۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۰
کد خبرنگار: 1165
کد خبر: 83451995
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۴۵ معدن در آذربایجان‌غربی به بهره‌برداری رسید

ارومیه- ایرنا- معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: طی یک‌سال گذشته ۴۵ معدن در این استان به بهره‌برداری رسیده‌است.

پریسا عابدپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حجم سرمایه‌گذاری این تعداد واحد معدنی که در حوزه سنگ های تزیینی، مصالح کوهی، معادن فلزی آهن و انواع سنگ‌های گچ و سیلیس به بهره‌برداری رسیده،  ۲۸۶ میلیارد ریال بوده‌است.

وی اضافه کرد: با احداث این واحدهای معدنی زمینه ایجاد اشتغال برای ۳۷۰ نفر فراهم شده که نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۱۵ درصد رشد دارد.

وی اظهار داشت: بخش معدن آذربایجان‌غربی از نظر حجم سرمایه‌گذاری نیز ۲۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن رشد دارد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: همچنین در این مدت پنج واحد سنگ‌بری معدنی با سرمایه گذاری بخش خصوصی راه‌اندازی شده است.

عابدپور ادامه داد: با احداث این واحدهای معدنی زمینه ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ نفر فراهم شده است.

وی تاکید کرد: راه‌اندازی واحدهای سنگ‌بری معدنی در آذربایجان‌غربی با هدف جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی انجام شده‌است.

در حال حاضر ۴۶۷ معدن دارای پروانه بهره‌برداری در آذربایجان‌غربی با ایجاد اشتغال برای بیش از پنج هزار نفر فعال است؛ آذربایجان‌غربی از لحاظ تنوع مواد معدنی در رتبه اول و از لحاظ معادن فعال در رتبه هفتم کشوری قرار دارد.

بخش معدن و صنایع پایین‌دستی آن محور توسعه آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود و اما معادن سنگ این استان با مشکلات عدیده‌ای چون خام فروشی و نبود بازار مواجه است.

اعطای تسهیلات با بهره بانکی پایین جهت سرمایه در گردش و همچنین نوسازی ماشین‌آلات معدنی برای بهبود عملکرد معادن این استان ضروری است.

آذربایجان‌غربی از وضعیت مناسبی در زمینه ذخایر معدنی برخوردار است اما هنوز تا بهره‌برداری مطلوب از ظرفیت‌های بخش معدن و صنایع معدنی راهی طولانی در پیش دارد.

محدوده آذربایجان‌غربی تحت پوشش سه زون از زون‌های بیست گانه اکتشاف سیستماتیک کشور شامل ' اشنویه – خوی'، 'مریوان – مهاباد' و شاهین دژ – ماهنشان' قرار گرفته است.

بیش از ۶۰ درصد معادن استان در شهرستان‌های ارومیه، تکاب، مهاباد، خوی و میاندوآب قرار دارد؛ آذربایجان‌غربی از وضعیت مناسبی در زمینه ذخایر معدنی برخوردار است اما هنوز تا بهره‌برداری مطلوب از ظرفیت‌های بخش معدن و صنایع معدنی راهی طولانی در پیش دارد.

۹۹۱۸/۲۰۹۳

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha