عدالت؛ حرف اول و آخر فرهنگ و هنر دیار الوند

همدان - ایرنا - "عدالت" حرف اول و آخر مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان است؛ چه در تکمیل طرح های نیمه تمام و تخصیص اعتبار به آنها و چه اجرای رویدادهای ادبی و هنری در مرکز شهر و روستاهای دور افتاده، همه باید به طور عادلانه از داشته های دولت بهره مند شده و رشد کنند.

"فرهنگ مقدمه توسعه همه جانبه و پایدار است و اگر خواهان تغییر در بخش های زیربنایی جامعه هستیم، باید به بخش فرهنگ توجه کنیم"؛ جمله ای که تمام خط و مشی مدیرکل فرهنگ فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان در آن خلاصه می شود.

احمد رضا احسانی توجه به لایه های گوناگون فرهنگ و هنر دیار هگمتانه را سرلوحه کار خود قرار داده و عدالت

محوری و تمرکز زدایی هم شعار اول و آخر اوست تا ضمن عمل به ۱۵ وظیفه ذاتی این نهاد، تمام نقاط استان همدان به یک اندازه از رویدادهای هنری و ادبی که در تقویم فرهنگ و ارشاد همدان پیش بینی شده بهره مند شوند.

سال گذشته هم این دیدگاه عادلانه جریان داشت اما با تکیه زدن احسانی به صندلی مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان این مهم قوت و قدرت بیشتری گرفت.

شهری و روستایی برابرند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به تمرکز زدایی از مرکز استان تاکید کرد و گفت: همه نقاط شهری و روستایی باید از داشته های استان استفاده کرده و رشد کنند و ما هم از هیچ کمکی دریغ نمی کنیم. 

بر اساس آمارهای موجود سال گذشته ۲۷۴ کنسرت موسیقی سنتی و پاپ برگزار شده که علاوه بر مرکز استان شهرهای ملایر، کبودراهنگ، نهاوند و تویسرکان نیز سهیم بوده اند و در بهار امسال هم ۲۷ بار  کنسرت های موسیقی در سراسر استان طنین انداز شد.

وی به برپایی ۱۴۳ نمایشگاه هنرهای تجسمی، ۶۲ شب شعر و ۴۱ نمایشگاه کتاب در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در سه ماه نخست امسال نیز۲۷ نمایشگاه هنرهای تجسمی و ۸ نمایشگاه کتاب  برگزار شد که تمام شهرهای استان بسته به توان و ظرفیتشان از این برنامه ها بهره مند شدند.

ردیف عنوان تعداد
۱ نمایشگاه کتاب ۸
۲ نمایشگاه هنرهای تجسمی ۲۷
۳ نمایش ۲۰
۴ کنسرت ۲۷

به گفته احسانی پارسال در زمینه تولید نمایش پیشرفتهای خوبی حاصل شد که ۱۸۳ نمایش با تلاش هنرمندان عرصه تئاتر تولید و امسال هم ۲۰ نمایش ساخته شد و ۲۵۸ نمایش روی صحنه رفت که بسیار مورد استقبال هنردوستان قرار گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان  به آمار چاپ و نشر کتاب نیز اشاره کرد و افزود: همدان جزو ۱۰ استانی است که به طور مستقل مجوز چاپ صادر می کند و این امر در سهولت و شتاب گرفتن روند انتشار کتاب بسیار تاثیر گذار است.

وی با بیان اینکه میانگین صدور مجوز یک ماه است، افزود: کتاب ها توسط یک هیات از اساتید خبره علمی و فرهنگی استان بررسی می شود که سال گذشته ۳۲۸ عنوان و امسال ۵۶ عنوان کتاب به جمع کتابهای منتشر شده اضافه شده است.

احسانی گریزی هم به وضعیت رسانه ها و صنعت چاپ و نشر استان زد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۰۱ نشریه محلی، ۳۲ نشریه تخصصی، ۴۱ پایگاه خبری و ۴۰ نمایندگی نشریات سراسری در سطح استان دایر است که همدان را از لحاظ رده بندی رسانه ای در جایگاه خوب کشوری نشانده است.

وی فعالیت ۱۳۵ چاپخانه و ۵۱ مرکز انتشارات را از دیگر نقاط قوت استان برشمرد و افزود: علاوه بر نشریه های محلی بخش زیادی از مطبوعات کشوری به ویژه غرب کشور در همدان چاپ می شود که جای بسی خرسندی دارد.

ردیف عنوان تعداد
۱ مطبوعات محلی ۱۰۱
۲ نشریات تخصصی ۳۲
۳ سرپرستی نمایندگی ها ۴۰
۴ دکه های مطبوعاتی ۷۴
۵ پایگاه های خبری ۴۱

۶۸ انجمن هنری و ادبی از داشته های غنی همدان است که جمع زیادی از ادبا و اندیشمندان را گرد هم آورده و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان بر این باور است که بخشی از کارها را باید به این تشکل ها واگذار و به آنها بیش از گذشته باید اطمینان کرد.

احسانی موسسه های فرهنگی و هنری ، مراکز انتشاراتی، آموزشگاه های آزاد سینمایی و هنری و شرکتهای تولید فیلم را از مراکز تحت نظارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست که فعالیت انها در چارچوب قوانین و مقررات رصد و پایش می شود.

تکمیل طرح های نیمه کاره اولویت نخست

وی به برخی از طرح های عمرانی اولویت دار اشاره و ابتدا از موزه هنرهای معاصر همدان یاد کرد که عملیات ساخت و ساز این طرح ملی متوقف شده بود و با پیگیری‌های مستمر نمایندگان مردم در خانه ملت و استاندار ۴۹ میلیارد ریال اعتبار برای این طرح اختصاص یافت و هم اینک با همکاری‌ شهرداری درحال دریافت پروانه ساخت است.

 شتاب گرفتن عملیات ساخت مجتمع فرهنگی هنری فیروزان شهرستان نهاوند از تاکیدهای مدیرکل فرهنگ و ارشاد همدان است که این طرح هم از نظر فیزیکی پیشرفت خوبی دارد اما کافی نیست.

احسانی به تکمیل مجتمع فرهنگی و هنری زنگنه شهرستان ملایر هم اشاره کرد و گفت: بخش کتابخانه‌ای این طرح در سال ۹۷ تکمیل و برای بهره‌برداری به اداره کل امور کتابخانه‌های استان واگذار شده و تجهیز سالن آمفی تئاتر آن در دست اقدام است.

وی تعمیر و تجهیز مجتمع های فرهنگی و هنری استان با هزینه‌ای بالغ بر ۱۴ میلیارد و ۵۶۶ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی و هفت میلیارد و ۶۱۰ میلیون ریال از محل منابع ملی را از دیگر اقدامات عمرانی ذکر کرد که به مقوله توزیع عادلانه منابع مالی در این مهم توجه شده است.

ردیف عنوان تعداد
۱ کانون های اگهی و تبلیغات ۹۴
۲ موسسات فرهنگی و هنری ۱۳
۳ مراکز انتشارات فعال ۵۱
۴ شرکت های تولید فیلم ۹

یک دست صدا ندارد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، آموزش را یکی از اصول زیربنایی در راستای توسعه و پیشرفت جامعه دانست و افزود: زمانی این توسعه به حالت پایدار می‌رسد که آموزش به صورت همه جانبه و در بخش‌های مختلف به ویژه فرهنگ، مورد توجه قرار گیرد.

احسانی برگزاری کارگاه های آموزشی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: در اینگونه موارد ذهن از حالت ایستایی به حالت پویایی و تیمی درآمده و بازخورد آن قابل توجه است و  از این رو در کنار اجرای جشنواره‌ها و برنامه‌های گوناگون کارگاه‌های آموزشی مثل جام باشگاه‌های کتابخوان کودک و نوجوان و ورکشاپ‌های مرتبط با حضور مدرسان مجرب را در برنامه داریم. 

وی همدان را پایلوت اجرای برنامه‌های فرهنگ و هنری در حوزه کودک و نوجوان دانست و یادآوری کرد: این استان سابقه درخشانی در رویدادهای ملی و بین المللی حوزه کودک و نوجوان دارد و برگزاری موفق چندین دوره جشنواره بین المللی تئاتر، گواه این ادعا است.

به باور احسانی متولی اصلی فرهنگ مائیم اما به شدت نیازمند همراهی و دستگیری دستگاه های فرهنگی دیگر هستیم تا ضمن نیازسنجی درست از خواسته های اقشار مختلف، مطالبات آنها را در چارچوب قانون برآورده کنیم.

مصاحبه از: زهرا زارعی

۷۵۲۷/۲۰۹۰

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =