پنتاگون دوباره دست داشتن در تجاوز هوایی به عراق را تکذیب کرد

بغداد - ایرنا - برغم تاکید برخی مقامات سیاسی و نظامی عراق مبنی بر همکاری آمریکا و اسراییل در تجاوز هوایی به این کشور، پنتاگون بار دیگر دست داشتن در این حملات را تکذیب کرد.

وزارت جنگ آمریکا (پنتاگون) روز سه شنبه در اطلاعیه ای بار دیگر مدعی شد که واشنگتن هیچگونه نقشی در انفجارهای پیش آمده در مراکز و انبارهای مهمات الحشد الشعبی عراق نداشته است. 

اطلاعیه که در رسانه های عراقی بازتاب یافته است، افزود که نیروهای آمریکا هیچ گونه عملیات بمباران و یا حمله دیگری که منجر به انفجار در انبارهای مهمات در عراق شده باشد، انجام نداده اند. 

پنتاگون بدون اشاره به دخالت های مکرر در امور داخلی عراق و تحرکات نظامی خودسرانه که منجر به احضار کادار آمریکا در بغداد به وزارت امور خارجه شد گفت که آمریکا از حاکمیت ملی عراق حمایت می کند. 

اطلاعیه پنتاگون پس از آن صادر شده است که در پی حمله عصر یکشنبه دو فروند هواپیمای بدون سرنشین به یک مقر الحشد الشعبی در نزدیک مرز سوریه، سازمان بسیج مردمی عراق صریحا اعلام کرد که حمله هواپیماهای بدون سرنشین اسراییل به مواضع این نیرو با پشتیبانی هوایی نیروهای آمریکایی و یک بالون تجسسی در جاده عکاشات - القائم 15 کیلومتری مرز سوریه صورت گرفته است.

پیش از این حمله و طی یک ماه گذشته چهار انبار سلاح  الحشد الشعبی عراق در معرض انفجار قرار گرفته است که بسیاری از ناظران احتمال حادثه بودن آن را نفی و بر عمدی و مشکوک بودن این رویدادها بویژه تکرار آن تاکید می کنند.

برخی ناظران و مسوولان عراقی این حملات را کار آمریکا و اسراییل و از طریق حملات هوایی با پهپاد دانسته بودند. 

وزارت امور خارجه عراق در بیانیه ای جمعه شب اعلام کرد که "محمدعلی الحکیم" وزیر امور خارجه این کشور کاردار آمریکا را به وزارت خارجه احضار و به وی گوشزد کرده است که بغداد هر اقدامی را برای جلوگیری از هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی خود انجام خواهد داد. 

الحکیم به کاردار آمریکا که در نبود سفیر این کشور در بغداد به وزارت امور خارجه احضار شد، تاکید کرد که عراق به اصل حسن همجواری با همسایگانش پایبند است و این امر را حافظ امنیت عراق و منطقه می داند.  

وی گفت: عراق میدانی برای درگیری و اختلاف نیست بلکه عرصه سازندگی و توسعه است. 

وزیر خارجه عراق در این دیدار همچنین از آمریکا خواست که به بندهای توافقنامه مشترک میان دو طرف موسوم به "چارچوب راهبردی" در ابعاد امنیتی و اقتصادی پایبند باشد و این امر را موجب تقویت همکاری مشترک میان دو کشور در بخش های مختلف دانست. 

الحکیم تاکید کرد که کشورش همه گزینه های دیپلماتیک و قانونی را در صدر اولویات خود قرار می دهد تا مانع هر گونه دخالت خارجی در امور داخلی خود شود و بدینوسیله از امنیت و حاکمیت عراق و مردمش صیانت کند. 

در پی دخالت های آشکار سیاسی و نیز تحرکات نظامی آمریکا در هفته های گذشته، مطالبات لغو توافقنامه امنیتی میان بغداد و واشنگتن و اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق بار دیگر مورد توجه محافل سیاسی و رسانه ای عراق قرار گرفته است. / 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =