۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۶
کد خبرنگار: 2565
کد خبر: 83454062
۰ نفر

برچسب‌ها

دستاوردهای دولت از نگاه رسانه های داخلی

تهران- ایرنا- رسانه های داخلی با توجه به هفته دولت به بررسی عملکرد دولت در ۶ سال اخیر پرداخته اند و در این میان برخی جریان های رسانه ای به سخنان روحانی در همایش دستاوردهای دولت تدبیر و امید و پوشش نامناسب برخی مهمانان این مراسم انتقاد کرده اند.

به گزارش گروه نشریات خبری، بررسی خبرگزاری ها، روزنامه ها و تارنماهای داخلی نشان می دهد که رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب با محورهایی همچون «مشکلات روحانی در 6 سال سکانداری دولت»، «تلاش دولت برای حل مشکلات معیشتی مردم» و «اظهارات سخنگوی دولت» به موضوع دستاوردهای دولت پرداخته و تاکید کردند:دولت رقبایی دارد که متاسفانه تمام تلاش خود را می‏ کنند تا فرصت فعالیت و پیشبرد اهداف را از دولت بگیرند و دولتمردان نباید اجازه دهند که حاشیه ‏ها و حاشیه‏ سازان قطار دولت را از ریل اصلی خارج کنند.

اما رسانه های اصولگرا از یک سو به سخنان رییس جمهوری مبنی بر اینکه « اگر بدانم که به یک جلسه ای بروم و با کسی ملاقات کنم که کشور من آباد و مشکلات مردم حل می شود دریغ نخواهم کرد» خرده گرفته و از سوی دیگر به انتقاد از نحوه پوشش برخی بانوان در مراسم دستاوردهای دولت تدبیر و امید پرداخته اند و در این خصوص نوشتند:جالب است که در هفته‌ای که به نام دولت است و روزی که قرار بود از دستاوردهای دولت رونمایی شود، این اتفاق رخ داده است.

این درحالیست که روابط عمومی دفتر رئیس جمهوری با صدور اطلاعیه ای، در خصوص پوشش نامناسب برخی میهمانان در مراسم دستاوردهای دولت تدبیر و امید در توسعه زیرساخت‌های روستایی توضیح داد. که در بخشی از آن آمده است:«انتخاب و دعوت میهمانان همایش یاد شده، از سوی نهادهای صنفی و محلی مرتبط با موضوع برنامه انجام شده و دفتر و نهاد ریاست جمهوری در این مرحله نقشی نداشته است. در عین حال برگزارکنندگان همایش پیش و در حین اجلاس، به میهمانان همایش، در خصوص رعایت شئونات اسلامی و فرهنگی در حوزه پوشش، تذکر داده بودند.»

روابط عمومی نهاد ریاست جمهوری همچنین با تاکید بر اینکه «بیش از هزار نفر از روستائیان عزیز از سراسر کشور به این مراسم دعوت شده بودند که با پوشش‌های متنوع و گوناگون متناسب با فرهنگ خود در سالن همایش حضور داشتند»، افزوده است: بخشی از میهمانان برنامه از جامعه محترم اقلیت‌های مذهبی کشور بودند و با تن‌پوش سنتی و محلی خود در مراسم حاضر شده بودند که قبل از آغاز برنامه به طبقه دوم سالن راهنمایی شدند. با وجود همه این موارد، ضمن قدردانی از حساسیت دلسوزان نسبت به رعایت کامل موازین شرعی و فرهنگی و به ویژه حجاب اسلامی، مساله بوجود آمده قابل اغماض نبوده و دستور پیگیری و برخورد با خاطیان صادر شده است.

رسانه های اصلاح طلب

گزاره های بکار گرفته شده از سوی این جریان رسانه ای عبارتند از:

شرایط اقتصادی نیز در این دو سال با چالش بسیاری مواجه بوده؛ باید تمام وزارت خانه ها با انگیزه بالا و اراده برنامه‌ای عملی برای حل بحران معیشتی مردم داشته باشند؛ در دو‏سال گذشته توفیقات جدی در حل مسئله معیشتی مردم که امروز اقشار جامعه را تحت فشار گذاشته است، دیده نشد؛ دولت باید با برنامه ‏ریزی در دوسال باقی‏مانده، تحولی اساسی در بازار مسکن، اجاره‏ بها و همچنین قیمت کالاهای اساسی که مردم به آنها نیاز دارند ایجاد کند؛ دولت رقبایی دارد که متاسفانه تمام تلاش خود را می‏کنند تا فرصت فعالیت و پیشبرد اهداف را از دولت بگیرند؛ دولتمردان نباید اجازه دهند که حاشیه ‏ها و حاشیه‏ سازان قطار دولت را از ریل اصلی خارج کنند.

مشکلات روحانی در ۶ سال از سکانداری دولت

روزنامه شرق با تیتر «دردسرهای آقای رئیس‌جمهور» می نویسد: دو سال از عمر دولت دوم حسن روحانی گذشته و بعد از شش سال سکانداری دولت تدبیر و امید، حالا او تنها دو سال فرصت دارد که دولت دوازدهم را به هشتمین رئیس‌جمهور تاریخ جمهوری اسلامی ایران تحویل دهد. روحانی ۷۱ ساله در دو سال اول دولت دوم خود با چالش‌هایی مهم دست‌وپنجه نرم کرده است؛ از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام تا حوادث طبیعی مانند سیل در استان‌های کشور. شرایط اقتصادی نیز در این دو سال با چالش بسیاری مواجه بوده و بالارفتن قیمت ارز، هم برای مردم و هم برای دولت مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.

تلاش دولت برای حل مشکلات معیشتی

پروانه مافی نماینده مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه انتظار داریم مجموعه هیئت دولت و رئیس‏ جمهوری در دو‏سال پایانی به وعده‌هایی که در سرآغاز دولت دوازدهم به مردم داده‌اند توجه ویژه داشته باشند و برای عملی کردن آنها تلاش کنند، تصریح کرد: معیشت مردم و تنگناهای معیشتی امروز یکی از مسائل اساسی جامعه است که دولت باید در دوسال پایانی نگاه ویژه‏ای به این مسئله داشته باشد. باید تمام وزارت خانه ها و زیر‏مجموعه‏ های دولت با انگیزه بالا و اراده برنامه‌ای عملی برای حل بحران معیشتی مردم داشته باشند.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه تاکید کرد: در دو‏سال گذشته توفیقات جدی در حل مسئله معیشتی مردم که امروز اقشار جامعه را تحت فشار گذاشته است، دیده نشد. در این دو‏سال فشار اقتصادی تا اندازه‏ای کنترل شد اما به شیب نزولی که باید می‏رسید، نرسیده است.

این عضو فراکسیون امید مجلس در ادامه با اشاره به تلاش‌های دولت برای ایجاد ثبات اقتصادی و تلاش برای ثابت نگه داشتن نرخ ارز، بیان کرد: با وجود این تلاش‏ها و ایجاد ثبات در نرخ ارز، تغییر چندانی در قیمت کالاهای اساسی دیده نشد. دولت باید با برنامه‏ریزی در دوسال باقی‏مانده، تحولی اساسی در بازار مسکن، اجاره‏ بها و همچنین قیمت کالاهای اساسی که مردم به آنها نیاز دارند ایجاد کند. اگر این مسیر طی شود شاهد نمره قابل قبولی در کارنامه دولت خواهیم بود، اما اگر این اتفاق نیفتد قطعا دولت نمره قابل قبولی در کارنامه نمی ‏گیرد.

وی در پایان با اشاره به ضرورت فاصله گرفتن دولت از حاشیه ‏ها، بیان کرد: دولت رقبایی دارد که متاسفانه تمام تلاش خود را می‏کنند تا فرصت فعالیت و پیشبرد اهداف را از دولت بگیرند. این موضوع به زیرکی و تیز هوشی دولتمردان باز‏می‏گردد که باید متن را از حاشیه تشخیص دهند و تمرکز خود را بر روی حل مسائل اساسی و معیشتی مردم بگذارند. دولتمردان نباید اجازه دهند که حاشیه‏ ها و حاشیه‏ سازان قطار دولت را از ریل اصلی خارج کنند.

اظهارات سخنگوی دولت

به گزارش روزنامه ایران علی ربیعی سخنگوی دولت گفت: دولت روحانی نهادساز است. در دولت دوازدهم، با شعار «سر به سلامت بردن» دو سال آینده را طی نخواهیم کرد. شاید این دو سال سری هم بشکند، اما تفکر دولت سر جای خود باقی خواهد ماند. «دو سال آخر»؛ این عبارت در ادبیات سیاسی دولت‌های ایران تبدیل به یک کد شده؛ بزنگاهی که برخی دولت‌ها در دوراهی تصمیم قرار گرفتند؛ رئیس جمهور سازی یا ساختارسازی. دولت حسن روحانی هم‌اکنون در این بزنگاه قرار گرفته اما به تعبیر سخنگوی دولت، انتخاب این دولت ساختارسازی است تا رئیس جمهور سازی. به گفته علی ربیعی، میراث رئیس جمهوری نهادهایی خواهد بود که برای جمهور بماند.

رسانه های اصولگرا

گزاره های بکار گرفته شده از سوی این جریان رسانه ای عبارتند از:

آقای روحانی اگر منظورتان ملاقات با ترامپ باشد که اولاً به قول خودتان «دیوانگی» است!؛ هیچکس نمی‌تواند در فاجعه‌آمیز بودن برجام کمترین تردیدی داشته باشد؛ آنچه آبادانی را برای یک کشور به ارمغان می‌آورد، نه دیدار با این و آن، بلکه کار و تلاش و مجاهدت خستگی‌ناپذیر است؛ ایران با فتودیپلماسی آباد نمی‌شود آقای روحانی!؛ ترامپ بارها در سیاست خارجی خود ثابت کرده رفتارهای دوگانه و متغیر دارد و نمی‌توان روی حرف‌های وی حساب کرد؛ طرف های غربی توافق هسته ای نه تنها هیچیک از تعهدات خود را اجرا نکرده اند، آقای روحانی علت اتخاذ مواضع خلاف مواضع مقام معظم رهبری از سوی جنابعالی چیست؟؛ چرا دولت با چنین اقدامات ضد فرهنگی دست به حاشیه‌سازی می‌زند؟!؛ گویی دولت دستاوردی ندارد و سعی می کند با حاشیه‌سازی و ایجاد جنجال افکار عمومی را منحرف سازد؛ دولت به دنبال حاشیه سازی است؟؛ دولت برنامه ای دارد که این حاشیه سازی‌ها قسمتی از سناریوی این برنامه است؛ آیا دست‌هایی در دولت، به‌دنبال انحراف افکار عمومی از مشکلات معیشتی و جنگ اقتصادی با دشمن است؟؛ اکنون هفته دولت است. هیچ خبری از افتتاح پروژه‌های ملی نیست.

 سخنان روحانی در همایش دستاوردهای دولت

- کیهان با توجه به سخنان روحانی در همایش دستاوردهای دولت در توسعه زیر ساخت‌های روستایی نوشت:آقای روحانی فرموده‌اند؛ اگر بدانم با کسی ملاقات کنم که نتیجه آن آبادانی کشور باشد، از ملاقات دریغ نمی‌کنم! خب، اگر منظورتان ملاقات با ترامپ باشد که اولاً به قول خودتان «دیوانگی» است! و ثانیاً بارزترین نتیجه ملاقات‌ها و مذاکرات شما با آمریکا، برجام بوده است که هیچکس- تاکید می‌شود که هیچکس نمی‌تواند در فاجعه‌آمیز بودن آن کمترین تردیدی داشته باشد. تازه، برجام نتیجه ملاقات‌ها و مذاکرات شما با اوباما بود که او را «رئیس‌جمهور مؤدب»! آمریکا می‌دانستید و تیم هسته‌ای کشورمان در تماس و رابطه با تیم حریف تا آنجا پیش رفته بودند و با هم خاله و خواهرزاده شده بودند که یکدیگر را با نام کوچک صدا می‌کردند و عکس نوه‌های خود را به هم نشان می‌دادند! اما، نتیجه چه بود؟ فاجعه برجام و کلاه گشادی که با دست شما بر سر ملت گذاشتند. حالا بفرمایید کجای آن برای کشور «آبادانی»! درپی ‌داشت که ادامه آن داشته باشد؟!

- کیهان در گزارشی دیگر نوشت:‌ آقای روحانی در اظهارنظری تأمل‌برانگیز گفته است که می‌توان با دیدار با مقامات ارشد کشورهای دیگر، آبادانی کشور را به ارمغان آورد. این در حالی است که تجربه‌های گذشته در ایران و دیگر کشورها نشان‌دهنده این است که آنچه آبادانی را برای یک کشور به ارمغان می‌آورد، نه دیدار با این و آن، بلکه کار و تلاش و مجاهدت خستگی‌ناپذیر است.

- روزنامه جوان با تیتر «ایران با فتودیپلماسی آباد نمی‌شود آقای روحانی!» می نویسد: در حالی که روحانی طی شش سال گذشته تمام توان خود را به کار گرفت تا با تقویت نگاه به غرب، موانع و مشکلات پیش روی کشور را بردارد، شواهد غیرقابل‌انکاری وجود دارد که این تلاش‌ها نه تنها مشکلی را حل نکرده که بر مشکلات گذشته افزوده است. روحانی با شعار معروف «چرخ سانتریفیوژها بچرخد، زندگی مردم بچرخد» و با ایجاد تلویحی دوگانه معیشت مردم و انرژی هسته‌ای، توانست رأی مردم را جلب کند. او در تمام این سال‌ها کوشید سروسامانی به اوضاع اقتصادی کشور بدهد، لیکن از آنجا که نگاه به بیرون پاشنه آشیل این چشم‌انداز اقتصادی بود، دستاورد «تقریباً هیچ» عینی‌ترین نتیجه‌ای است که نه منتقدان که دولتمردان تدبیر و امید به آن اذعان دارند.

جوان در پایان نوشت: رئیس‌جمهوری که او را مؤدب می‌خواندید و در گفت‌وگوی تلفنی با او مرتکب آن اقدام نابه‌جا شدید نه تنها به تعهدات برجامی که امضا کرده بود وفادار نماند بلکه تحریم‌های بیشتری علیه ایران وضع کرد. اکنون چگونه به کسی که موجود مزاحم برجام خطابش کردید و تصریح کردید مذاکره با او دیوانگی است، فرکانس مذاکره و گفتگو می‌فرستید. با فتو دیپلماسی ایران نه آباد می‌شود و نه مشکلاتش حل خواهد شد. تغییر نگاه از بیرون به درون و تکیه بر توانایی‌های بومی ایران را می‌سازد.

- روزنامه صبح نو «ملاقات با شیطان» نوشت: رییس‌جمهوری در حالی پالس مذاکره با غرب و در رأس آن آمریکا را صادر کرد که ترامپ بارها در سیاست خارجی خود ثابت کرده رفتارهای دوگانه و متغیر دارد و نمی‌توان روی حرف‌های وی حساب کرد. همچنین، اعضای اصلی کابینه ترامپ نه‌تنها طرفدار مذاکره نیستند؛ بلکه همان‌طورکه به‌صراحت گفته‌اند، به فکر براندازی نظام هستند. آن‌ها برای رسیدن به این هدف ترامپ را زیرفشار گذاشته‌اند و حتی ابایی ندارند گزینه نظامی را به‌میان بکشند. همچنان‌که دکترظریف، وزیر امورخارجه، نیز بارها به اقدامات «گروه ب» برای به آتش کشاندن منطقه اشاره کرده است.

- روزنامه سیاست روز عنوان داشت: از زمان اجرای توافق هسته­ ای تاکنون طرف های غربی توافق هسته ای نه تنها هیچیک از تعهدات خود را اجرا نکرده اند بلکه تحریم های دیگری نیز علیه جمهوری اسامی ایران وضع کرده اند و حتی پا را فراتر نهاده و اقدام به توقیف نفتکش ایران می کنند که این اقدام بر خلاف توافق هسته ای است. اگر بر اساس گفته های جناب رئیس جمهور، ایران از مذاکرات و توافقی که به دست آمد سود برده است، افکار عمومی برای آن که از این سود قانع شوند نیاز به اسناد و مدارکی دارند که نشان دهد سود حاصل از این توافق وارد کشور شده و همگان از آن بهره برده اند.

- به گزارش خبرگزاری تسنیم، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه پنجم شهریور) تذکرات کتبی نمایندگان به رئیس جمهور و مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد:

تذکر سید جواد ابطحی، احد آزادی خواه ، احمد امیرآبادی فراهانی و محمد مهدی زاهدی نمایندگان خمینی‌شهر، ملایر، قم و کرمان به اتفاق ۸۰ تن از نمایندگان به رئیس جمهور: علت اتخاذ مواضع خلاف مواضع مقام معظم رهبری از سوی جنابعالی چیست؟ چرا در صدد ملاقات و مذاکره با فردی هستید که خودتان وی را دیوانه خواندید و مقام معظم رهبری هم فرمودند با این دولت آمریکا به هیچ وجه مذاکره نمی‌کنیم و این سم مهلک است.

-تارنمای مشرق نیوز می نویسد: این بازی جدید که پس از سفر اخیر ظریف به فرانسه به راه افتاده و گویا دولت آقای روحانی هم همچون ماجرای برجام نسبت به آن بی میل نیست در حالی است که دلار به کانال ۱۰ هزار تومان بازگشته است و فضای مقاومت فعال در کشور توانسته بود اثرات خود را در مقابل هجوم روانی تحریم ها نشان دهد. لازم به ذکر است که بر اساس آنچه از بایدهای و نبایدهای سیاست های اصولی کشور می دانیم؛ مذاکره با آمریکا در مقطع فعلی و با توجه به تجربه خسارت آمیز برجام ممکن و میسور نخواهد بود اما علت این هم داستانی در داخل و خارج بر کسی آشکار نیست!

پوشش نامناسب مهمانان مراسم هفته دولت

- کیهان می نویسد:‌ حضور تعدادی از بانوان با پوشش‌های غیر متعارف در بین شرکت‌کنندگان و عدم رعایت حجاب اسلامی از سوی آنها، اتفاق عجیبی بود.مشخص نیست این نوع پوشش‌های غیر متعارف مربوط به زنان روستایی کدام مناطق است که تاکنون در مراسمات بومی و مرتبط با روستائیان دیده نشده است. آیا با فرض اینکه این زنان روستایی هم باشند، باید به صرف روستایی بودن با هر پوشش و وضعیتی در یک مراسم رسمی تحت عنوان دستاوردهای روستائیان حضور پیدا کنند؟!فراموش نکنیم که هنوز چند روز از بیانات مهم رهبر انقلاب در دیدار با اعضای هیئت دولت درباره موضوع توجه به حجاب نگذشته است. حال باید این سؤال را از رئیس‌جمهور و همکارانشان پرسید؛ چرا در شرایطی که رهبری در روزهای اخیر دولت را از ورود به حاشیه‌ها برحذر داشتند، به جای عمل به وظیفه قانونی حراست از فرهنگ و دین مردم، با چنین اقدامات ضد فرهنگی دست به حاشیه‌سازی می‌زنند؟!

- در بخشی از مطلب راه دانا با عنوان «دولت به دنبال حاشیه سازی است؟» آمده است: این مراسم با حواشی همراه بود به طوری که پس از پایان مراسم عکس‌های آن موجی از انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت. از سوی دیگر جالب است که در هفته‌ای که به نام دولت است و روزی که قرار بود از دستاوردهای دولت رونمایی شود، این اتفاق رخ داده است. بسیاری بیان می کنند که گویی دولت دستاوردی در این عرصه ندارد و سعی می کند با حاشیه‌سازی و ایجاد جنجال افکار عمومی را منحرف سازد. نکته قابل تامل اینکه خبرگزاری اصلاح طلب ایسنا بعد از انتشار این تصاویر اقدام به حذف برخی از عکس‌های حاشیه دار این جلسه کرد. جالب اینجاست که مشخص است چنین وضعیت ظاهری حساسیت جامعه را بر می انگیزد و به نظر می رسد تعمدی در این کار بوده است. البته آنچه بیشتر از همه مهم است، سئوالی است که در این باره مطرح می شود. چرا دولت چنین مراسم با حضور زنان بی حجاب برگزار کرد؟  همچنین برخی از کارشناسان سیاسی و رسانه ای گمانه زنی می کنند که دولت برنامه ای دارد که این حاشیه سازی‌ها قسمتی از سناریوی این برنامه است . به هر جهت حاشیه سازی از جمله اهدافی است که بسیاری از کارشناسان با دیدن تصاویر این مراسم به آن اشاره کرده اند. وگرنه چه لزومی دارد که چنین مراسمی با حضور رئیس جمهور زنان با چنین وضعیتی ظاهر شوند! این درحالی است که در آستانه هفته دولت در دیداری که رهبر معظم انقلاب با اعضای دولت روحانی داشتند، توصیه اکید فرمودند دولت از فرعیات اجتناب کند و اولویت‌ها را تعیین و برای تحقق آنها تلاش کند. رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از آفات دولتها در طول سالهای مختلف را «گرفتار شدن به فروع و حواشی» دانستند و گفتند: «دولت در این دو سال باقیمانده، از حواشی و مسائل فرعی که متأسفانه با ظهور فضای مجازی، امکان آن بیشتر هم شده است، فاصله بگیرد و مسائل اصلی را در اولویت کاری خود قرار دهد.»

- خبرگزاری فارس با طرح این سوال کدام دست‌ها به‌دنبال ایجاد حاشیه‌سازی در دولت هستند؟ نوشت: اگر ظواهر غیرمتعارف در همایشی ملّی با حضور حسن روحانی را در کنار سخنان حاشیه‌ساز خود وی بگذاریم، این سؤال پیش می‌آید که آیا دست‌هایی در دولت، به‌دنبال انحراف افکار عمومی از مشکلات معیشتی و جنگ اقتصادی با دشمن است؟چنانچه حضور بانوان با ظواهر غیرمتعارف و غیرشرعی در همایشی ملّی با حضور رئیس‌جمهور را در کنار سخنان حاشیه‌ساز آقای روحانی در همین همایش قرار دهیم، این سؤال پیش می‌آید که آیا دست‌هایی در دولت، به‌دنبال این هستند تا نگاه افکار عمومی را از مسئله اصلی کشور که مشکلات معیشتی و جنگ اقتصادی با دشمن است، منحرف کند؟

- به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حضور زنان بی حجاب و بدحجاب در مراسم رونمایی از دستاوردهای روستایی دولت که رئیس جمهور هم در آن حضور داشت بسیاری را متعجب کرد. «حسن روحانی» که خود در لباس روحانیت است و در کارنامه کاری خود خصوصا در  اوائل انقلاب به موضوع حجاب بسیار تاکید کرده و در کتاب خاطرات خود به آن اشاره کرده است، در مراسمی که به نام دولت اوست اینچنین بی‌حجابی صورت گرفته است.

هفته دولت

تارنمای جهان نیوز نوشت: اکنون هفته دولت است. هیچ خبری از افتتاح پروژه‌های ملی نیست. ماهها از آخرین نشست خبری رئیس‌جمهور با حضور رسانه‌ها سپری شده است. همچنین مدت بسیار زیادی از آخرین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم گذشته است. پیش از این نیز بارها سابقه داشته است که هرگاه دولت در مقابل افکار عمومی برای ارائه گزارش عملکرد در تنگنا قرار می‌گیرد، به عملیات روانی متوسل شده و با مطرح کردن اظهارات جنجالی و دسته چندم، حواس افکارعمومی را از موضوع اصلی که همان گزارش عملکرد است، پرت می‌کند. دولت تنها در یک قلم باید درباره سوء مدیریت ۱۸ میلیارد دلاری و ایجاد بیش از ۲۵۰ هزار میلیارد تومان رانت دربازار خودرو و سکه و ارز و تورم ۴۲ درصدی و کوچک شدن سفره مردم، به افکارعمومی پاسخگو باشد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =