کاهش ۸۱ درصدی واردات لوازم‌ خانگی و جایگاه شانزدهم ایران در تولید علم

استانها - ایرنا - دستور رییس جمهوری برای ساخت حدود ۲۰ هزار خانه در هرمزگان و خراسان جنوبی، کاهش ۸۱ درصدی واردات لوازم خانگی، راه‌اندازی ۳۳۰ طرح ورزشی در کشور، دانشگاه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، جایگاه شانزدهم ایران در تولید علم، تحصیل ۴۰ هزار دانشجوی افغان در ایران، مهار آتش سوزی کشتزارها و مراتع گچساران و چوب حراج به منطقه حفاظت شده خائیز از جمله مهمترین خبرهای ۲۴ ساعت گذشته سایت استانی سراسری ایرنا به شمار می‌رود.

سایت سراسری استان‌های ایرنا به عنوان ویترین ۳۱ سایت استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی روزانه به طور میانگین محل انتشار حدود ۲۰۰ فرآورده خبری شامل خبر، گزارش، مصاحبه، میزگرد خبری، یادداشت، بسته تصویری و تحلیل است که عصر هر روز به منظور بهره‌برداری و آگاهی بیشتر مخاطبان در قالب «بسته خبری ۲۴» چکیده مهمترین آن‌ها منتشر می‌شود:

کاهش ۸۱ درصدی واردات لوازم خانگی 

 وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت : با تلاش مسئولان و تولید کنندگان بخش خصوصی، میزان واردات لوازم خانگی از خارج از کشور، ۸۱ درصد کاهش یافته است.

رضا رحمانی روز سه شنبه در مراسم افتتاح ۳۴ واحد صنعتی در مناطق مختلف  استان تهران که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور دکتر روحانی ریاست جمهوری در شهرک صنعی عباس آباد برگزار شد اظهار داشت : با افزایش میزان تولیدمحصولات خانگی و جلوگیری از قاچاق، میزان واردات محصولات خانگی از مبادی قانونی ۸۱ درصد کاهش یافته است.
وی افزود: بخش تولید محصولات خانگی کشورتوان تولید دو برابر ظرفیت فعلی را دارد ولی با مشکل تأمین نقدینگی مواجه است.

همچنین وزیر صنعت وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تحریم های ناجوانمردانه دشمنان نه تنها انگیزه تولید را از بخش خصوصی سلب نکرده بلکه اشتیاق و انگیزه آنان برای ورود به این عرصه بیشتر شده است.

افتتاح نیروگاه خورشیدی ۷ مگاواتی با حضور وزیر نیرو در ابهر

در راستای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور، اولین نیروگاه برق خورشیدی ۷ مگاواتی استان زنجان در شهرستان ابهر با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو صبح سه شنبه به بهره‌برداری رسید.

این نیروگاه در زمینی به مساحت ۱۴ هکتار، با ۲۰ هزار و ۸۰۰ عدد پنل خورشدی پلی کریستال، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و با هزینه‌ای بالغ بر ۶,۵ میلیون یورو در مدت زمان ۴ ماه احداث و به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

همچنین تصفیه خانه آب آشامیدنی شهرستان‌های ابهر و خرمدره به عنوان دومین تصفیه خانه در استان زنجان با حضور وزیر نیرو و مسئولان استانی صبح امروز به بهره‌برداری رسید.با افتتاح این طرح سالانه ۱۲ میلیون متر مکعب آب آشامیدنی از سد کینه ورس تصفیه شده و برای شهروندان ابهر و خرمدره منتقل و استفاده می شود.
 به گفته وزیر نیرو بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده تا پایان سال هر هفته یک تصفیه‌خانه در کشور افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

وی در آیین افتتاح تصفیه‌ خانه آب آشامیدنی شهرستان‌های ابهر و خرمدره اظهار داشت: دولت تدبیر و امید، خدمات بزرگی با کمک مسئولان تمام رده‌ها در حوزه آب و برق به هموطنان ارایه کرده است و امروز شاهد یکصد و چهل و پنجمین تصفیه‌خانه آب در کشور و بیست و ششمین تصفیه‌خانه آب در دولت تدبیر و امید هستیم.

همچنین اردکانیان گفت: یک هزارو ۲۱۹ پروژه در بخش‌های مختلف آب، برق و آب و فاضلاب با متوسط پیشرفت ۴۶ درصد و صرف ۵۸ هزار میلیارد ریال اعتبار در استان زنجان در دست اجراست و  تا پایان امسال ۲۲۷ پروژه بزرگ در سطح ملی در استان‌های مختلف به بهره‌برداری می‌رسد که ۳۳۰ هزار میلیارد ریال برای آنها هزینه شده است.

گمرکات با تکیه بر توان داخلی تجهیز می‌شود

 وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به وجود توان قابل توجه در مهندسان ایرانی برای تامین نیاز بخش‌های مختلف، گفت: گمرکات کشور با تکیه بر توان داخلی تجهیز می‌شود.

فرهاد دژپسند با تاکید بر اینکه تجهیز گمرک و افزایش ایکس‌ری‌ها اولویت گمرکات است، افزود: به همین منظور از گمرک بازرگان به عنوان یکی از گمرکات فعال و پرکار کشور بازدید می‌کنیم تا در جریان نیازهای این بخش قرار بگیریم.

وی ضمن اشاره به اینکه افزایش دقت، سرعت و سلامت در گمرکات مورد توجه قرار دارد، بیان کرد: نخستین دستگاه «ایکس‌ری» تولید داخل به زودی در گمرک بازرگان نصب و تداوم  این کار ضمن توجه به رونق تولید داخل از خروج میزان قابل توجه ارز نیز جلوگیری می‌شود.

تحصیل ۴۰ هزار دانشجوی افغانستانی در ایران 

سفیر افغانستان در تهران با اشاره به جایگاه علمی ایران گفت: هم اکنون ۴۰ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه های ایران در مقاطع مختلف تحصیلی و به ویژه رشته های فنی مهندسی در حال تحصیل هستند.

عبدالغفور لیوال روز سه شنبه در جشن چهل سالگی دانشگاه شهرکرد در جمع خبرنگاران افزود: اشتراکات فرهنگی بسیاری بین ایران و افغانستان  وجود دارد و همین موضوع فرصت خوبی را برای دانشجویان فراهم کرده است.

مهار آتش‌سوزی مزارع و مراتع گچساران 

 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: آتش‌سوزی در مزارع و مراتع این شهرستان در نزدیکی روستاهای سرابننیز و تلخ آبشیرین با مشارکت نیروهای دستگاه‌های اجرایی و داوطلبان محلی مهار شد.

فرهام جلیلی اظهار داشت: این آتش سوزی که از شامگاه دوشنبه شروع شده بود به علت وزش باد شدید و مراتع غنی به سرعت در حال گسترش بود که با حضور به موقع نیروهای امدادرسان مهار شد.

رونمایی سند « ارتقای وضعیت زنان و خانواده» در یزد 

استاندار یزد در آئین رونمایی از سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده گفت: با اجرای این سند از این پس از موازی کاری‌ها و تکرار بسیاری از امور در استان جلوگیری و فعالیت‌ها نیز در یک مسیر قرار می‌گیرد.

محمد علی طالبی افزود: برنامه‌های زیادی در استان توسط دستگاه‌های مختلف اجرا می‌شود و به صورت آزمایشی هم  برخی از برنامه‌ها در سطح ملی اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده ، نقشه راه خانواده است، همگرایی و همراهی متولیان موضوع خانواده را تحکیم و از پراکنده‌کاری جلوگیری می‌کند، فضای خوب و مفیدی را هم به منظور اهتمام خانواده بوجود می‌آورد .

آغاز ساخت ۷ هزار خانه با دستور رئیس جمهوری در هرمزگان 

همزمان با چهارمین روز هفته دولت عملیات اجرایی بیش از ۷هزار واحد مسکونی با حضور ویدئوکنفرانسی و دستور رئیس جمهوری در مناطق مختلف هرمزگان آغاز شد .

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در مراسم آغاز این پروژه هدف از اجرای این طرح را تامین نیاز زوج های جوان  اقشار آسیب پذیر به مسکن اعلام کرد. سید محمد پژمان افزود: در کشور ۴۰۰هزار واحد در قالب اقدام ملی طرح مسکن امید ساخته خواهد شد که هم از افزایش قیمت مسکن جلوگیری خواهد کرد و هم قیمت تمام شده مسکن را کاهش خواهد داد.

برقراری سرویس جاده ای بین مشهد و ترکیه 

 بر اساس انعقاد تفاهمنامه کشوری امکان جابه جایی مسافر توسط شرکت های حمل و نقل بین المللی جاده ای با اتوبوس بین مشهد و ترکیه فراهم شده است.

رئیس اداره ترانزیت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: در حال حاضر خطوط منظم مسافربری از شهرهای تهران و تبریز بین دو کشور ایران و ترکیه برقرار است و تاکنون چندین اتوبوس دربستی در قالب تفاهم نامه منعقد شده سفر بین دو کشور را انجام داده اند.

بهره برداری از ۵۶ طرح عمرانی شهرستان شهرکرد با حضور وزیر علوم 

همزمان با چهارمین روز از هفته دولت ۵۶ طرح عمرانی شهرستان شهرکرد با اعتباری افزون بر ۵۵۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۲۴۳ نفر روز سه شنبه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رونمایی و بهره برداری شد.این طرح ها به صورت متمرکز در آیین جشن ۴۰ سالگی دانشگاه شهرکرد با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از مسئولان ملی و استانی رونمایی شد.

ایران در حوزه تولید علم در جایگاه ۱۶ جهان قرار دارد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ایران در حوزه تولید علم در دنیا صاحب نام است، گفت: هم اینک در رتبه ۱۶ دنیا در حوزه تولید علم قرار داریم.

منصور غلامی افزود: در حالی که برخی عملکرد وزارت علوم را در تربیت نیروی انسانی مورد نقد قرار می‌دهند، باید گفت که وزارت علوم پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های خود را از نو آغاز کرد و ظرفیت‌هایی که طی این سال‌ها موجب رشد و بالندگی ایران شده است از نقطه صفر در وزارت علوم شکل گرفت.

دانشگاه حرف‌های زیادی برای گفتن دارد

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری درجلسه مسوولان و منتخبان آموزش عالی آذربایجان‌غربی شامگاه گذشته/دوشنبه/ برگزار شد گفت : دستاوردهای علمی و جایگاه علمی کشور در دنیا نشان از حرکت جهادگونه دانشگاهیان در طول انقلاب اسلامی دارد و  اینکه ما در علوم جدید حرفی برای گفتن داریم، باعث سرافرازی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

منصور غلامی بیان  کرد: ما قبل از انقلاب در خیلی از زمینه‌های کارشناسی به کشورهای خارجی وابسته بودیم ولی بعد از انقلاب و با توسعه دانشگاه‌های کشور توانستیم نیاز کشور را به نیروی کارشناسی داخلی تامین کنیم.

افتتاح  ۳۳۰ طرح ورزشی سراسر کشور در هفته دولت 

وزیر ورزش و جوانان گفت: همزمان با هفته دولت، ۳۳۰ پروژه ورزشی با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان در مناطق مختلف کشور به بهره برداری می رسد.

مسعود سلطانی فر روز سه شنبه در حاشیه مراسم بهره برداری از هفت پروژه ورزشی استان تهران که به صورت ویدئو کنفرانس در ورامین برگزار شد اظهار داشت: هدف گذاری وزارت ورزش و جوانان در سال جاری، احداث ۷۰۰ پروژه ورزشی در مناطق مختلف کشور است که با افتتاح طرح های هفته دولت، نیمی از این هدف گذاری محقق شده است.

همچنین همزمان با چهارمین روز از هفته دولت و با حضور وزیر ورزش و جوانان، سالن ورزشی شهید مهدی ثامنی راد در شهرستان ورامین افتتاح شد. این سالن ورزشی با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی و استانی در زمینی به مساحت یک هزار و ۳۰۰ مترمربع احداث شده است.

وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد : فاز نخست ورزشگاه ۵ هزار نفری شهرستان پیشوا دهه فجر امسال افتتاح می شود.وی افزود : عملیات احداث فاز نخست ورزشگاه ۵ هزار نفری پیشوا که قرار بود نیمه اول امسال افتتاح شود، با مشکلات مواجه شده بود که رفع این مشکلات، زمینه اجرایی شدن آن فراهم شده است.

آغاز  ساخت ۱۲ هزار و ۲۵۰ خانه با دستور رییس جمهوری در خراسان جنوبی 

 عملیات اجرایی تامین زمین ۱۲ هزار و ۲۵۰ واحد مسکونی طرح اقدام ملی تولید مسکن روز سه شنبه با دستور رئیس جمهوری از طریق ویدئو کنفرانس همزمان با سراسر کشور در استان خراسان جنوبی آغاز شد.طرح اقدام ملی تولید مسکن براساس دستور رئیس جمهوری به همه دستگاه‌های کشور مبنی براینکه باید همه زمین های مازاد در اختیار وزارت راه و شهرسازی برای تولید مسکن واگذار شود، با هدف بسترسازی و فراهم آوردن زمینه رونق تولید در حوزه مسکن و ساختمان و جبران تولید عقب ماندگی سال های گذشته برنامه ریزی و اجرا شده است.

چوب حراج بر منطقه حفاظت‌ شده خائیز

 پرونده ویلاسازی در منطقه حفاظت‌شده خائیز بهبهان دوباره با اعتراض انجمن‌های محیط زیستی روبه‌رو شده است.

این بار قیمت گذاری زمین ها، صدای فعالان محیط زیست را درآورده است. کمیسیون تقویم (قیمت گذاری) زمین های کشاورزی در بهبهان، هر مترمربع از زمین های طرح گردشگری تنگ تکاب را ۱۲ هزار ریال ارزش گذاری کرده است. این زمین ها با وسعت ۳۲ هکتار در منطقه حفاظت شده خائیز در ۱۵ کیلومتری بهبهان قرار دارد.

این مساله واکنش فعالان محیط زیست بهبهان را به دنبال داشته است. جمعیت فعالان محیط زیست بهبهان به نمایندگی از سازمان های مردم نهاد این شهرستان و انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان به تازگی در نامه ای به رییس قوه قضاییه خواستار ابطال مجوز و برخورد با متخلفان شدند. 

گزارش استان‌ها :

«تحول گازرسانی به روستاهای ارومیه در دولت تدبیر» گزارشی است که مرکز ارومیه به مناسبت هفته دولت به دستاوردهای دولت تدبیر وامید و کارنامه آن برای مردم این استان پرداخته است.

مرکز بندر عباس گزارش با عنوان «تدبیر دولت به توسعه بندرهای هرمزگان» منتشر کرده است که توسعه بندرها به عنوان دروازه ارتباطی کشورها از اهمیت بالایی برخورداربوده و هرمزگان سرآمد این توجه است.

مرکز مشهد نیز به مناسبت هفته دولت گزارشی با عنوان "امنیت و اقتدار در مرزهای شرقی ایران زمین" که در آن به وجود امنیت در مرزهای شرقی ایران پرداخته است ، امنیتی که ارمغان تدبیر و هوشیاری سربازان این سرزمین است که این خاک را به رغم طمع متجاوزان و دشمنان از هر گونه دست اندازی مصون نگه داشته است.

مرکز اهواز نیز گزارشی با عنوان «قطار توسعه خوزستان در مسیر هدف گذاری دولت» به دستاوردهای شش سال گذشته دولت تدبیر و امید اشاره کرده است و  نوشته با وجود مشکلات و بحران هایی که طی سالهای اخیر خوزستان با آن درگیر بوده اما با تلاش مسئولان و دولتمردان و اجرای پروژه های مختلف، این استان در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفته است.

«درنگ قطار گردشگری در ایستگاه بوم‌گردی خراسان شمالی» گزارشی از مرکز بجنورد که طبیعت بکر و دست نخورده استان خراسان شمالی را ظرفیت بزرگ و بی‌بدیلی عنوان کرده و نوشته که بستر طبیعت‌گردی و بوم‌گردی، با رویکرد توسعه پایدار را، برای علاقه‌مندان به این حوزه فراهم کرده است.

«مرکز فرهنگی و پرچمدار تمدن باستانی ایران» عنوانی بود که رئیس‌جمهوری چهارم شهریورماه هنگام افتتاح ویدئوکنفرانس طرح‌های توسعه روستایی استان فارس به کار برد.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این آیین از استان فارس به عنوان مرکز مهم فرهنگی و گردشگری در کشور یاد کرد و گفت:‌ ‌استان فارس مرکز بسیار مهم برای گردشگری ایران است که حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع)، آثار تاریخی مهم و توانایی جذب گردشگران سلامت از جمله ظرفیت‌های آن است.

۱۳۵۴/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =