سیستان؛ قهر طبیعت، گردوغبار و مظلومیت

زاهدان– ایرنا– سیستان در شمال سیستان و بلوچستان بیش از ۲۰ سال است که پس از خشکی هامون همچون کشوری جنگ‌زده وارد نبردی نابرابر با طبیعت، فقر، بیکاری و شرایط جوی نامساعد تحمیلی شده و مشکلات ناشی از گرد و غبار همچون بمب‌های شیمیایی نفس مردم را تنگ کرده و بیماری‌های تنفسی، قلبی و سل در کمین‌شان نشسته است.

به گزارش ایرنا، سیستان و سیستانیان آنچنان غرق در مشکلات آب و هوا شده اند که دیگر امیدی به بهروزی ندارند و شرایط جوی در این خطه چنان نابسامان است که سایر مشکلات را از یاد برده‌اند.

صدای باد و طوفان سهمگین در لابه‌لای کوچه‌ها و خیابان‌های فرسوده پنج شهرستان سیستان (زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز) صحنه‌ای دلخراش از افسردگی و ترس را تداعی می‌کند، تمام مردم لُنگ و شال به دور دهان و گردن پیچیده‌اند و برخی نیز ماسک بر دهان و عینک برچشم زده‌اند، این سناریو یک بمب شیمیایی نیست بلکه تنها ناتوانی در کنترل شرایط جوی ۲۰ ساله حاکم بر منطقه سیستان است که در زندگی و جان و تن مردم خود را نشان می‌دهد به گونه‌ای که حتی اینک شیوه و سبک زندگی را نیز در سیستان دستخوش تغییرات کرده است.

خشکسالی اکبر و تاثیرات جوی و معیشتی

رودخانه خروشان هیرمند شاه‌رگ حیاتی دریاچه اساطیری هامون است و وجود این دریاچه وسیع در خاک ایران و افغانستان همواره سبب رونق و حیات حوزه‌های پیرامونی خود در ۲ سوی مرز بوده است.

پیشه مردم این منطقه دام‌پروری، کشاورزی و صیادی بوده است که به طور مستقیم با این دریاچه ارتباط داشته‌اند و روزی مردم از این طریق تامین میشده است.

رودخانه هیرمند از کوه‌های بابایغما در مرکز افغانستان و فاصله بیش از هزار کیلومتری مرز ایران سرچشمه می‌گیرد و در مسیر رسیدن به دریاچه هامون بیش از هزار روستا و پارچه آبادی را در ایران و افغانستان آبرسانی می‌کند.

موضوع آب و حق آبه دریاچه هامون از سالیان دراز مورد بحث بوده و در فراز و نشیب سال‌های مختلف دولت افغانستان به واسطه در اختیار داشتن سرچشمه آب و ساخت سد در این زمینه کوتاهی‌هایی انجام داده است به طوری که منطقه سیستان در دهه ۴۰ نیز درگیر خشکسالی بوده است. اما مرحله جدید خشکسالی را می‌توان به عنوان «خشکسالی اکبر» نامید.

متاسفانه از حدود ۲۰ سال قبل با تغییرات ایجاد شده در وضعیت جوی، ایجاد سدها و بندهای مختلف در مسیر رودخانه هیرمند، توسعه اراضی زیر کشت خشخاش در افغانستان و بستن دریچه‌های سد کجکی در حدود ۸۰۰ کیلومتری مرز ایران در ولایت هلمند، مسیر طبیعی آب مسدود و پدیده خشکسالی بر مناطق پائین دست این رودخانه در کشور افغانستان و ایران غالب شده است.

پس از اینکه آب هامون بطور کامل خشکید و در دل آن تنها ترک‌های خشکیده بجای ماند، وزش بادهای ۱۲۰ روزه که همزاد با پیدایش این منطقه هستند شدت گرفت و سبب شد تا بجای هوای مطبوع، ذرات گرد و خاک و شن از بستر هامون به نواحی اطراف حرکت کند به طوری که با هر وزش باد در این منطقه طوفانی شدید به قول مردم بومی منطقه طوفان «سرخ و سوز» (سرخ و سبز) ایجاد می‌شود.

با خشک شدن دریاچه هامون در مرجله نخست تمام مردم منطقه سیستان شغل و پیشه خود را از دست دادند و فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، صیادی، پرده‌بافی و صنایع دستی وابسته به تالاب بطور کامل متوقف شد.

خشکی هامون تاثیر مستقیمی بر اقتصاد منطقه گذاشت و عرصه را بر مردم تنگ کرد.

تاثیر بعدی این خشکسالی تحمیلی تغییر شرایط جوی و آب و هوا در منطقه است که سبب افزایش شدید گرد و خاک و در نتیجه بیماری‌های تنفسی و قلبی شده است بطوریکه سیستان در صدر جدول سل کشور قرار گرفت و این معضلات  از عوامل اصلی مهاجرت مردم سیستان به شهرهای دیگر کشور و گسترش حاشیه نشینی شد.

بادهای ۱۲۰ روزه‌ای که ۱۶۰ روزه شد

بادهای موسمی ۱۲۰ روزه برای همه نامی آشناست و همه سیستان را با  بادهای ۱۲۰ روزه آن میشناسند و وقتی سخن از این بادها به میان می آید در ذهن افراد اینگونه تداعی می‌شود که این ۱۲۰ روز جدال با بادها حق مردم منطقه است درحالی که باید به این نکته توجه داشت که این بادها همواره در سیستان وجود داشته و در زمان پر آبی هامون همچون سیستم تهویه طبیعی مطلوبی سبب تعدیل دما می‌شد بطوریکه هوای شب‌های سیستان و حتی زاهدان زبانزد بود اما اینک با خشکی هامون به بزرگترین تهدید در این منطقه و مناطق همجوار تبدیل شده است.

بادهای ۱۲۰ روزه همانگونه که از نامش پیداست در گذشته در ۱۲۰ روز از سال می‌وزید اما اکنون در بیشتر ایام سال در منطقه وجود دارد که در ۱۶۰ روز از سال سرعت آن بیشتر از حد معمول است بطوریکه بر اساس اعلام اداره هواشناسی مردم سیستان در پنج ماه گذشته بیش از ۶۵ روز هوای بسیار آلوده را پشت سرگذاشته‌اند.

وزش این بادها بر تن خشکیده هامون سبب حرکت گرد و خاک و ریزگردها از بستر این تالاب می‌شود و گاه این گرد و خاک تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری نیز پیش رفته به شهر زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان می‌رسد، هوای شهرهای سیستان را بعضا تا بیش از ۲۶ برابر حدمجاز آلوده و بیشتر راه‌های منطقه را بسته و مردم را خانه نشین می‌کند.

نادر تیموری راننده مسیر زاهدان- زابل که به گفته خودش حدود ۲۵ سال است در این مسیر مسافرکشی می کند به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فاصله زاهدان - زابل ۲۰۵ کیلومتر است و این جاده از جوار دریاچه هامون می‌گذرد بنابراین تغییر شرایط جوی را می‌توان به خوبی در این مسیر مشاهده کرد.

وی افزود: بیشتر ایام سال بخصوص فصل تابستان این مسیر در طوفان شن و گرد و خاک غرق می شود به طوری که گاهی مسیر توسط پلیس راه بسته می‌شود و اجازه عبور به خودروها داده نمی‌شود.

این راننده ناوگان برون شهری تصریح کرد: با توجه به مسیر حرکت باد و گرد و خاک به راحتی می‌توان منبع آن یعنی دریاچه خشکیده هامون را تشخیص داد.

وی بیان کرد: هنگام وزیدن باد و توفان حرکت ذرات گرد و خاک از بستر هامون بخوبی نمایان است.

تیموری ادامه داد: حدود ۲۰ سال قبل که هامون سیراب بود در هنگام عبور از کنار این دریاچه باد خنکی می وزید و خبری از گرد و خاک و روشن کردن کولر خودروها نبود به همین سبب خرید و فروش پیکان بدون کولر رواج داشت.

وی افزود: وجود آب در تالاب بین المللی هامون و هوای مطبوع موجب شده بود که بسیاری از هموطنان برای گذران تعطیلات و یا سفرهای تابستانی به زابل سفر می‌کردند زیرا این منطقه سرسبز و خوش آب وهوا بود.

عمران نارویی ساکن شهرستان زهک نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تا پیش از خشکسالی زندگی مردم سیستان رونق داشت و همه مشغول کار و کشاورزی بودند و حتی بدون حضور ماموران انتظامی امنیت برقرار بود زیرا تمام مردم سرگرم کار بودند و راه امرار معاش فراوان بود اما خشکسالی باعث بیکاری بیشتر مردم شد.

وی ادامه داد: بیکاری باعث شد تا بسیاری از مردم برای یافتن کار به سایر نقاط کشور مهاجرت کنند و کسانی که روزگاری با عزت و احترام زندگی می‌کردند اکنون در شهرهای دیگر به شغل‌های کاذب و ..... مشغول هستند و با مشقت و سختی روزگار می‌گذرانند.

شن های روان و بیماری های تنفسی

آلودگی هوا و حرکت شن‌های روان ناشی از خشکسالی‌های ۲ دهه جزئی از شرایط سخت زندگی ساکنان شهرستان‌های مرزی هیرمند، زهک، زابل، هامون و نیمروز در شمال سیستان و بلوچستان شده و مردم این منطقه در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی با بیماری‌های مختلف تنفسی بویژه سل دست و پنجه نرم می‌کنند.
شرایط امروز حاکم بر سیستان در هیچ نقطه‌ای از کشور قابل تحمل نیست، اما مردم سخت‌کوش و مقاوم این منطقه با صبوری ذاتی خود به زندگی کردن در این وضعیت سخت عادت کرده‌اند.
برخی نیز می‌گویند: بسیاری از مردم به اجبار به این وضعیت عادت کرده‌اند زیرا پولی برای خرج سفر و مهاجرت ندارند.

یکی از روستاییان سیستان می‌گفت: به مسئولان بگویید ما از بی‌کفنی زنده هستیم وگرنه سالها پیش مرده بودیم

وی که خود را غلامرضا میر معرفی کرد به خبرنگار ایرنا افزود: خشکسالی باعث نابودی کشاورزی و صیادی و دامداری شد، دلمان به تجارت مرزی خوش بود که آنهم با ساخت دیوار امنیتی راه امرار معاش ما را بستند و تنها عده‌ای خاص می توانند از مزیت‌های مرز استفاده کنند، چگونه بود که وقتی دیوار امنیتی نبود با وجودی که خشکسالی برمنطقه حاکم شده بود بیشتر مردم منطقه با مراودات مرزی سرگرم بودند و زندگی راحتی داشتند اما خشک شدن هامون و دیوار مرزی به یکباره مصیبت و بدبختی را برای کشاورزان، صیادان و دامداران و سایر افرادی که از این راهها امرار معاش می‌کردند ببار آورد.

وی تصریح کرد: در این استان یک بام و دو هوا حاکم شده است، برخی از مردم استان به راحتی از مرز استفاده و سوخت جابجا می کنند اما مردم سیستان که برای این انقلاب صدها شهید و مجروح داده اند و اکنون نیز آماده جانفشانی برای حفظ دستاوردهای انقلاب هستند اجازه مراودات مرزی را ندارند و با دیوار مرزی راه امرار معاش را بر آنان بسته‌اند.

یک کارشناس بهداشت شهرستان زابل در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سیستان بار کشوری سل را بر دوش می‌کشد به گونه‌ای که در این ناحیه نیازمند نگاه منطقه‌ای به بیماری سل هستیم.
جعفر بَزّی افزود: معضل ریزگردها در شهرستان‌های شمالی سیستان و بلوچستان نه تنها سلامتی افراد بویژه کودکان را در معرض آسیب جدی قرار داده بلکه خسارت‌های زیادی به تاسیسات و حتی منازل مسکونی مردم وارد کرده و عمر مفید ساختمان ها و تاسیسات را به نصف کاهش می‌دهد.
وی با اشاره به مشکل کمبود نیروی انسانی در حوزه بهداشت و درمان و تعدد روستاها در این منطقه گفت: تعدادی مراکز بهداشتی در منطقه محروم سیستان وجود دارد که به سبب کمبود نیرو تعطیل شده‌اند.
وی ادامه داد: منطقه سیستان به دلیل همجواری با افغانستان و مهاجرت مردم این کشور به سیستان بیشترین آمار سل را در کشور داراست و پس از این منطقه نیز گلستان در شمال کشور به دلیل مهاجرت مردم سیستان و سکونت در این استان در رتبه دوم قرار دارد.
وی تصریح کرد: بیماری سل را باید جدی گرفت زیرا به راحتی قابل انتقال است و افراد باید برای درمان و جلوگیری از ابتلا به آن از محیط های نم‌ناک و تاریک دوری کنند.

مهاجرت فصلی و دائمی مردم از سیستان

موضوع مهاجرت مردم ساکن سیستان تا جایی پیش رفته که تمام کشور از آن اطلاع دارند و سیستانی‌ها به هرجایی که گمان می‌کردند می‌توانند از بازوان خود نانی درآوردند مهاجرت کرده‌اند و به گفته برخی افراد حتی تا هشت هزار خانوار هم از این سامان بار سفر بربسته‌اند.

یکی از ساکنان شهرستان هیرمند در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هیچکس حاضر نیست در منطقه‌ای که طوفان‌های شن و گرد و خاک حاکم است و درآمدی هم وجود ندارد زندگی کند اما بسیاری از مردم سیستان با وجود شرایط سخت زندگی در اینجا ماندگار شده‌اند.

رضا دهمرده ادامه داد: برادران و پسر عموهای من چند سال قبل به گرگان مهاجرت کرده‌اند و در آنجا به کار کشاورزی مشغول شده‌اند.

وی افزود: اگر شرایط سیستان تغییری نکند و مرز هم همچنان برای داد و ستد بسته باشد ما نیز به زودی از اینجا خواهیم رفت.

وی تصریح کرد: پس از خشکسالی در این منطقه مردم می توانستند با داد و ستدهای سنتی از طریق مرز امرار معاش کنند اما هم اینک با بسته شدن مرز تعداد زیادی از مردم سیستان بیکار شده‌اند.

دهمرده خاطرنشان کرد: انسداد مرز باعث شده تا دزدی ها در مناطق مختلف زیاد شود بطوری که در روستای پدری من همواره دزدی احشام رواج دارد.

وی گفت: بیکاری تنها یک بخش ماجراست، بخش دیگر آن شرایط بد جوی است که عرصه را برای مردم تنگ کرده است.

این شهروند هیرمندی ادامه داد: معمولا در سیستان همیشه باد می وزد و پس از خشکسالی این باد تبدیل به بحران اساسی شده است.

وی بیان کرد: هم اینک هیچ انگیزه ای برای ماندن وجود ندارد اما با این حال بسیاری افراد در صورتی که تنها اندکی شرایط بهتر شود حاضرند در سرزمین مادری خود بمانند.

مهدی میرانی یکی از سیستانی‌های مهاجر به شمال کشور که برای دیدار اقوام خود به زابل آمده بود به خبرنگار ایرنا گفت: پیش از خشکسالی زمین کشاورزی داشتم و به همراه تمام اهل خانواده در آنجا مشغول بودیم و می توانستیم امرار معاش کنیم.

وی ادامه داد: پس از خشکی هامون و وقوع خشکسالی در سیستان تا چند سال بیکار بودم به طوری که مجبور شدم برای تامین مخارج زندگی تمام احشام خود را بفروشم.

وی افزود: نبود در آمد و شرایط بد جوی در سیستان باعث شد تا زمین های کشاورزی خشکیده خود را ترک کنم و به همراه خانواده و نیز سایر برادران و خواهران خود به گرگان برویم.

میرانی بیان کرد: در گرگان برای مردم بومی آنجا کار می کنیم و از درآمدی که داریم خدا را شکر زندگی‌مان میچرخد.

وی تصریح کرد: اگر در سیستان شغل و راه امرار معاش و آب وجود داشته باشد حاضریم به موطن خود بازگردیم.

درددل مردم از ۲۰ سال گذشته

 گرچه نظام و دولت تلاش خود را برای بهبود شرایط زندگی مردم انجام داده‌اند و تلاش‌ها همچنان اداره دارد اما محرومیت و دشواری طبیعت بگونه ای رقم خورده که زندگی را برای مردم دشوار کرده است. 

غلام سرور شیبانی یکی از ساکنان شهرستان زابل به خبرنگار ایرنا گفت: خشکسالی از سال ۷۶ آغاز و در سال ۷۸ دریاچه به کلی خشک شد و دیگر هرگز آباد نشد.

وی افزود: اگر در ۲۰ سال گذشته مسئولان برای انتقال آب از منابع داخلی و ایجاد کمربند سبز در منطقه اقدام می کردند شرایط می‌توانست خیلی متفاوت باشد.

شیبانی ادامه داد: اجرای طرح‌هایی چون انتقال آب بوسیله لوله به ۴۶ هزار هکتار از اراضی منطقه بسیار خوب و مفید است اما وقتی لوله کشی انجام شود و آبی برای انتقال نباشد هزینه‌های انجام شده به هدر رفته است.

نازبی‌بی براهویی ساکن شهرستان هامون نیز به خبرنگار ایرنا گفت: وقتی طوفان در سیستان شروع به وزیدن می‌کند همه جا تیره و تار می شود و وقتی طوفان فروکش می‌کند از شدت گرما و آفتاب نمی‌توان لحظه‌ای از داخل خانه بیرون رفت.

وی افزود: طوفان و گرد و خاک از یک طرف و مشکلات اقتصادی از سوی دیگر زندگی را برای مردم سخت کرده است و اگر همین یارانه نبود نمی دانستیم باید چگونه زندگی کنیم.

براهویی تصریح کرد: بسیاری از خانواده‌ها با یارانه زندگی خود را اداره می کنند چون مردان ما بیکار هستند.

وی افزود: ما مردم فقیری هستیم و گرنه دریاچه را با هزینه خود احیا می‌کردیم تا حداقل گرد و خاک کمتری استشمام کنیم.

بانک‌ها همدست شرایط جوی برای خفگی مردم سیستان

مرادعلی جهانتیغ یکی از روستاییان سیستانی گفت: پس از وقوع خشکسالی و انسداد مرزهای منطقه سیستان، زمان بازپرداخت وام‌های بانکی کشاورزان و دامداران و صیادان فرارسیده بود و بانک‌ها نیز بدون هیچگونه اغماض و یا کوتاهی طلب‌شان را وصول می‌کنند.

اینک پس از خشکسالی و طوفان‌ها سومین بحران سیستان موضوع بدهکاری‌های بانکی است زیرا به دلیل بی‌کاری مردم و عدم توان باز پرداخت بدهی‌ها، همه مردم زیر دین بانک‌ها کمر خم کرده‌اند و این موضوع نیازمند پیگیری مستقیم و جدی نمایندگان و مسئولان است.

حل معضلات گردوغبار، خشکسالی، بیکاری و ده‌ها مورد دیگر با آبگیری تالاب بین المللی هامون، انتقال آب از دریای عمان، راه‌اندازی  طرح ۴۶ هزار هکتاری با رفع مشکلات آن، تصویب و راه اندازی منطقه آزاد سیستان، حذف دیوار امنیتی و بهره مند شدن عامه مردم از مبادلات مرزی و فعالیت بازارچه های مشترک مرزی، گازرسانی و دهها طرح بزرگ و کوچکی که اکنون در دست اجراست، امکان پذیر است که خوشبختانه تلاش و توجه دولت تدبیر و امید  مردم را امیدوار به آینده‌ای درخشان کرده است.

توزیع ۲۲۵ میلیارد تومان بودجه میان فرمانداری‌های سیستان

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: امسال ۲۲۵ میلیارد تومان بودجه میان پنج فرمانداری حوزه سیستان براساس درخواست‌ها و مشکلات هر حوزه توزیع شده و اکنون باید فرمانداران در حوزه کارکرد و برنامه‌های در دست اقدام برای برطرف کردن مشکلات هر بخش به مردم توضیح دهند.

احمدعلی موهبتی در نشست شورای اداری منطقه سیستان در سرسرای فرمانداری شهرستان زابل اظهار داشت: برای نخستین بار در تاریخ سیستان و بلوچستان تمام بودجه‌ای که برای این استان در نظر گرفته شده است بدون هیچ گونه نگهداری، به حوزه‌های مختلف این منطقه بنا به درخواست و نیازمندی‌های هر بخش توزیع شده است.

وی با بیان اینکه دولت همواره نگاه ویژه به سیستان و بلوچستان دارد بیان کرد: نباید گفت دولت در این استان هیچ کاری نکرده چرا که کارهای بسیاری در این منطقه توسط دولت انجام شده اما اگر کمبودی است از ناهماهنگی و عدم ارتباط میان خودمان بوده است.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: تنها در هفته دولت بیش از ۸۲۳ پروژه با اعتباری افزون بر ۴۳۵ میلیارد تومان در این استان در حال افتتاح و ۱۳۸ پروژه نیز با اعتباری حدود ۳۶۵ میلیارد تومان در حال کلنگ‌زنی است.

وی افزود: هفته دولت امسال  ۲۵ و نیم درصد نسبت به سال گذشته افزایش طرح داشته‌ایم که این امر نشان از نگاه ویژه دولت به پیشرفت این منطقه است.

موهبتی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان بالاترین رشد بودجه خود را امسال داشته و دومین استان برخوردار کشور در این رابطه است.

وی بیان کرد: هر آنچه تا به امروز انجام شده همه از خدمات نظام است و همه مدیران و مسئولان باید خادم این نظام باشیم.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: اقدمات انجام شده تا کنون در شان مردم این استان نیست و باید با تلاش و همکاری همه با هم در صدد خدمت به این مردم باشیم.

وی خاطر نشان کرد: اگر بناست کاری انجام شود بهتر است انگشت اشاره را به سمت خود بگیریم و از خود بپرسیم برای خدمت به مردم تا کنون چه کرده‌ایم.

موهبتی با بیان اینکه نباید از آرمانهای نظام فاصله بگیریم گفت: در شرایط کنونی باید مراقب بود در دام دشمن نیفتیم و با داشتن یک هدف و برنامه مناسب در صدد کار برای مردم باشیم.

وی انتقاد را تحفه الهی دانست و افزود: هرکجا اشکالی دیدید که نیاز به انتقاد دارد انتقاد کرده و در پی رفع آن مشکل باشید.

استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: حوزه امنیت، حوزه مالی و حوزه اخلاقی سه خط قرمز ما در این استان است که هرکسی که از آن بخواهد گذر کند به جد با آن برخورد خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در حوزه مرزی و مرزنشینان کارهای خوبی صورت گرفته و در دست اقدام است و توجه ویژه در اینباره وجود دارد.

موهبتی در مورد طرح ۴۶ هزار هکتاری آبیاری زمین‌های دشت سیستان گفت: این طرح که ۸۵۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی اعتبار برای آن در نظر گرفته شده تقریبا به اتمام رسیده اما به جهت اینکه در طراحی اولیه انتقال آب به اراضی برنامه‌هایی در نظر گرفته شده که کار را سخت کرده و در صدد رفع این مشکلات هستیم.

وی بیان کرد: در ۲ سفر وزیر جهاد کشاورزی به سیستان و بلوچستان سه اشکال بزرگ این طرح مورد بحث قرار گرفت که یکی از آنها نظام بهره‌برداری از این مجموعه است که بعد از افتتاح تامین هزینه‌های جاری پروژه مانند برق، تعمیر و نگهداری و غیره چگونه خواهد بود.

 دولت برای منطقه سیستان برنامه‌های خاصی دارد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان در این نشست گفت:  دولت برای منطقه سیستان برنامه‌های خاصی در نظر دارد و طرح‌های بسیاری در این منطقه در حال انجام است.

علیرضا نورا افزود: با وجود همه کمبودها از سال ۵۷ تا کنون بالغ بر ۲۲ هزار میلیارد تومان اعتبار به استان سیستان و بلوچستان اختصاص یافته و هزینه شده است.

وی با بیان اینکه در ۲ سال اخیر چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار در این استان هزینه شده است ادامه داد: در ۶ سال عمر این دولت ۱.۳ دهم درآمد سیستان و بلوچستان افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: در سند توسعه سیستان و بلوچستان که سال گذشته مصوبه دولت برای این استان بود ۶۶۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه‌های حوزه آبرسانی، ۴۸۰ میلیارد تومان در حوزه بزرگراه، ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی، ۶۷۰ میلیارد تومان وام با نرخ چهار درصد در حوزه اشتغال در این منطقه هزینه شده است.

معاون امور اقتصادی استانداری سیستان و بلوچستان بیان کرد: به منظور کمک به محرومان منطقه سیستان بیش از چهار هزار راس دام سنگین با اعطا تسهیلات ارزان قیمت در اختیار مردم این منطقه قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: مرزهای سیستان و بلوچستان برای واردات دام سنگین آزاد است و با برنامه‌ای که در این حوزه انجام شد توانستیم گوشت کیلو ۱۲۰ هزار تومان را به ۴۵ هزار تومان آنهم به هر انداز نیاز ارائه کنیم.

نورا گفت: ۶ بازارچه جدید  در سیستان و بلوچستان راه اندازی می‌شود که سه مورد آن در حوزه سیستان است .

وی با بیان اینکه طرح‌های بسیاری در حوزه مرز و مرزنشینان دردست اجراست گفت: در زمینه سوخت مرزنشینی با تلاش‌های انجام شده شعاع ۲۰ کیلومتری تعریف شده برای مرزنشینان استان به شعاع ۵۰ کیلومتری افزایش یافته است.

معاون امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: منطقه سیستان در اولویت پرداخت تسهیلات روستایی و شهری قرار دارد و هیچ بانکی حق تعطیل کردن واحد تولیدی را ندارد.

وی بیان کرد: منطقه سیستان دارای پتانسیل‌های بسیاری است که ایجاب می کند سرمایه گذاران به این منطقه نگاه ویژه داشته باشند.

سیستان و بلوچستان به یک کارگاه عمرانی فعال تبدیل شده است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در ادامه این نشست گفت: هم اینک استان سیستان و بلوچستان به یک کارگاه فعال عمرانی تبدیل شده که در هر گوشه آن افراد مشغول کار هستند.

منصور بیجار بیان کرد: ۲ هزار و ۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: ۸۵ درصد اعتبارات در سطح ملی هدف‌گذاری شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: چهار هزار و ۲۶۰ پروژه نیمه‌تمام قبل از دولت یازدهم در این استان وجود داشته که با وجود تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی کارهای بزرگی برای اتمام این طرح‌ها انجام شده است.

۷۳۱۱**۶۰۸۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =