برخی چشم و هم‌چشمی‌ها شهریه مهدهای کودک را میلیونی می‌کند

تهران- ایرنا- مشاور اجرایی رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: گاهی برخی چشم و هم‌چشمی‌ها در مهدهای کودک به ویژه در مهدهای بالای شهر برای برگزاری کلاس های مختلف از کلاس پیانو گرفته تا کلاس زبان فرانسه، موجب افزایش شهریه مهدها تا چند میلیون تومان می شود که به هیچ‌وجه مورد تائید این سازمان نیست.

سیدمنتظر شبر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هیچ اجباری برای والدین در شرکت کودکان در کلاس های فوق العاده مهدهای کودک وجود ندارد و در بخش نامه ای که از سال گذشته ابلاغ کردیم روی این نکته خیلی حساس شدیم.

وی اضافه کرد: شکایت هایی به ما رسید و اعتراضاتی به ما شد و ما متوجه شدیم که برخی مهدها وقتی کلاس فوق برنامه می گذارند برنامه جایگزینی برای کودک پیش بینی نمی کنند و این باعث می شود کودک در آن زمان یا برنامه ای نداشته باشد یا احساس تبعیض و متفاوت بودن کند.

دبیر شورای معاونین سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: از پارسال بخشنامه کردیم که مهدهای کودک موظفند در ساعتی که کلاس فوق برنامه دارند حتما کلاسی برای کودکی که نمی خواهد در برنامه فوق العاده شرکت کند، تشکیل دهد. این کلاس ها باید به صورت مفید زمان آن کودک را که در کلاس فوق برنامه نیست، پُر کند.

شبر افزود: اما گاهی بین خود خانواده ها متاسفانه چشم و هم چشمی ایجاد می شود و خودشان متقاضی برگزاری کلاس های فوق برنامه می شوند و عرضه و تقاضای کاذب شکل می گیرد.  

وی ادامه داد: گاهی مشاهده می شود که والدین در مهدها می گویند فلان کلاس را هم تشکیل دهید و به طورمثال کلاس هنری را بگذارید که وقتی حتی اسمش را می گویند متوجه نمی شویم این چه هنری است از سوی دیگر عده ای سودجو دنبال این پول ها هستند و می گویند من این کلاس را برای شما تشکیل می دهم و شهریه ها چندمیلیونی می شود.

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: برای برگزاری کلاس های فوق العاده در مهدهای کودک براساس ستاره سقف داریم به طورمثال در مهدهای چهار ستاره حداکثر پنج کلاس فوق العاده و مهدهای معمولی فقط یک برنامه می توانند تشکیل دهند.
شبر خاطرنشان کرد:کلاس فوق برنامه مهدهای کودک ۱۰ درصد کل شهریه پایه است و اگر بیشتر باشد تخلف است و مردم باید شکایت کنند. به طورمثال اگر شهریه پایه مهدها در تهران ۵۰۰ هزار تومان باشد کلاس فوق برنامه آن ۵۰ هزار تومان است.  

مهدهای چند ستاره
مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به ستاره های مهدها اشاره کرد و گفت: از مهد بدون ستاره تا چهار ستاره داریم؛ ستاره ها براساس شاخص هایی از جمله تعداد نیروی انسانی، تحصیلات نیروی انسانی، دوره های آموزشی نیروی انسانی، موارد تدریس شده، مهارت مربی ها در تدریس و انتقال مطالب، فضای فیزیکی مهد، مکان بازی کودکان و امکانات تعبیه شده برای کودکان، اعطا می شود.

شبر افزود: تنها تفاوت مهدهای سه ستاره با چهار ستاره این است که مهد چهارستاره، نوزاد شیرخوار هم نگهداری می کند.

وی از مردم خواست در صورت مشاهده تخلف در مهدهای کودک به شماره ۳۰۰۰۰۱۲۳۳۳ پیامک بززند و همه مهدها ملزم هستند این شماره را روی دیوار مهد نصب کنند.

به گزارش ایرنا در حال حاضر بیش از ۱۵ هزار مهدکودک شامل ۷ هزار و ۵۰۰ روستامهد و مهدحاشیه ای در کشور فعالیت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =