۱۱۲۴ روستا تا پایان سال به شبکه پایدار آب سالم متصل می‌شوند

زنجان - ایرنا - وزیر نیرو گفت: تا پایان امسال یک‌هزار و ۱۲۴ روستای کشور به شبکه پایدار آب سالم متصل خواهند شد.

رضا اردکانیان روز سه شنبه در بازدید از سد مخزنی مراش در شهرستان ماهنشان افزود: طبق تاکیدات رئیس جمهوری از سال ۹۲ تاکنون در هر هفته ۳۰ روستا به شبکه پایدار آب سالم وصل شده است. 
وی اظهار داشت: تا پایان امسال همچنین ۱۰ سد بزرگ ملی در ۹ استان کشور افتتاح و ۲۶ هزار هکتار شبکه مدرن آبیاری زهکشی به مجموعه شبکه های موجود اضافه می‌شود.
اردکانیان تصریح کرد: امسال از هر ۴۰ روز یک تصفیه خانه فاضلاب وارد مدار شده است و از حدود ۹۰ روز یک تصفیه خانه بزرگ آب شهری افتتاح می‌شود.
این مسئول ادامه داد: تا پایان سال جاری و طبق وعده اعلام شده هر هفته یک تصفیه خانه فاضلاب در کشور وارد مدار می‌شود و بر این مبنا ۲۹ تصفیه خانه فاضلاب در ۱۶ استان کشور و ۱۲ تصفیه خانه بزرگ آب آشامیدنی نیز در ۹ استان کشور به بهره برداری می رسد.
اردکانیان افزود: در بخش برق نیز ۱۳ نیروگاه جدید در کشور به بهره برداری می رسد که با تحقق این مهم سه هزار مگاوات به ظرفیت مصرفی کشور اضافه می شود.

وی با اشاره به اینکه مناطق بدون برق کشور مربوط به عشایر کوچ‌رو و روستاهای کمتر از 10 خانوار است، ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته تا پایان دولت دوازدهم با اعتباری بالغ‌بر 80 میلیارد تومان برق 25 هزار خانوار عشایر کوچ‌رو از طریق مولد برق خورشیدی قابل حمل تامین خواهد شد تا عشایر در زمان کوچ‌های متداول خود از نعمت برق برخوردار باشند.
وزیر نیرو گفت: طبق آمار اعلام شده از سوی سازمان ملل متحد ۲۴.۳ درصد جمعیت به ویژه در روستاها به الکتریسیته دسترسی ندارند که این نسبت در کشورمان سه دهم درصد است که اغلب آن هم مربوط به روستاهای باجمعیت کمتر از ۱۰ خانوار و عشایر کوچ رو است.
وی اظهار داشت: تمامی این اقدامات در شرایط اقتصادی سخت و با محدودیت های بانکی و ارزی کشور انجام شده است.

۹۶۴۶/۶۰۸۵

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =