صادرات محصولات باغی جایگزین مناسب درآمدهای نفتی است

ارومیه- ایرنا- رییس انجمن علوم باغبانی ایران گفت: درآمد حاصل از رشد کمی و کیفی محصولات باغی و صادرات آن با می‌تواند ارزآوری فروش نفت برابری کند.

رضا فتوحی روز دوشنبه در یازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران بیان کرد: کشوری نظیر هلند اقلیمی مشابه شمال ایران دارد و میزان فروش محصولات باغی آن بیش از ۲ برابر درآمد حاصل از فروش نفت ایران است.

وی با انتقاد از طولانی بودن دریافت مجوز تولید محصولات باغی اظهار داشت: سرمایه انسانی، سرمایه گذار، کارآفرین و نیروی کار مناسبی در کشور وجود دارد که می‌توانند در توسعه اقتصادی نقش آفرینی کنند.

وی تنوع انجمن‌های علمی را نشان از توسعه اجتماعی دانست و ادامه داد: برای تبادل یافته‌های علمی و تعامل پژوهشگران، برگزاری کنفرانس های علمی و توسعه بحث‌های آزاداندیشی ضروری است.

رییس دانشگاه ارومیه  هم در این کنگره گفت: دانشگاه ارومیه آمادگی کامل برای بررسی راهکارهای حل مشکلات کشاورزی منطقه را دارد.

رحیم حب نقی تاکید کرد: حاصل پژوهش‌های علمی باید در جامعه نمایان شود.

کنگره علوم باغبانی برای اولین‌بار در سال ۱۳۷۵ در کرج و پس از آن هر ۲ سال یکبار توسط یکی از دانشگاه‌های معتبر با همکاری انجمن علوم باغبانی ایران و حمایت معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی برگزار می‌شود.

این کنگره از امروز تا هفتم شهریورماه در دانشگاه ارومیه برگزار می‌شود.

۳۲۱۴/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha