مرکز فعالیت‌های دانشگاهی مشترک با ازبکستان تاسیس شود

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه علامه طباطبایی گفت: این دانشگاه آمادگی تاسیس مرکز فعالیت‌های دانشگاهی مشترک با ازبکستان با هدف انجام فعالیت دائم در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی و برگزاری سمینارهای مشترک را دارد.

به گزارش روز سه شنبه دانشگاه علامه طباطبایی، جمعی از استادان ازبکستانی و فارسی آموزان در قالب مدرسه تابستانی مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان دانشگاه علامه طباطبایی(آزفا) با حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبائی دیدار و گفت و گو کردند.

سلیمی در این نشست گفت: حضور استادان ازبکستانی و فارسی آموزان در ایران می تواند قدم نخست باز شدن ارتباط میان دانشگاه های ایران و ازبکستان باشد. امیدوارم این دوره زمینه ای برای تکرار هم نشینی با استادان و دانشجویان علاقه مند به یادگیری زبان فارسی شود.

وی ادامه داد: پیوندهای تاریخی ایران با ازبکستان و ترکیه  به قدری زیاد و نزدیک است که مرزهای سیاسی نمی تواند این پیوندها را از یکدیگر جدا کند. ممکن است مرزهای سیاسی ما از یکدیگر جدا باشد، ولی فرهنگ، اندیشه و زیبایی شناسی ما به یکدیگر پیوند خورده است. دیپلماسی کشورهایمان ممکن است دچار فراز و فرود شود، ولی پیوندهای فرهنگی مانند یک درخت بزرگ تناور ریشه دارد و با این فراز فرودها از بین نمی رود. حضور شما نشانه این است که ریشه پیوندها همچنان ادامه خواهد داشت و ملت ها و فرهنگ ها همچنان با یکدیگر به کنش و واکنش خواهند پرداخت.

رئیس دانشگاه علامه  طباطبایی اظهار کرد: در ایران، در عرصه اندیشه چه ایرانی باشیم چه ایرانی نباشیم به زبان فارسی به عنوان ابزاری برای ارتباط نگاه نمی کنیم، بلکه یک فرهنگ، دانش و مجموعه ای از زیبایی ها است؛ مفاهیمی در عالم اندیشه است که بدون زبان فارسی نمی توان به آن ها دست پیدا کرد. به دنیا و ارزش های مولانا و بخش مهمی از آثار بشریت در آثار  فردوسی بدون زبان فارسی دست پیدا نخواهیم کرد. معتقدم زبان فارسی زبان «عشق و محبت ناب» است.

وی ادامه داد: اگر تلاش می کنیم زبان فارسی را گسترش دهیم،  فقط به علت اینکه زبان اول کشورمان است، نیست، بلکه می خواهیم اندیشه، فرهنگ و ارزش های نهفته درون این زبان را گسترش دهیم. ما در دنیایی قرار گرفته ایم که فرهنگ ها دائماً در حال تبادل نظر هستند؛ ولی زبان فارسی، هنوز به آن جایگاهی که شایسته آن است، نرسیده است.

 سلیمی افزود: به همین دلیل دانشگاه علامه طباطبایی که بزرگترین و تنها دانشگاه دولتی حوزه علوم انسانی و علوم اجتماعی در ایران است، تلاش دارد سهمی در گسترش زبان فارسی ایفا کند.

وی گفت: تلاش می کنیم زبان فارسی را به صورت تخصصی گسترش دهیم و معتقدیم هر استاد زبان فارسی نمی تواند معلم خوبی برای زبان فارسی باشد. این یک تخصص خاص است و بنیانگذار این تخصص در ایران  «دانشگاه علامه طباطبایی» است. همچنین دکتر رضا مراد صحرایی از بنیان گذاران آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان است و به همین علت هم افراد در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه در زمان کوتاه تر با عمق بیشتر و با روش کارآمدتری می توانند فارسی را یاد بگیرند.

سلیمی گفت: به همین دلیل با بنیاد سعدی مسئول گسترش و آموزش زبان فارسی در جهان، ارتباط همکاری نزدیکی داریم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه بیان کرد: به شرکت کنندگان در این دوره ها فقط به عنوان فارسی آموز نگاه نمی کنیم، بلکه استادان و دانشجویان این جمع به نوعی جزو همکاران ما محسوب می شوند.

در ادامه سلیمی برای آشنایی بیشتر زبان آموزان با دانشگاه علامه طباطبایی به معرفی این دانشگاه پرداخت و بیان کرد: دانشگاه علامه طباطبایی بعد از دانشگاه تهران از لحاظ تعداد دانشجو و استاد، بزرگترین دانشگاه دولتی است. تخصص های بسیار متنوعی در این دانشگاه وجود دارد که نمونه های آن در دانشگاه های دیگر ایران، شاید سخت پیدا شود. به طور مثال دانشگاه علامه طباطبایی تنها دانشگاه دولتی است که دانشکده تخصصی ارتباطات دارد. در برخی حوزه های مدیریت مثل مدیریت تکنولوژی و مدیریت آموزشی تقریباً یگانه دانشگاه کشور هستیم و اگر در دانشگاه های دیگر هم این رشته ها وجود دارد، دنباله روی از رشته ما است.

وی بیان کرد: در حوزه مطالعات اقتصادی مکتبی که در دانشگاه علامه طباطبایی شکل گرفته، مکتب خاص این دانشگاه است و سعی می کند بین علم اقتصاد و عدالت اقتصادی همخوانی و همبستگی ایجاد کند. در حوزه مطالعات حقوقی دانشگاه پیشتاز است. به طور مثال در حوزه حقوق نفت و گاز تنها دانشگاهی هستیم که در سطح دکتری دروس خود را ارائه می کنیم.

سلیمی اظهار کرد: دانشگاه علامه طباطبایی از طرف سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) یک موسسه آموزشی دارد که در آن به زبان انگلیسی رشته های مرتبط با بیمه و مطالعات منطقه ای ارائه می شود و دانشجوهای مختلفی از کشورهای عضو سازمان اکو در این دانشکده مشغول تحصیل هستند.

وی اظهار کرد: مشتاق همکاری با دانشگاه های کشور ازبکستان همکاری هستیم و جای دانشگاه های این کشور در روابط دانشگاهی ما خالی است. در حالی که بخشی از فرهنگ، تاریخ و میراث ما مشترک است و در حوزه ادبیات فارسی اعلام آمادگی می کنیم و مشتاقیم فارسی آموزان، استادان و حتی دانشجویان رشته های دیگر به ایران بیایند و در کارگاه ها و فعالیت های مختلف شرکت کنند. دانشجویان ما نیز برای فعالیت های علمی به ازبکستان اعزام می شوند. 

سلیمی در پایان گفت: با تاسیس این مرکز مشترک می توان به طور دائم در حوزه های آموزشی و پژوهشی فعالیت داشت و سمینار های مشترکی برگزار کرد تا استادان ایرانی و ازبکستانی بتوانند یکدیگر را بیشتر ببینند و در زمینه اختلاف نظرها با یکدیگر بحث و گفت و گو کنند. هیچ دو دانشمندی نیستند که با یکدیگر اتفاق نظر داشته باشند و دانشگاهیان ابزار گفت و گو دارند. این بحث ها آنان را به سمت «اندیشه مشترک» می کشاند و باعث می شود نقص های خود و اندیشه های طرف مقابل را درک کنند. امیدوارم زمینه همکاری های مستمر آغاز شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =