۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۳
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83451588
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

برزیلی ها علیه ناتوانی دولت در مهار آتش آمازون تظاهرات کردند

تهران - ایرنا - هزاران برزیلی در شهر ریودوژانیرو در اعتراض به عملکرد ضعیف دولت در مهار آتش سوزی گسترده در آمازون تظاهرات کردند.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس، این معترضان خواستار اقدامات بیشتر برای مهار این آتش سوزی گسترده شدند.

این تظاهرات در حالی برگزار شد که طی روزهای اخیر چند شهر برزیل و جهان صحنه اعتراض ها علیه عملکرد دولت «ژائر بولسونارو» رئیس جمهوری برزیل در مساله آتش سوزی جنگل های آمازون شد.

در تظاهرات روز گذشته (یکشنبه) ریودوژانیرو معترضان پلاکاردهایی را در دست داشتند که حاوی پیام های درخواست حفاظت از کره زمین و جنگل های آمازون بود.

معترضان همچنین شعارهایی را علیه بولسونارو سر دادند.

آتش سوزی ها در برخی مناطق برزیل از جمله آمازون امری عادی است اما این آتش سوزی ها در سال جاری میلادی به شدت افزایش یافته و کارشناسان یکی از دلایل آن را کم کاری دولت بولسونارو خوانده اند.

در همین حال براساس گزارش ها، وزارت دفاع برزیل اعلام کرد که یک هواپیمای ارتش به منظور پاشیدن آب بر فراز آسمان آمازون مورد استفاده قرار گرفته و حدود 44 هزار نیروی نظامی نیز در یک منطقه شمالی آمازون مستقر شده اند.

تداوم آتش سوزی ها در جنگل های کره زمین از جمله جنگل های آمازون فاجعه ای جدی برای سیاره زمین به حساب می آید.

اگر جنگل ها در کره زمین بسوزند، گونه های مختلف گیاهی نیز از بین خواهند رفت.

افزون بر اینکه آتش سوزی در آمازون بر روند گرم شدن آب و هوا در کره زمین بواسطه تاثیرات گازهای گلخانه ای تاثیر مثبت می گذارد.

فقط در منطقه آمازون حدود ۷۵ میلیارد تن کربن در درخت ها ذخیره است که در صورت آتش سوزی به دی اکسید کربن تبدیل شده و به هوا می رود.

از آنجایی که دی اکسیدکربن تولیدی خودروها و کارخانه ها بر هوا اثر منفی گذاشته و علاوه بر آلودگی آن سبب گرم شدن کره زمین شده، آتش سوزی در آمازون می تواند تاثیرات ناشی از گازهای گلخانه ای را در کره زمین تشدید کند.

دانشمندان نگران هستند این تاثیرات منجر به تسریع روند تغییرات جوی در کره زمین شود.

** تنش لفظی بین بولسونارو و مکرون 
از سوی دیگر امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه از ژایر بولسونارو رئیس جمهور برزیل به دلیل تایید یک اظهارنظر در باره همسرش انتقاد کرد.

یکی از طرفداران رئیس جمهور برزیل در اظهارنظری در فضای مجازی بریجیت، همسر ۶۶ ساله مکرون را مسخره کرده بود.

این کاربر عکس‌هایی از رئیس جمهور فرانسه و همسرش و رئیس جمهور برزیل و همسر منتشر کرد و با مقایسه همسران این دو نوشت: "حالا شما می‌فهمید که چرا مکرون بولسونارو را اذیت می‌کند."

بولسونارو، رئیس جمهور برزیل در تایید این اظهارنظر نوشت: "دیگه تحقیرش نکن، ها ها ها".

مکرون از این اظهارنظر "ابراز تاسف کرد" و آن را "فوق العاده بی ادبانه" خواند.

وی در نشست مطبوعاتی در حاشیه نشست گروه ۷ گفت: "او حرف‌های بسیار گستاخانه و بی ادبانه‌ای درباره همسرم زده است. من برای مردم برزیل خیلی احترام قائل هستم و فقط می‌توانم امیدوار باشم که هر چه زودتر رئیس جمهوری داشته باشند که مناسب این سمت باشد."

این تنش های لفظی در چند روز گذشته بر سر آتش‌سوزی جنگل‌های آمازون میان روسای جمهور دو کشور به راه افتاده است.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =