شبکه آبیاری و زهکشی کشور به بیش از ۲ هزار کیلومتر رسید

تهران- ایرنا- طول شبکه آبیاری و زهکشی کشور در دولت دوازدهم به ۲ هزار و ۳۷۶ کیلومتر رسید.

نگاهی به عملکرد دولت در بخش احداث سد، نشان می دهد که در طول خدمت دولت‌های یازدهم و دوازدهم، ۲۴ سد ملی به بهره برداری رسیده است؛ به این ترتیب، تعداد سدهای به بهره‌برداری رسیده کشور از ۱۴۴ سد در سال ۹۲ به ۱۷۸ سد در مردادماه ۹۸ رسیده است.

احداث این سدها هم با هدف تامین آب شرب صورت گرفته و هم آب مورد نیاز بخش کشاورزی را تامین می‌کند.

اجرای شبکه‌های اصلی و فرعی در پایاب (پایین سد) سدها، یکی از عواملی است که در آبرسانی به بخش کشاورزی و بهره‌برداری بهینه از سدهای کشور، بسیار تاثیرگذار است.

بر همین اساس در دولت یازدهم، با تغییر رویکردها نسبت به مسئله آب و در راستای همکاری بیشتر بخش‌های اجرایی و جلوگیری از هدر رفت آب، توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت.

بر این اساس و در تازه‌ترین گزارش منتشرشده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران طول شبکه آبیاری و زهکشی کشور در ابتدای دولت یازدهم ۲ هزار و ۱۲۴ کیلومتر بود که این میزان در ابتدای دولت دوازدهم به ۲ هزار و ۳۳۳ کیلومتر رسید.

طول شبکه آبیاری و زهکشی کشور تا ۲۸ مرداد امسال به ۲ هزار و ۳۷۶ کیلومتر افزایش یافت.

خارج کردن آب های اضافی زیرزمینی، سطحی و رواناب از یک سازه یا از یک منطقه توسط نیروی ثقل یا پمپاژ به منظور جلوگیری کردن از مزاحمت این آب اضافی یا جلوگیری از زیان ناشی از آن را به طور عام زهکشی می‌گویند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =