۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۱۶
کد خبرنگار: 1092
کد خبر: 83451613
۰ نفر

برچسب‌ها

آیا پزشکان نمی توانند با کارتخوان کار کنند؟

تهران- ایرنا- نامه اخیر محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی به سازمان مالیات در خصوص لزوم آموزش های مربوط به کارتخوان برای نصب در مطب ها، جنجال زیادی بین مردم به ویژه از طریق فضای مجازی ایجاد کرده و این پرسش به وجود آمده است که آیا واقعا پزشکان نمی توانند با کارتخوان کار کنند.

نبود کارتخوان در مطب های پزشکی مشکلات زیادی را برای بیماران ایجاد کرده است به طوریکه بارها برای بیماران یا همراهان آنان پیش آمده است که به خاطر نداشتن پول نقد در مطب ها، سرگردان شده اند و ناگزیر پای پیاده با حال نزار مسافت زیادی را طی کرده اند تا دستگاه عابربانکی پیدا کنند و پس از گرفتن پول نقد دوباره به مطب بازگردند و در انتظار نوبت خود بمانند. 

اما فقط سختی ایجاد شده برای بیماران نبود که بحث نصب کارتخوان در مطب های پزشکان را به وجود آورد بلکه بحث مالیات پزشکان نیز به میان آمد. مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی از سازمان امور مالیاتی در خصوص اخذ مالیات کم از پزشکان انتقاد کرده بود بنابراین نمایندگان مجلس با استناد به آیین نامه تبصره 2 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم، برای جلوگیری از فرار مالیاتی پزشکان با الحاق بندی به لایحه بودجه، تمام صاحبان مشاغل پزشکی را مکلف کردند که از ابتدای امسال (سال 98) دستگاه کارتخوان را در مطب های خود نصب کنند.

به رغم تصویب نصب کارتخوان در مطب ها از ابتدای امسال بسیاری از مطب ها هنوز دستگاه کارتخوان را نصب نکردند و برخی کارشناسان فرار مالیاتی سالانه بیش از 6 هزار میلیاردی پزشکان را در جامعه امروز عادلانه نمی دانند بنابراین با پیگیری های رسانه ای این امر پررنگ شد و مقرر شد تا با همکاری سازمان نظام پزشکی این امر محقق شود، کارها تقریبا انجام شده بود که نامه اخیر محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی با رئیس سازمان مالیاتی، بحث برانگیز شد.

محمد رضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی در مکاتبه‌ای با رئیس سازمان مالیاتی با اشاره به اطلاعیه دعوت از صاحبان حرف و مشاغل پزشکی پیراپزشکی و داروسازی جهت برگزاری دوره آموزشی مرتبط با راه‌اندازی و ثبت پایانه فروشگاهی خواستار تعویق این امر تا زمان برطرف شدن اشکالات شد.

او در این نامه گفته بود که :  آنچه که مورد اعتراض است، این است که اگر موضوعی در مجلس مطرح می‌شود، باید برای همه صنوف باشد؛ چرا در مجلس مبحثی را برای یک صنف خاص مطرح می کنند. کارتخوان باید برای همه صنوف باشد.

وی در عین حال در این نامه تاکید کرده بود که کارتخوان ارتباطی با فرار مالیاتی پزشکان ندارد و از اینجا بود که این نامه دستمایه طنز بسیاری از شبکه های مجازی شد. یکی از افراد در شبکه های مجازی گفته بود که اگر واقعا پزشکان نمی توانند از دستگاه کارتخوان استفاده کنند یک بار به بقالی سرکوچه مراجعه کنند و آنجا این امر ساده را یادبگیرند.

تمام این جنجال ها در حالی است که منظور آموزش پزشکان برای استفاده از دستگاه کارتخوان نیست بلکه منظور آموزش مراحل ثبت کارتخوان‌ها در سامانه سازمان امور مالیاتی بوده و بحث آموزش کار با کارتخوان مطرح نیست  چراکه آنطورکه گفته شده مراحل ثبت کارتخوان در سازمانه سازمان امور مالیاتی راحت نیست و گاهی با مشکلاتی مواجه می شود.

هرچند اغلب مردم منظور نامه ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی را اشتباه برداشت کرده اند اما هنوز این اشتباه اصلاح نشده و هنوز مطالبی در زمینه تمسخر مساله آموزش با کارتخوان در سطح جامعه به ویژه در شبکه های مجازی مطرح است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =