رییس کمیته تعیین وضعیت: جذب بازیکن یا مربی خارجی باید نظام‌مند باشد

تهران- ایرنا- رییس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال گفت: با توجه به گرانی نرخ ارز و مشکلات اقتصادی باشگاه‌ها، جذب و استخدام بازیکن و مربی خارجی باید نظام‌مند باشد.

«جمشید نورشرق» ‌ امروز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران، افزود: فعالیت این کمیته در حوزه‌های مسائل مربوط به نقل و انتقلات و کارگزاری فوتبال است. تجربه نشان داده فعالیت درست در این حوزه، سبب شفافیت فوتبال شده و از مسائل حاشیه‌ای مختلف جلوگیری می‌کند.

وی گفت: پیش از مدیریت گروه فعلی، «وثوق احمدی» زحماتی متحمل شدند. از زمانی‌که این کمیته را تحویل گرفتیم با حجم پرونده‌های زیاد مواجه شدیم و این امر موجب شد تا فکر اساسی کنیم.

رییس کمیته تعیین وضعیت افزود: پیش از این قرار بود هر باشگاهی برای ثبت بازیکن خود ۲۰ درصد از مبلغ قرارداد را پرداخت کند تا قرارداد آنها ثبت شود. در نخستین گام ابتدا تصمیم گرفتیم هر باشگاهی که قرارداد بازیکن جدید را می خواهد ثبت می‌کند، نباید بدهی داشته باشد و لزوم تسویه حساب ۱۰۰ درصدی را پیگیری کردیم. البته در این مسیر مشکلاتی پیش رو بود که یکی از آنان نبود منابع و درآمد زایی است که بسیاری از باشگاه های حرفه‌ای دنیا دارند.

نورشرق در زمینه تسویه بدهی‌های پیشین باشگاه‌ها، اعلام کرد: از سه هفته قبل اعلام کردیم باشگاه‌های بدهکار، تسویه حساب را به روز آخر نگذارند که متاسفانه به این مساله توجه نشد. بر همین اساس، نیمی از قرارداد باشگاه‌ها ثبت شد و مابقی قراردادها نیز به زمانی که باشگاه‌ها تسویه کنند، ثبت می‌شود.

رییس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال تصریح کرد: در دوره جدید کمیته تعیین وضعیت، بالغ بر ۱۸ میلیارد تومان از ۲۴۰ پرونده را وصول کردیم که از این تعداد، ۱۵۰ پرونده مختومه شد. در این راه علاوه بر اینکه ما خود را موظف به صدور رای می دانیم، بلکه ضامن اجرایی آن هم هستیم. حال اگر باشگاه رضایت کادرفنی یا بازیکن را بگیرد از نظر ما پرونده مختومه است.

وی در زمینه تدوین قرارداد بازیکنان توسط باشگاه‌ها، افزود: در ثبت پرونده ها ۲ قرارداد بسته می شد؛ یکی در باشگاه و دیگری در سازمان لیگ و کمیته قراردادی که در سازمان لیگ ثبت شده است را مبنا قرار می دهد.

نورشرق افزود: باشگاه‌ها بدانند اگر قراردادی منعقد می کنند، باید آن قرارداد اجرا شود، زیرا بازیکنان نیز نسبت به خانواده‌های خود مسئول هستند و باید جوابگوی آنها نیز شوند. باشگاهی مانند پرسپولیس بدون بدهی از ما تسویه حساب گرفت. البته ما به سمتی می رویم که در ادامه رقابت‌ها هیچ باشگاهی با داشتن بدهی، ثبت قرارداد بازیکن یا مربی نداشته باشد.

رییس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال در خصوص جذب بازیکن یا مربی خارجی توسط بعضی از باشگاه‌ها، اظهار داشت:‌ در این زمان که ارز بسیار گران است چه دلیلی دارد که بازیکن خارجی جذب کنیم و باید این اقدام نظام‌مند شود.

وی یادآور شد:‌ در کمیته تعیین وضعیت رسیدگی می کنیم که باشگاه‌ها برای شکایتی که شده پاسخگو شوند. حال اگر باشگاه پاسخ دهد و دفاعیات خود را اعلام کند حتما به دفاعیات او گوش خواهیم داد و پس از آن رای صادر می‌شود. البته رای می‌تواند به کمیته استیناف نیز برود.

نورشرق با بیان اینکه پرونده‌های باز در لیگ دسته یک نسبت به لیگ برتر خیلی بیشتر است، گفت: به طور مثال رای پرونده‌های متعدد باشگاه نفت تهران آن صادر شده ولی هیچکس پاسخگو نیست، زیرا باشگاهی وجود ندارد.

وی ادامه داد: برای ثبت قرارداد، جدول زمان‌بندی وجود دارد و در صورتی که در زمان بندی لازم قرارداد ثبت نشود در پنجره دوم و در صورت تسویه حساب بدهی، ثبت قرارداد انجام می‌شود.

او در خصوص ثبت قرارداد «محمد بلبلی» گفت: یکی از مشکلات این است که بازیکن قرارداد داخلی با یک باشگاه امضا می کند و بعد با یک باشگاه دیگر نیز با تصور اینکه قرارداد نهایی او معتبر است، باز قرارداد می بندد. او بازیکن سپیدرود بود و با استقلال و فولاد قرارداد بست. برای اینکه روحیه احترام به قراردادها نهادینه شود، او را ۶ ماه محروم کردیم.

رییس کمیته تعیین وضعیت فدراسیون فوتبال، افزود: البته ممکن است کمیته استینفاف رای دیگری صادر کند. هرچند نکات و حواشی در این پرونده وجود دارد. باشگاه فولاد نباید با بازیکنی که تحت اختیار دیگر تیم‌هاست قرارداد امضا کند یا حتی وارد مذاکره با او شود. حال باشگاه‌های استقلال و فولاد به رغم داشتن قرارداد این بازیکن با سپیدرود، با  او قرارداد امضا کردند.

وی گفت: باشگاه استقلال مدعی است که نامه فسخ دارد. ولی مسائل زیادی پشت این قرارداد وجود دارد که در این نشست نمی توان بازگو کرد.

نورشرق تصریح کرد: در کمیته تعیین وضعیت برای صدور آرا، تحت فشار نیستیم و همه مسئولان فدراسیون فوتبال در این راه همراه هستند.

وی در ادامه تاکید کرد که باید باشگاه ها حداکثر تا پایان هفته سوم لیگ، نامه تسویه حساب بگیرند تا برای گرفتن مجوز حرفه‌ای در لیگ قهرمانان آسیا دچار مشکل نشوند.

این مقام مسئول در مورد شرایط باشگاه استقلال، توضیح داد: استقلال برخی پرونده‌های خود را در چند روز گذشته مختومه کرد. البته این باشگاه، چند رقم بزرگ برای پرونده‌ها دارد که در صورت مختومه شدن آنها این رقم پایین می آید.

نورشرق به شکایت امیر قلعه نویی از باشگاه استقلال اشاره کرد و گفت: رقم شکایت قلعه نویی نیز ۸۱۰ میلیون تومان است. البته ما ماشین صدور رای نیستیم و باید دفاعیات باشگاه را بشنویم. همچنین بانک اطلاعاتی درست کردیم که به محض اینکه هر باشگاه بخواهد درباره وضعیت خود اطلاعات لازم را کسب کند می تواند با استعلام از این بانک وضعیت بازیکنان را مشخص کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =