۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۷
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83451743
۰ نفر

پروندهٔ خبری

رهبر کشمیری خواستار مقاومت مردم در مقابل اقدامات هند شد

دهلی نو-ایرنا- سید علی شاه گیلانی رهبر آزادی خواه کشمیر روز دوشنبه از مردم کشمیر درخواست کرد تا با برپایی تظاهرات صلح آمیز در مناطق سکونت خود در مقابل اقدامات دولت هند مقاومت کنند.

نشریه " نیو ایندین اکسپرس" امروز گزارش داد: رهبر حزب کنفرانس حریت ضمن متهم کردن دولت هند به تلاش برای تغییرترکیب جمعیتی، ایجاد مستعمره نشین و نقض تمام قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل از مردم کشمیر خواست تا در مقابل اقدامات دهلی نو مقاومت کنند.

گیلانی تاکید کرد: افراد نباید در اعتراض های خود به نیروهای امنیتی که مسلح هستند ،بهانه دهند تا به جان و مال مردم کشمیر حمله کنند. پس مردم کشمیر باید در راهپیمایی های خود نظم را حفظ کرده و به صورت صلح آمیز اعتراض کنند.

وی  افزود: همه مردم کشمیر باید با شجاعت در مقابل بی رحمی هند مقاومت کنند. حفظ صلح و آرامش بسیار مهم است. در صورتی که با وجود آرامش مردم نیروهای امنیتی به ما حمله کنند، مسولیت از دست رفتن جان و مال مردم به عهده آنها خواهد بود.

رهبر حزب حریت با اشاره به تصمیم دولت هند برای لغو امتیازات خاص ایالت جامو و کشمیر و تقسیم آن به دو منطقه لاداخ و جامو و کشمیر گفت: این اقدامات هویت واقعی دولت هند را نشان داد. دولت هند به دنبال تغییر جمعیتی، ایجاد مستعمره نشینی در کشمیر است و تمام قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل را نقض کرده است. این اقدامات "قتل دموکراسی" است. کشمیری ها باید به مبارزه برای آزادی و استقلال کامل ادامه دهند.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

حزب حاکم بهاریتا جاناتای هند تحت رهبری "نارندرا مودی"، نخست وزیر این کشور از مدت ها پیش این منطقه را بخش جدایی ناپذیر هند محسوب و مالکیت پاکستان را بر آن رد می کند.

دولت پس از لغو اصل 370 قانون اساسی و بند 35 قانون هند که اختیارات ویژه ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد.

طبق بند ۳۵ قانون هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =