۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۵
کد خبرنگار: 2089
کد خبر: 83452210
۰ نفر

برچسب‌ها

اختراع آزمون سایش پین دانشگاه سمنان ثبت شد

سمنان- ایرنا- مدیر مرکز کارآفرینی و نوآوری دانشگاه سمنان گفت: دستگاه «آزمون سایش پین روی دیسک دما بالا در محیط روانکاری» با تلاش محققان و دانشجوی دانشگاه سمنان طراحی، ساخته و ثبت اختراع شد.

مهدی پروینی روز دوشنبه به خبرنگاران در سمنان اظهارداشت: دستگاه «آزمون سایش پین روی دیسک دما بالا در محیط روانکاری» به همت محققان دانشکده مهندسی مکانیک و فناوران کانون شکوفایی و خلاقیت دانشگاه سمنان طراحی، ساخته و ثبت اختراع شد.

وی با بیان اینکه مهرداد پورجم فناور کانون شکوفایی و خلاقیت مرکز کارآفرینی و نوآوری اقدام به طراحی و ساخت این طرح کرد، ادامه داد: پورجم دانشجوی دانشگاه سمنان با ایده محوری «طراحی و ساخت آزمونگر سایش رفت و برگشتی دما بالا در محیط روانکاری» با حمایت مرکز کارآفرینی، موفق به ساخت و ثبت اختراع این دستگاه شد.

مدیر مرکز کارآفرینی و نوآوری دانشگاه سمنان تصریح کرد: در ساخت این دستگاه، محمد آزادی و وحید عابدینی از اعضای هیأت علمی دانشکده مهندسی مکانیک، سیدمهدی حسینی و پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان نیز همکاری داشتند.

پورجم در خصوص این اختراع، گفت: پژوهش‌های زیادی برای افزایش بازدهی موتورهای احتراق درونی انجام شد که نشان از نقش سایش میان قطعات موتور در اتلاف توان آن دارد.

این مخترع جوان دانشگاه سمنان افزود: این دستگاه تا حد امکان شرایط عملیاتی موتور را شبیه‌سازی و آزمون سایش تحت این شرایط اجرا می کند و در نتیجه باعث بالا رفتن دقت آزمون، قابل‌ اعتمادترکردن داده‌های خروجی و طراحی نزدیک به واقعیت می شود.

دانشگاه سمنان از نظر علمی و پژوهشی رتبه سیزدهم کشور را دارد، حدود ۱۲ هزار دانشجو شامل پنج هزار دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی، هفت هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و بقیه در مقطع کاردانی دردانشگاه سمنان تحصیل می‌کنند.

۹۸۹۱/۶۱۰۳

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها