فدراسیون فوتبال موظف به رعایت الزامات قانونی وزارت ورزش است

تهران- ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ورزش در واکنش به اظهارات «مهدی تاج» درباره کمک مالی برای پراخت قرارداد سرمربی تیم ملی توسط این وزارتخانه گفت: فدراسیون فوتبال موظف به رعایت الزامات قانونی وزارت ورزش است. 

«ژاله فرامرزیان» روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به این موضوع، اظهار داشت: یکی از وظایف این حوزه توسعه منابع، تامین اعتبارات، برنامه‌ریزی در اعتبارات و توزیع و گزارش اعتبارات است و در سال ۹۸ از اعتبارات، هزینه‌ای معادل ۳۴۱ میلیارد تومان منابع جذب شد که این رقم ۸۲ درصد از کل منابع این بخش بود.
وی ادامه داد: در اعتبارات سرمایه توانستیم ۱۱۳ میلیارد تومان در قالب اسناد جذب کنیم که رقم ۸۲ درصد منابع را به خود اختصاص می‌دهد.
فرامرزیان شرایط اعتبارات در سال ۹۷ را در بهترین حالت عنوان کرد و گفت: در این سال توانستیم متناسب با برنامه‌ها اعتبارات خوبی در راستای فعالیت‌های عمرانی و توسعه ورزش در بخش های مختلف تخصیص دهیم.

معاون وزیر ورزش درباره پاداش‌های مدال‌آوران سال گذشته توضیح داد: با توجه به افزایش قیمت سکه در سال‌های اخیر توانستیم ۸۲ میلیارد تومان منابع برای توزیع اعتبارات به مدال آوران آسیایی و پاراآسیایی ۲۰۱۸  تامین شد.
فرامرزیان در بخش دیگری از این گفت‌وگو اظهار داشت: بخش‌های دیگری از فعالیت‌های این حوزه، توسعه مدیریت و منابع ساماندهی منابع انسانی استان‌ها و مدیریت فضای منابع انسانی فدراسیون‌ها بود که ۶۸ در صد از پست‌های حوزه وزارت ورزش در کشور بلاتصدی و ۴۸ درصد نیروها قراردادی  و ۳۳ درصد هم نیروهای طرحی (پروژه ‌ای) هستند.
وی افزود: شرایط منابع انسانی وزارت ورزش نامطلوب است و تلاش کردیم یک برنامه جدی برای ساماندهی نیروی انسانی این وزارت در نظر بگیریم. از سال ۹۶ که در این معاونت فعالیت خود را آغاز کردیم، تلاش شد نیروهای جوان و توانمند را به سایر سازمان‌ها منتقل نکنیم.

فرامرزیان درباره کاهش اعتبارات طی امسال و در سال کسب سهمیه توضیح داد: دولت در ابلاغ خود ۲۵ درصد از اعتبارات خود را کاهش داده و تاکنون چهار مرحله پرداخت داشتیم و برای فدراسیون‌هایی که المپیکی هستند تلاش داریم تا با موانعی روبرو نشوند و فرایند روند کسب سهمیه و اعزام را تسریع کنیم؛ در مجموع اعتبارات بودجه‌ای کاهش یافته است. 

فدراسیون فوتبال سال ۹۷ بیش از ۲ برابر اعتبار دریافت کرد 
معاون وزیر ورزش در پاسخ به سوالی درباره اظهارات تاج از تخصیص نیافتن اعتبارات به فدراسیون فوتبال در سال ۹۸ گفت: در سال ۹۷ حدود ۲۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان به فدراسیون فوتبال پرداخت کردیم. در واقع بیش از ۲ برابر به جز پاداش‌های جام جهانی و جام ملت‌های قطر پرداخت شده است و از فروردین امسال به خاطر برخی مشکلات به این فدراسیون پرداختی نداشتیم.
وی درباره محدودیت عضویت کارکنان دولت در هیات مدیره‌ ها گفت: این منوط به آیین نامه‌ای است که در سه ماه نخست باید تنظیم و برای اجرا ابلاغ می‌شد که تا به امروز ابلاغ نشده است.  البته در این زمینه حتی یک ریال به ما پرداختی صورت نمی‌گیرد و در صورت ابلاغ بار مالی سنگینی برای شرکت‌ها به دنبال خواهد داشت.
 
وی درباره قرارداد سرمربی جدید تیم ملی  فوتبال گفت: از دولت درخواست کمک برای نهادهای عمومی غیر دولتی می‌کنیم که یک درصدی را می توان به فدراسیون‌ها پرداخت کرد. یکی از خصوصیات نهادهای غیر دولتی شفاف‌سازی است. باید الزامات قانونی رعایت شود، اینکه ما پرداخت کنیم جزء وظایف ما نیست. فدراسیون‌ها جزو نهادهای عمومی غیردولتی هستند. هر فدارسیونی که نمی‌تواند مطالبات خود را از مجامع بین‌المللی دریافت کند اعلام کند تا از طریق سفارت اقدام کنیم.
وی افزود: اینکه فدراسیون فوتبال چه مکانیزمی برای دریافت پول از ای‌اف‌سی دارد به ما ربطی ندارد، پرداخت ما به فدراسیون فوتبال مستلزم رعایت الزامات قانونی از سوی آنها است، تاج باید تقاضای خود را به طور رسمی و مکتوب به ما اعلام کند تا ما به طور رسمی پاسخ دهیم. اینکه دوستان درخواست های خود را در رسانه مطرح می کنند را متوجه نمی شوم.

معاون وزیر ورزش ادامه داد: وزارت ورزش متولی ساماندهی در بخش حاکمیتی است، وضعیت ما با سایر بخش‌ها کمی متفاوت است و ما باید در توافق با فدراسیون از نظر مالی شفاف عمل کنیم. 

وی درباره بدهی فدراسیون کشتی گفت: دبیر رییس فدراسیون، ۵۰ میلیارد بدهی رویت نشده فدراسیون را به طور رسمی از طریق نامه اعلام کرد. سال گذشته به کشتی ۱۶ میلیارد پرداخت کردیم در حالی که باید ۱۲ میلیارد تومان  پرداخت می‌کردیم که به دلیل موفقیت تخصیص یافت؛ حساب‌های فدراسیون‌ها به دلیل پر نکردن اظهارنامه در پنج سال متوالی بسته شده که هفت جلسه با نمایندگان مالیاتی داشتیم که در نهایت تکلیف مشخص و قرار شد با دستور وزیر اقتصاد و دارایی انسداد حساب‌ها رفع شود. امسال همه فدراسیون‌ها باید در بانک مرکزی حساب باز کنند که در حال انجام است.

فرامرزیان  درباره مراسم تجلیل از سایر مدال آوران گفت: بیشترین مدال آوران برای بازی های آسیایی بوده و پاداش سایر ورزشکارانی که در مسابقات دیگری مدال آورده و از سال ۹۷ باقی مانده‌اند با مدال آوران سال ۹۸ پرداخت می‌کنیم. 

وی درباره ممنوع الخروجی روسای برخی از فدراسیون‌ها، عنوان کرد: این مساله به خاطر مالیات است؛ مالیاتی که بعد از بستن حساب فدراسیون‌ها پرداخت نشده، موجب بسته شدن حساب رئیس فدراسیون می‌شود به خاطر همین مشکلاتی وجود دارد.

معاون وزیر ورزش درباره گزارش ناقص حسابرس‌ها توضیح داد: مجامع قوانینی دارد مبنی بر اینکه ۲ هفته قبل از مجمع مسائل مالی به رویت اعضا برسد. ما تلاش می‌کنیم  ۲ هفته قبل از مجمع گزارش حسابرس را بگیریم و مطابقت دهیم. گزارش خزانه‌دار و بازرس را هم بگیریم و انطباق دهیم تا مشکلی ایجاد نشود. ۵۰ درصد فدراسیون‌ها این مسائل را رعایت کرده اند. ما باید بازرسان را آموزش دهیم تا مشکلی ایجاد نشود. از طرفی حساب بانک مرکزی قابل رویت است.
 وی درباره واگذاری سرخابی‌ها گفت: تلاش برای اصلاح مصوبه و جایگزین کردن واگذاری سرخابی ها انجام می‌شود. این ۲ باشگاه علاقمندان زیادی دارد و قانون باید طوری واگذار کند که بتوانیم به آنها بخش خصوصی بگوییم نه اینکه بخشی از آن در دست دولت باشد. 

فرامرزیان درباره بدهی‌های پنهان نیز عنوان کرد: ۹۹ درصد منابع فدراسیون‌ها از طریق دولت تامین می‌شود. حسابرس‌ها از طریق خزانه داران اطلاعات می‌گیرند؛ زمانی که اتفاقی مثل کشتی رخ می‌دهد هم خزانه‌دار و هم حسابرس باید پاسخگو باشد تا زمانی که یک نظام متشکل در عملیات مالی فدراسیون‌ها فعال نباشد، به طور قطع این اتفاقات رخ می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =