نخستین واکنش رسمی عراق به حملات هوایی علیه مراکز الحشد الشعبی

بغداد - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه عراق در نخستین واکنش رسمی به حملات هوایی منسوب به آمریکا و اسراییل علیه چند مقر الحشد الشعبی تاکید کرد که این کشور در مقابل نقض حاکمیت ملی خود می‌ایستد.

"احمد الصحاف" سخنگوی وزارت امور خارجه عراق روز دوشنبه در بیانیه ای تاکید کرد که عراق اقدامات دیپلماتیک خود را برای جلوگیری از هر گونه نقض حاکمیت و حریم تمامیت ارضی خود بکار خواهد گرفت. 

وی گفت: وزارت امور خارجه همه اقدامات دیپلماتیک و قانونی لازم از طریق  سازمان ملل و شورای امنیت سازمان ملل و تماس با کشورهای دوست و برادر را انجام خواهد داد تا مانع هر گونه اقدام ناقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود شود. 

همزمان با صدور این اطلاعیه، منابع رسمی عراق از آغاز نشستی با حضور روسای سه گانه (رییس جمهوری، نخست وزیر و رئیس پارلمان عراق) و مدیران ارشد سازمان الحشد الشعبی برای بررسی موضوع انفجارهایی که در انبارهای مهمات الحشد اتفاق افتاده است، خبر داده اند. 

این نشست در زمان انتشار این خبر همچنان ادامه دارد و هنوز گزارشی در خصوص محورهای مطرح شده یا نتایج و تصمیم گیری های احتمالی در آن اعلام نشده است. 

طی یک ماه گذشته چهار انبار سلاح های الحشد الشعبی عراق در معرض انفجار قرار گرفته است که بسیاری از ناظران احتمال حادثه بودن آن را نفی و بر عمدی و مشکوک بودن این رویدادها بویژه تکرار آن تاکید می کنند.

برخی ناظران و مسوولان عراقی نیز این حملات را صریحا کار آمریکا و اسراییل دانسته بودند.

در آخرین مورد نیز یکشنبه شب دو هواپیمای بدون سرنشین به یک مقر الحشد الشعبی در نزدیک مرز سوریه در استان الانبار شلیک کردند که طی آن دو نیروی الحشد از جمله یک فرمانده میدانی به شهادت رسید و دو خودروی این نیرو نیز منهدم شد.

سازمان الحشد الشعبی عراق در اطلاعیه ای به صراحت اعلام کرد که حمله یاد شده از سوی هواپیماهای بدون سرنشین اسراییل و با پوشش هوایی نیروهای آمریکایی (مستقر در عراق تحت پوشش ائتلاف مدعی مبارزه با داعش ) انجام شد.

در این اطلاعیه تصریح شده است که حمله هواپیماهای بدون سرنشین اسراییل  با پشتیبانی هوایی نیروهای آمریکایی و یک بالون تجسسی در جاده عکاشات - القائم 15 کیلومتری مرز سوریه صورت گرفته است.

در این اطلاعیه همچنین به همزمانی این حمله با عملیات نیروهای عراقی با مشارکت الحشد الشعبی علیه گروهک تروریستی تکفیری داعش با نام نصر 4 و تعقیب عناصر تروریستی اشاره شده است./ 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =