۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۹
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83451579
۰ نفر
نگاه هند به نتایج اجلاس گروه ۷

دهلی نو-ایرنا- در عین حال که نارندرا مودی نخست وزیر هند به دعوت امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه به شهر بیاریتز فرانسه سفر کرده است، این کشور امیدوار است که رویکردی برای حل موضوعات جهانی از مناقشه هسته ای ایران در اجلاس گروه ۷ پیدا شود.

نشریه "تایمز او ایندیا" نوشت: مکرون اقدامات زیادی انجام داده است تا اجلاس گروه ۷ را از توییت های مخرب دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در امان نگاه دارد.

مکرون اعلام کرده است که  محور اصلی این اجلاس که رهبران ایالات متحد آمریکا، فرانسه، آلمان ، انگلستان ، ایتالیا، کانادا  و ژاپن در آن حضور دارند، مبارزه با عدم تساوی خواهد بود.

در اجلاس گروه ۷،  انتظار می رود مسایل دیگری از جمله تغییرات اقلیمی ، امنیت، خشونت علیه زنان و تساوی جنسی مورد بحث قرار گیرد.

قرار است در  این اجلاس سایر موضوعات مهم جهانی از جمله مساله هسته ای ایران، بحران های  اوکراین و سوریه، طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به برگزیت و نیز مساله گسترش آتش سوزی ها در جنگل های آمازون نیز مورد  گفت وگو قرار گیرد.

گفته می شود از مهم ترین عوامل  مورد اختلاف نشست رهبران گروه جی ۷، دیدگاه متفاوت مکرون و ترامپ رییسان جمهوری فرانسه و آمریکا در قبال  برجام  است و پیش بینی می شود در این نشست به اوج خود برسد.

هند به عنوان یک مهمان مخصوص در اجلاس سران گروه ۷ شرکت می کند. مکرون به شدت به حمایت مودی از طرح های تغییرات اقلیمی و همچنین تجارت دیجیتالی احتیاج دارد.

از سوی دیگر هند از نزدیک تحولات پیرامون توافق هسته ای ایران را دنبال خواهد کرد. این کشور علاقه مند به حل شدن تنش های بوجود آمده با ایران است.

از جمله موضوعات مهم دیگر که هند به آن توجه می کند احتمال ورود روسیه به گروه ۷ است. اگرچه ترامپ علاقه مند به عضویت روسیه در این گروه است اما اتحادیه اروپا ترجیح می دهد اوکراین وارد این گروه شود.

شرکت هند در این اجلاس بیشتر در ارتباط با موضوعات تغییرات اقلیمی و تحولات دیجیتالی است. نارندرا مودی نخست وزیر هند در ارتباط با این مسایل در اجلاس سران گروه ۷ سخنرانی خواهد کرد.

همچنین انتظار می رود مودی با سوال های سران گروه ۷ در خصوص کشمیر مواجه شود که به بدون شک نخست وزیر هند از تصمیمات خود در کشمیر دفاع خواهد کرد.

دولت هند در اوایل ماه جاری امتیازات خاص ایالت جامو و کشمیر را لغو کرد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

طبق بند ۳۵ قانون هند فروش هرگونه اموال غیر منقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =