۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۴
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83453950
۰ نفر

برچسب‌ها

ژاپن به دنبال افزایش نفوذ در قاره سیاه

تهران- ایرنا- ژاپن با هدف افزایش حضور در قاره آفریقا و ارایه جایگزینی برای سرمایه های چین، این هفته میزبان کنفرانس بین المللی توسعه آفریقا(تیکاد) است.

به گزارش رویترز، "شینزو آبه"، نخست وزیر ژاپن، ابراز امیدواری کرد، این دور از نشست تیکاد در توکیو به ایجاد بستری برای اقدام موثر کشورش در قاره آفریقا کمک کند.

کنفرانس بین المللی توسعه آفریقا با هدف مقابله با سرمایه گذاری گسترده چین در آفریقا، از سال 1993، هر پنج سال یکبار در ژاپن برگزار می شود. چین سال گذشته 60 میلیارد دلار برای توسعه آفریقا اختصاص داده بود که دو برابر رقمی است که ژاپن در نشست 2016 تیکاد وعده داده بود.

تحلیگران معتقدند، بعید است توکیو در نشست امسال که از چهارشنبه شروع و تا جمعه ادامه دارد، قول پرداخت وجهی بیش از رقم تخصیصی چین را بدهد.

به گفته این تحلیگران، ژاپن تلاش می کند تا با دادن وام های کم بهره و سایر کمک ها، بدون گذاشتن شرط و شروط هایی که چین برای کمک مالی می گذارد، خود را به عنوان شریک کیفی معرفی کند.

رویترز با اشاره به استقبال بیشتر کشورهای آفریقایی از طرح کمربند و جاده چین که حامل میلیاردها دلار سرمایه گذاری چین در پروژه های زیرساختاری است، افزود، البته، این قاره به خاطر جانبداری از شرکت ها و کارگران چینی به جای اقتصادهای داخلی، کشورهای مقروض و نادیده گرفتن مسایل زیست محیطی مورد انتقاد قرار گرفت.
اعطای وام 8 میلیارد دلاری برای تامین هزینه های پروژه های توسعه انرژی تجدیدپذیر، یکی از وام هایی است که انتظار می رود ژاپن در این نشست از آن خبر دهد. این مبلغ می تواند هزینه توسعه تاسیسات تولید برق بادی در مصر و ساخت واحدهای برق زمین گرمایی در کنیا و جیبوتی را تامین کند.
علاوه بر این در این نشست، دولت ژاپن و بانگ توسعه آفریقا به طور مشترک از اختصاص بیش از 300 میلیارد ین برای توسعه زیرساخت ها خبر می دهند.به گفته صاحبنظران، ژاپن از نظر کشورهای آفریقایی، کشوری دارای دیپلماسی آرام و عدم مداخله، یک شریک اقدامات توسعه ای و فاقد خوی تهاجم چین و روسیه است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند، ژاپن می تواند وجهه مثبتی را در کشورهای آفریقایی برای خود ایجاد کند و به عنوان عامل توسعه پایدار در این قاره مطرح شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =