ساخت تصفیه خانه فاضلاب روستای خامسان ۳۰ میلیارد ریال اعتبار گرفت
عکس تزئینی است

سنندج - ایرنا - قرارداد احداث تصفیه خانه فاضلاب روستای خامسان در دهستان سور سور از توابع بخش موچش در شهرستان کامیاران اردیبهشت امسال در وزارت نیرو منعقد شد و همزمان با هفته دولت با تخصیص ۳۰ میلیارد ریال اعتبار، عملیات اجرایی آن آغاز شد.

بخشدار موچش از توابع شهرستان کامیاران روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: کارهای اجرای احداث تصفیه خانه فاضلاب روستای خامسان با تخصیص ۳۰ میلیارد ریال اعتبار از محل تسهیلات بانک توسعه اسلامی همزمان با سومین روز هفته دولت آغاز شده است.

صلاح مرادی با اشاره به اینکه در این روستای ۵۵۰ خانواری یک هزار و ۵۰۰ نفر ساکن هستند، اظهار داشت: قرارگیری این روستا در حاشیه سد گاوشان موجب ورود فاضلاب به دریاچه سد و احتمال آلودگی آب این سد شده است.

وی با بیان اینکه بخش موچش ۷۲ روستای دارای سکنه دارد، اضافه کرد: ۱۵ روستای دیگر این بخش که در حاشیه سد گاوشان قرار دارند نیازمند ساخت تصفیه خانه فاضلاب هستند که ساخت آنها نیز جزء برنامه های شرکت آبفا و آب منطقه ای است.

بخشدار موچش با اشاره به اینکه طرح جنگلکاری در ۶۱۴ هکتار از اراضی ملی محدوده خامسان با اعتبار ۱۴ میلیارد ریال از دیگر برنامه های در حال اجرا در این روستا است، یادآور شد: با پیگیری های فرماندار و تخصیص منابع مورد نیاز کار ساخت پمپاژ آب سد گاوشان برای آبرسانی به یک هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی منطقه خامسان با اعتبار ۱۷۵ میلیارد ریال نیز در دست اقدام است.

مرادی همکاری مردم را برای اجرای این پروژه بسیار مهم دانست و گفت: از این میزان اعتبار، ۳۵ میلیارد ریال توسط آب منطقه ای، ۴۰ میلیارد ریال از منابع استانی و ۱۰۰ میلیارد ریال آن از صندوق توسعه ملی به صورت تسهیلات تامین و هزینه می شود.

وی با بیان اینکه ۸۵ درصد شبکه گذاری فرعی این پروژه به صورت رایگان توسط جهاد کشاورزی اجرا می شود، تاکید کرد: ۱۵ درصد دیگر این پروژه با مشارکت مالکین انجام و با تکمیل و بهره برداری از آن زمینه اشتغال بیش از ۲ هزار نفر فراهم خواهد شد.

از دیگر مشکلات مهم روستاهای این بخش نامناسب بودن راه های ارتباطی، کمبود آب شرب و کشاورزی، فرسوده بودن شبکه فاضلاب، کمبود امکانات ورزشی و تفریحی، عدم اجرای طرح گازرسانی و نبود دسترسی مناسب به ادارات و نهادها بدلیل مسافت طولانی با مرکز بخش است که حل این مشکلات نیازمند اتخاذ تصمیم مناسب از سوی فرمانداری، نمایندگان مردم در مجلس و دیگر مسئولان اجرایی شهرستان کامیاران و استان کردستان است.

شهرستان ۱۰۲ هزار نفری کامیاران در ۶۵ کیلومتری سنندج قرار دارد.

۷۳۴۹/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =