وعده ۲۰ میلیون دلاری رهبران گروه ۷ برای مقابله با آتش‌سوزی آمازون

تهران – ایرنا – «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرد که سران کشورهای عضو گروه ۷ وعده داده‌اند حدود ۲۰ میلیون دلار برای کمک به مقابله با آتش‌سوزی در جنگل های آمازون اختصاص دهند.

به گزارش روز دوشنبه روزنامه «ایونینگ استاندارد» چاپ لندن، مکرون که میزبانی اجلاس سران گروه ۷ را برعهده دارد، ‌ با بیان این توصیف که آمازون، «ریه» زمین است، یادآور شد رهبران این گروه همچنین امکان حمایت مشابه در آفریقا را که متحمل آتش سوزی در جنگل های بارانی است، ‌ مورد بررسی قرار می دهند.

مکرون گفت که با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در مورد این مساله گفت و گوهای مبسوطی داشته و ترامپ نیز از این ابتکارعمل گروه ۷ حمایت کرده، ‌ اگرچه به دلیل دیدارهای دو جانبه دیگر، در نشست زیست محیطی گروه ۷ شرکت نکرده است.

تصاویر ماهواره ای تاکنون در سال جاری، بیش از ۴۱ هزار مورد آتش سوزی در منطقه آمازون را ثبت کرده اند که بیش از نیمی از این موارد، تنها در ماه جاری روی داده است.

کارشناسان، کشاورزان یا مزرعه داران را مقصر اصلی آتش سوزی ها در آمازون دانسته اند.

براساس این گزارش، ‌ اجلاس رهبران گروه ۷ در تفرجگاه «بیاریتز» فرانسه امروز (دوشنبه) به کار خود پایان می دهد. این نشست با تنش های موجود بر سر سیاست های تجاری آمریکا و دیدار غیرمنتظره وزیر امور خارجه ایران از این منطقه، تحت الشعاع قرار گرفت.

مکرون و ترامپ این اجلاس سه روزه را با برگزاری کنفرانس مشترک خبری در روز دوشنبه به پایان می رسانند.  

همه رهبران شرکت کننده در این  اجلاس، در نشست هایی در زمینه تغییرات آب و هوایی، ‌ دنیای دیجیتال و دیگر موضوعات جهانی حاضر شدند.۹۱۰۹

از سویی اقدام توهین آمیز «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری برزیل علیه «بریژیت مکرون» همسر رئیس جمهوری فرانسه، ‌ فصل تازه ای در جنگ لفظی بین وی و همتای فرانسوی اش در مورد بحران آمازون را رقم زد.

مکرون خواستار مذاکرات فوری کشورهای گروه ۷ در مورد آتش سوزی های آمازون شد و بولسونارو را تحت فشار قرار داد که وی نیز در عوض، مکرون را به برخورداری از «ذهنیتی استعماری» متهم کرد.

این در حالی است که رئیس جمهوری برزیل روز یکشنبه از پستی تحقیرآمیز علیه بانوی اول فرانسه حمایت کرد که وی را با «میشل بولسونارو» همسر رئیس جمهوری برزیل به نحوی ناخوشایند مقایسه کرده است.

در این پست تحقیرآمیز که روی شبکه های اجتماعی قرار گرفت، ‌ آمده است: حال فهمیدید که چرا مکرون مصدع بولسونارو می شود.

رئیس جمهوری راست افراطی برزیل نیز با لحنی توهین آمیز در پاسخ به این پست نوشت: این مرد (اشاره به مکرون) را سرافکنده نکنید.

خبرگزاری فرانسه از سخنگوی کاخ ریاست جمهوری برزیل برای توضیح در مورد این مساله درخواست کرد که با خودداری وی از پاسخگویی مواجه شد.

در این میان، آتش سوزی گسترده در میان بزرگترین جنگل های بارانی دنیا، خشم جهانی را برانگیخته و کشورهای اروپایی انگشت اتهام خود را به سمت رئیس جمهوری برزیل نشانه گرفته اند، ‌ فردی که شک و شبهات خود در مورد تغییرات آب و هوایی را پنهان نکرده است.

این مناقشه باعث شده تا سیاستمداران برزیلی از جمله «ادواردو» پسر بولسونارو از مکرون بی دلیل انتقاد کنند.

پسر بولسونارو که قرار است سفیر بعدی برزیل در واشنگتن باشد، ‌ ویدئویی را بازنشر کرده است که در آن معترضان جلیقه زرد در فرانسه، ‌ مکرون را فردی احمق می خوانند.

مکرون نیز بولسونارو را به دروغگویی در مورد وعده به مقابله با گرمایش زمین متهم و تهدید کرده است مانع انعقاد یک توافق تجاری بزرگ بین کشورهای اتحادیه اروپا با کشورهای آمریکای جنوبی عضو «مرکوسر» می شود.

مرکوسر که به طور رسمی بازار مشترک جنوبی نام دارد، یک بلوک تجاری آمریکای جنوبی است که به موجب پیمان «آسونسیون» در سال ۱۹۹۱ و پروتکل «آرو پرتو» (ouro preto) در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد.

اعضای اصلی این بلوک عبارتند از آرژانتین، برزیل، پاراگوئه و اروگوئه. ونزوئلا نیزعضو اصلی آن بود اما از اول دسامبر سال ۲۰۱۶، عضویت اش به حال تعلیق درآمده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =