۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۴۸
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83454366
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

پاکستان: به دنبال تنش با هند نیستیم

اسلام‌آباد- ایرنا- وزیر امور خارجه پاکستان روز سه‌شنبه تأکید کرد: این کشور به دنبال تشدید تنش‌ها با هند نیست؛ بلکه خواهان حل مناقشه کشمیر بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی، "شاه محمود قریشی" اظهار کرد: موضوع کشمیر باید بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل حل شود.

سخنان وزیر امور خارجه پاکستان مبنی بر اجتناب از تنش با هند، در حالی بیان می‌شود که روز گذشته (دوشنبه) نخست وزیر هند در دیدار با رییس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست سران گروه 7، گفت: تمام مسائل میان هند و پاکستان، دوجانبه است و احتیاجی به میانجیگری طرف ثالث نیست. می توانیم مسائل و اختلافات موجود را به صورت دوجانبه حل کنیم.

با این حال، اظهارات تازه نخست وزیر هند برای آمادگی این کشور برای مذاکره با پاکستان می تواند نقطه آغاز تنش زدایی میان دهلی‌نو و اسلام آباد و از سرگیری گفت وگوهای صلح در مورد اختلافات قدیمی باشد.

با این حال، وزیر امور خارجه پاکستان آنچه که وی طرح‌های منفی هند خواند، را تهدیدی برای منطقه دانست و  هشدار داد که این کشور به هر گونه ماجراجویی و اشتباه محاسباتی دهلی نو پاسخ قاطع خواهد داد.

وی با رد مواضع دهلی نو مبنی بر برقراری فضای آرامش در منطقه جامو و کشمیر، هند را به فریب کاری متهم کرد.

کشمیر، منطقه مورد منازعه هند و پاکستان است و تصمیم اخیر دهلی نو در مورد کشمیر، به تنش سیاسی در روابط دو کشور دامن زده است؛ تا آنجا که دولت هند به ‌صورت جدی در این زمینه به پاکستان هشدار داد.

بخشی از کشمیر که تحت کنترل هند است، سال‌ها شاهد خشونت گروه‌های مسلح اسلام‌گرا و نیروهای امنیتی هند بوده است. در سال گذشته میلادی بیش از ۱۰۰ غیرنظامی در این درگیری‌ها کشته شدند.

عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفند سال گذشته، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان، حادثه تروریستی چندماه پیش در منطقه «پولواما» علیه نیروهای هندی و تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات ویژه منطقه جامو کشمیر، از جمله تنش های سیاسی- نظامی مهم اخیر میان دهلی نو و اسلام آباد به شمار می رود.

رسانه‌های پاکستان نیز گزارش دادند؛ حکومت نظامی و ایجاد محدودیتهای شدید در جامو و کشمیر وارد چهارمین هفته شده و اوضاع برای مسلمانان کشمیر دشوارتر شده است.

دولت اسلام آباد در روزهای اخیر اعلام کرد که این کشور در اعتراض به وضع بحرانی کشمیر، به دادگاه لاهه و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مراجعه خواهد کرد.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =