مقصد ۸۰ درصد کالاهای صادراتی از مرز بازرگان ترکیه است

ارومیه- ایرنا- معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران گفت:‌ در پنج ماهه سال جاری ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار کالا از مرز بازرگان به کشورهای مختلف دنیا صادر شده که مقصد ۸۰ درصد آن ترکیه بوده است.

مهدی میراشرفی امروز /سه‌شنبه/ در نشست وزیر امور اقتصادی و دارایی با مدیران منطقه آزاد ماکو، اظهار داشت: وضعیت فعلی مرز بازرگان زیبنده ویترین کشور نیست و فاز اول ساماندهی این مرز با نصب دو دستگاه «ایکس‌ری» که یکی از آنها ساخت داخل و دیگری اهدایی سازمان ملل است اجرا می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر حرکت گمرکات کشور به سوی گمرک هوشمند است زیرا علاوه‌بر آنکه از هزینه‌های اضافه جلوگیری می‌کند موجب حذف بروکراسی کاغذ نیز می‌شود.

وی با بیان اینکه نگاه دولت به سمت توسعه همکاری تجاری با شرق است بیان کرد: هم‌اکنون بیشترین صادرات و واردات کشورمان با چین و عراق صورت می‌گیرد.

وی به لزوم اجرای مدیریت یکپارچه در گمرکات کشوراشاره کرد و افزود:‌ در صورت مدیریت واحد در گمرکات می‌توان شاهد تسهیل و رفع مشکلات گمرکی بود.

رییس کل گمرک ایران اظهار داشت: در سال گذشته میزان صادرات کالا از کشور ۴۵۰ میلیارد دلار بود که سه میلیارد دلار آن از منطقه آزاد ماکو بوده است.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان‌های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی‌الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

۷۱۳۲/۶۱۸۵/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =