، نمایندگان مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی و جمعی از روسای اداره ها از صبح روز سه شنبه پابه پای آفتاب راهی تعدادی از روستاهای همدان شدند تا طرح هایی که به همت دولت و مدد اهالی روستا ساخته شده اند را بهره برداری کرده و در جشن شادی آنها شریک شوند.

روستای"نشر" نخستین مقصد سفر بود که طرح بهسازی و آسفالت معابر آن با صرف ۹۷۳ میلیون تومان انجام شده تا یکی از خواسته های دیرین مردم برآورده شود؛ با اینکار رفت و آمد مردم روستا در زمستان راحت می شود، به ویژه دانش آموزان که هر روز باید این مسیر پر از گل و لای را بروند و بیایند.

طرح بهسازی و آسفالت در روستای "احمد آباد" نیز  با اعتبار ۴۸۰ میلیون تومان اجرا شده بود که در میان موجی از شادی و رضایت مردم روبان افتتاح آنها پاره شد؛ با اجرای این طرح روستا تمیز و پاکیزه تر و زحمت زنان روستا هم برای آب و جارو کردن کوچه ها و زدودن خاک و خاشاک کمتر می شود.

یکی از احمدآبادی ها هم با کمک بلاعوض دولت و تسهیلات بانکی از مستاجری خلاص و صاحب خانه شده است که به میمنت هفته دولت در میان سوت و کف زدن های کشدار کودکان و جوانان کلیدش را از فرماندار همدان تحویل گرفت.

۲۸ هکتار از زمین های کشاورزی روستای "دشته" نیز با  ۲۷۰ میلیون تومان کمک بلاعوض دولت و ۵۵ میلیون تومان آورده خود کشاورز مجهز به سیستم آبیاری جدید شدند تا از این پس آب کمتری در مزارع و دشتها هدر برود و پسران خانواده هم از رنج و مشقت آبیاری رها شوند.

جایگاه سوخت تعاون روستایی در شهر قهاوند طرح دیگری بود که مسئولان در جشن آغاز به کارش شرکت کردند؛ این جایگاه با چهار نازل بنزین و ۶ نازل نفت و گاز خدمات بهتری را به ساکنان این منطقه ارائه می کند.

مردم خونگرم  قهاوند فرصت را غنیمت شمرده و از مسئولان خواستند کلنگ عملیات اجرایی کمربندی و میدان پژوهش این شهر را به زمین بزنند و دولتمردان هم با روی گشاده پذیرفتند و قول مساعد برای تامین اعتبار مورد نیاز این طرح کلیدی را به مردم دادند.

با ساخته شدن این جاده کمربندی و میدان از تصادفات و اتفاقهای ناگوار کاسته و ترافیک این شهر هم کمی روان تر می شود.

کارگاه تولید سفال و میناکاری در روستای"گراچقا" طرح دیگری بود که با حضور مسئولان فعالیتش را آغاز کرد؛ این کارگاه با ۳۵۰ میلیون تومان تسهیلات صندوق کارآفرینی امید و ۳۵ میلیون تومان آورده شخصی دایر شده تا دست ۱۰ نفر از جوانان این روستا را بند کرده و صنایع دستی خوش آب و رنگ بسازد.

یک واحد گوساله پرواری ۱۰۰ راسی نیز در روستای "امزاجرد" از توابع بخش مرکزی همدان امروز تولیدش را آغاز کرد؛ قرار است این گاوداری سالانه ۳۸ تن گوشت قرمز تولید و چهار نفر را هم مشغول بکار کند.

به گفته کارشناسان کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان با بهره برداری از این واحد، شمار گاوداری های گوشتی شهرستان همدان به ۳۷ رسید.

یک ساختمان جدید هم برای دهیاری روستای "بهرام آباد" از توابع بخش مرکزی همدان ساخته شده که برای دولت ۱۸۰ میلیون تومان هزینه داشته است تا دهیار این آبادی بهتر به امورات مردم بپردازد و مردم هم راحت تر به نماینده دولت در روستا دسترسی پیدا کنند.

آفتاب غروب کرده و فرصتی برای سفر به بقیه روستاها که مسئولان وعده حضور داده اند، نمانده است اما فردا در ادامه هفته دولت چند طرح مهم دیگر در سطح روستاها و شهر همدان بهره برداری می شود تا گل لبخند و رضایت بر لبان مردم بنشیند.

طبق گفته استاندار همدان همزمان با هفته دولت، ۷۰۵ طرح با اعتبار حدود ۱۱ هزار میلیارد ریال در استان بهره برداری و یا عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

۷۵۲۷/۲۰۸۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =