نرخ بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی خراسان شمالی کمتر از کشوری است

بجنورد- ایرنا- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی گفت: نرخ بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی در استان کمتر از میانگین کشوری است، به طوریکه در استان ۱۵.۷ درصد از دانش آموختگان دانشگاهی بیکار هستند که میانگین کشوری آن ۱۸.۳ درصد است.

به گزارش ایرنا، حسن نوری روز دوشنبه در نشست خبری با بیان اینکه در این استان بیش از ۱۰۷ هزار و ۷۰۲ نفر دانش‌آموخته دانشگاهی وجود دارد که برخی از آنها هم، اکنون در حال تحصیل هستند گفت:  ۴۰ درصد از آنان غیرفعال بوده و انگیزه و تمایلی برای کار ندارند.  

وی تصریح کرد: برخی رشته های دانشگاهی،  اشباع شده اما هنوز در رشته هایی همچون خدمات حمل و نقل، دامپزشکی، علوم تربیتی و روزنامه نگاری نرخ بیکاری پایین است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری در رشته روزنامه نگاری، ۸.۶ درصد است.  

وی در بخش دیگر سخنان خود به سهم اشتغال در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت و خدمات اشاره کرد و گفت: میزان اشتغال در بخش کشاورزی استان دو برابر میانگین کشوری است بطوریکه این رقم در استان ۳۶.۴ درصد و در کشور ۱۷.۷ است.

وی خاطرنشان کرد: میزان اشتغال در بخش صنعت استان ۳۲ درصد و در کشور ۲۵.۴ درصد ثبت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی با بیان اینکه اشتغال در بخش خدمات در استان پایین و کمتر از میانگین کشوری است گفت: میزان اشتغال در کشور ۵۰.۳ درصد و در استان ۳۸.۲ درصد است.

وی گفت: کشاورزی یک ظرفیت خوب برای توسعه و رونق اقتصاد و اشتغال است که به خوبی از آن استفاده نشده است،  صنایع تبدیلی و تکمیلی در این استان ایجاد نشده است و به واسطه نبود این صنایع، کشاورزان به ارزش افزوده مطلوب دست نیافته اند.  

نوری خاطرنشان کرد: برای توسعه اشتغال در روستاها باید بتوانیم در اشتغالزایی در این مناطق مداخله داشته باشیم.  

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی با بیان اینکه بر اساس اعلام مرکز آمار ایران،  نرخ بیکاری استان در بهار امسال ۷.۹ درصد گزارش شده است گفت: نرخ بیکاری در میان دانش آموختگان دانشگاهی  استان از میانگین کشوری پایین تر است.

بر اساس این گزارش ۴۴ درصد از جمعیت خراسان شمالی در روستاها ساکن هستند.

۷۱۸۵/ ۶۰۴۲

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha