۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۰۰
کد خبرنگار: 1829
کد خبر: 83451637
۰ نفر

برچسب‌ها

 انتقال گنبد امام حسین (ع) از کرمان به کربلای معلی آغاز شد

کرمان – ایرنا- به گفته جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان، کار انتقال گنبد امام حسین (ع) به کربلای معلی از روز گذشته آغاز شده است و تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، سردار عبدالحسین رحیمی روز دوشنبه در ستاد استان اربعین حسینی کرمان افزود:  برای انتقال گنبد امام حسین (ع) به کربلای معلی ۳۱ دستگاه خودرو اقدام خواهند کرد.

وی در ادامه گفت: در سال گذشته ۳۶ موکب برای خدمت رسانی به زائران اربعین از سوی ستاد ایجادشده بود که در سال جاری ۳۷ موکب ایجاد خواهد شد.

سردار رحیمی  با بیان این مطلب که تاکنون ۱۰ موکب مجوز دریافت کرده اند، اظهارداشت: توصیه شده که امسال با توجه به گرمای هوا، به تامین وسایل سرمایشی  و موارد مربوطه توجه لازم صورت گیرد.

سرپرست دفتر امنیتی و انتظامی استانداری کرمان نیز گفت: برای انتقال گنبد امام حسین (ع) به کربلای معلی ۳۱ دستگاه خودرو تامین شده است.

حمید شمس الدینی افزود: کار انتقال گنبد امام حسین (ع) به کربلای معلی در چهار مرحله تا پایان ماه صفر ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، عملیات ساخت گنبد امام حسین (ع) از سال ۹۴ وارد فاز اجرایی شد و برای نصب گنبد باید زیرسازی کار انجام می‌شد که گنبد جدید بر روی آن قرار گیرد در حالی که سازه قبلی شرایط مناسب و استحکام لازم را نداشت و در جاهایی فرسوده شده بود.

در مرحله نخست تلاش شد مقاومت روضه منوره را تا حد امکان افزایش یابد و ابتدا از سه متر پایین همکف در پای ستون‌ها گودبرداری و بتن‌آرمه انجام شد و تا زیر طاق‌ها، روی پشت بام و داخل گنبد فعلی ادامه یافت.

مجموع روضه منوره و چهار ستون را در داخل یک بتن در هم دوخته شده‌ای قرار گرفت و در کنار مقاوم‌سازی کار لاغرسازی ستون‌ها هم انجام شد تا فضای بیشتری برای زیارت در اختیار زائران قرار گیرد.

ستون‌های قبلی فضایی حدود ۲۵ مترمربع از فضا را گرفته بودند که تا ۶۰ درصد کاهش یافت و در پایان کار مقاوسازی حرم تا ۵۰۰ برابر افزایش یافت و تمامی موارد ایمنی در ساخت گنبد جدید رعایت شده است.

گنبد جدید از فولاد و بتن ساخته شده و در نهایت خشت مسی که روی آن آب طلا قرار می‌گیرد، همچنین گنبد جدید ۲۱ متر ارتفاع دارد که ۷.۵ متر از گنبد فعلی بلندتر است و ارتفاع آن به توصیه آیت‌الله سیستانی تا این اندازه در نظر گفته شده که نوک حرم از گلدسته‌ها یک متر کوتاه‌تر باشد.

حرم به مقیاس ۱.۵ برابر گنبد قبل افزایش داشته و از نظر شکل با گنبد قبل تفاوتی ندارد و تمامی قطعات با پیچ و مهره نصب می‌شود.

۷۴۴۰ / ۵۰۵۴

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =