۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۳
کد خبرنگار: 2391
کد خبر: 83454145
۰ نفر

برچسب‌ها

پنتاگون: سامانه اس ۴۰۰ با جنگنده اف ۳۵ همخوانی ندارد

آنکارا- ایرنا- مشاور وزارت دفاع آمریکا گفت: سامانه موشکی اس ۴۰۰ با جنگنده اف ۳۵ همخوانی ندارد. با این وجود برای حل اختلافات با ترکیه، به مذاکره و گفت و گو ادامه می دهیم.

به گزارش پایگاه خبری تایم ترک در روز سه شنبه، الن لرد مشاور وزارت دفاع آمریکا اظهار داشت: سامانه موشکی اس ۴۰۰ با هواپیمای اف ۳۵ همخوانی ندارد. البته ترکیه متحد استراتژیک ماست و از همین رو پیوسته با این کشور در حال مذاکره هستیم.

وی با بیان اینکه ۹۰۰ قطعه از پروژه ساخت هواپیمای اف ۳۵ تاکنون در ترکیه در حال تولید بوده است، تأکید کرد: از این بعد، تولید این قطعات در آمریکا آغاز خواهد شد و ما نزدیک یک سال است که برای تولید این قطعات در داخل کشور برنامه ریزی کرده ایم و شرکت های ترک تا مارس ۲۰۲۰ به تولید این قطعات ادامه خواهند داد.

لرد در پاسخ به این سؤال که روند اخراج ترکیه از پروژه ساخت هواپیمای اف ۳۵ چقدر طول خواهد کشید، اظهار داشت: با توجه به تلاش های صورت گرفته، انتظارمان این است که این روند یک سال به درازا بینجامد.

وی با بیان اینکه مسأله اف ۳۵ با دیگر مسائل مرتبط با ترکیه تفاوت دارد، افزود: پروژه هواپیمای اف ۳۵ با سامانه موشکی اس ۴۰۰ مرتبط است. بعد از ترکیه با یک متحد دیگر به راهمان در این پروژه ادامه خواهیم داد.

به باور صاحبنظران، علت اصلی نگرانی آمریکا از خرید سامانه اس ۴۰۰ روسیه از سوی ترکیه، نقش بر آب شدن ادعای آمریکا مبنی بر رادار گریز بودن هواپیماهای اف ۳۵ می باشد. سامانه اس ۴۰۰ قابلیت تشخیص این نوع هواپیماها را دارا بوده و آمریکا از همین رو از خرید این سامانه از سوی ترکیه به طور پنهانی ابراز نگرانی کرده است.

دولت آمریکا نمی تواند به طور آشکار از این موضوع سخن بگوید و خرید سامانه روسی از سوی ترکیه، موجب بر هم زدن بافت تسلیحاتی ناتو گردیده است.

گفتنی است، ترکیه بر اساس گزارش وزارت دفاع این کشور، نخستین محموله سامانه دفاعی اس ۴۰۰ روسیه را بیست و یکم تیرماه گذشته دریافت کرد و گفته می شود دومین محموله نیز تا پایان سال جدید به دولت آنکارا تحویل داده خواهد شد.

دولت آمریکا در پاسخ به این خرید، ترکیه را از برنامه های اف ۳۵ خارج کرده است.

یادآور می شود که اس۴۰۰، سامانه موشکی پیشرفته و مدرنی است که توانایی حمل و شلیک سه نوع موشک مختلف را دارد که می‌تواند اهداف متنوعی از قبیل موشک‌های بالستیک، کروز و جنگنده‌های رادار گریز را هدف قرار دهد.

شبکه راداری و شناسایی این سامانه می‌تواند هم‌زمان ۳۰۰ هدف را شناسایی کند ضمن اینکه سقف ارتفاع پوشش هوایی این سامانه، ۲۷ کیلومتر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =