۴ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۰۰
کد خبرنگار: 2147
کد خبر: 83451478
۰ نفر

برچسب‌ها

۶۷۵ جسد در پزشکی قانونی کرمانشاه مورد معاینه قرار گرفت

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه، کل اجساد معاینه شده در چهار ماه اول سال جاری را ۶۷۵ مورد اعلام کرد و افزود: در مدت مشابه سال ۹۷ این تعداد ۶۳۷ مورد بوده است.

سلیم خانی روز دوشنبه با حضور در دفتر خبرگزاری ایرنا، به پاره ای از مهم ترین اقدام های انجام شده در پزشکی قانونی استان پرداخت و گفت: از ۶۷۵ جسد مورد معاینه در سال جاری، ۱۴۹ نفر زن و ۵۲۶ نفر مرد بوده اند.

وی کل معاینات بالینی پزشکی قانونی استان در چهار ماه نخست امسال را ۱۵ هزار و ۳۱۵ مورد عنوان کرد که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۱۴ هزار و ۸۶۳ مورد بوده است.

خانی با بیان اینکه در پزشکی قانونی به دنبال جلب رضایت مردم و ارباب رجوع هستیم، افزود: علاوه بر انجام معاینات بالینی به دیگر امور دیگری همچون مسائل مربوط به حضانت فرزند، درخواست بارداری، تحمل کیفر، هویت و اختلالات جنسی و غیره در حوزه معاینات می پردازیم.

وی از تشریح و کالبدشکافی اجساد به عنوان وظیفه دیگر این سازمان یاد کرد و گفت: اجساد کمتر از ۲۴ ساعت و یا اجساد مشکوک که توسط کلانتری ها و یا بیمارستان به ما ارجاع داده می شود مورد معاینه قرار می گیرند.

مدیرکل پزشکی قانونی کرمانشاه اضافه کرد، سال گذشته نزدیک به یک هزار و ۹۳۶ نفر جسد معاینه شدند که شاهد کاهش آن بوده ایم که اجرای طرح «دادپزشک» را در زمینه کاهش انتقال اجساد به پزشکی قانونی تاثیرگذار بوده است.

وی افزود: موارد فوتی های ارجاعی ناشی از سلاح گرم، سلاح سرد و یا ناشی از موارد مشکوک است، جسدی که وارد پزشکی قانونی می شود در روزهای اداری تا ساعت ۱۷ مورد معاینه و بررسی قرار می گیرد و در روزهای غیراداری تا ساعت ۱۳ در خدمت ارباب رجوع هستیم، با این حال به صورت شبانه روزی در صورت لزوم آماده خدمت رسانی هستیم.

خانی در بخش دیگری از سخنانش میزان ادعای نزاع در چهار ماه نخست سال جاری را ۶ هزار و ۳۸۲ مورد اعلام کرد که از این میزان یک هزار و ۸۷۸ مورد زنها و چهار هزار و ۵۰۴ مورد مردها بوده است.

به گفته وی، این میزان در چهار ماه نخست سال ۹۷ پنج هزار و ۶۸۱ مورد بوده است.

مدیرکل پزشکی قانونی کرمانشاه میزان ادعای تصادف در چهار ماه نسخت امسال را سه هزار و ۲ مورد دانست که این میزان در مدت مشابه سال گذشته سه هزار و ۸۶۲ مورد بوده است.

بیش از ۲۰۰ نفر بر اثر حادثه کار مصدوم شدند

وی با بیان اینکه در چهارماه نخست سال جاری ۲۳۲ نفر بر اثر حادثه کار مصدوم شده اند، ادامه داد: از این میزان ۲ مورد زن و ۲۳۰ نفر مرد بوده اند که در مدت مشابه سال گذشته شاهد مصدومیت ۲۴۱ نفر بر اثر سانحه کار بوده ایم.

خانی از مشارکت و حضور پزشکی قانونی به منظور معاینه در محل اعدام ها به عنوان وظیفه ای دیگر یاد کرد و افزود: از سوی دیگر در آزمایشگاه، نمونه هایی از افراد زنده و هم اجساد گرفته می شود که در این زمینه بسیار فعال هستیم و از نظر علمی در وضعیت بهینه ای قرار داریم.

نباید فرصت قطبیت در بخش ژنتیک را از دست دهیم

مدیرکل پزشکی قانونی کرمانشاه گفت: بخش ژنتیک استان به عنوان قطب منطقه در حال فعالیت است و استان های همجوار را پوشش می دهد ولی در بخش هزینه ای نیازمند همکاری بیشتر مقامات استانی و سازمان مدیرت و برنامه ریزی هستیم چرا که در صورت گرفتن این بخش، مجبور می شویم حجم بالای بیماران را به دیگر استان ها اعزام کنیم.

وی از کمبود پرسنل به عنوان مشکل دیگر یاد کرد و گفت: با کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم و پرسنل تقریبا ۲ شغله هستند.

هفت نفر به دنبال استفاده از سلاح سرد جان باختند

وی فوت بر اثر سلاح سرد در چهار ماه نخست امسال را هفت مورد و فوت بر اثر حوادث کار را ۱۱ مورد عنوان کرد و افزود: در مدت مشابه سال گذشته سه نفر بر اثر سلاح سرد جان باختند و ۱۰ نفر هم به دلیل حوادث کار فوت کرده اند.

خانی فوت ناشی از تصادف در چهار ماه نخست امسال را ۱۵۴ مورد عنوان کرد که ۳۵ نفر زن و ۱۱۹ نفر مرد بوده است این در حالی است که میزان فوتی ها در سال گذشته ۱۴۳ مورد بوده است.

این مسوول با بیان اینکه ۱۱ نفر به دلیل مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در چهار ماه نخست امسال فوت کرده اند که این میزان در مدت مشابه سال ۹۷ هفت نفر بوده است.

مدیرکل پزشکی قانونی کرمانشاه، میزان فوتی بر اثر مصرف قرص برنج در چهار ماه نخست امسال  را ۱۱ نفر و فوت براثر مسمومیت را ۳۰ نفر اعلام کرد و ادامه داد: در مدت مشابه سال گذشته پنج نفر به دلیل مصرف قرص برنج جان باختند که همگی مرد بوده اند.

به گفته این مسوول، در چهار ماه نخست امسال همچنین ۹ نفر به دلیل سوختگی و هفت نفر به دنبال برق گرفتگی جان خود را از دست داده اند.

میانگین تعیین علت فوت به ۴۵ روز رسیده است

وی یادآور شد، از آغاز بررسی هر جسد در پزشکی قانونی تا تحویل آن معمولا به ۲ ساعت زمان نیاز است و میانگین تعیین علت فوت اجساد هم اکنون به ۴۵ روز می رسد که در گذشته تا ۱۴۵ روز زمان می برد و میانگینی که سازمان برای این منظور در نظر گرفته ۸۵ روز است.

خانی با بیان اینکه میانگین حوادث سالانه ساختگی ۳۰۰ تا ۴۰۰ مورد است به لزوم فرهنگ سازی در زمینه اشتغال و فعالیت از راه سالم و منطقی تاکید کرد و ادامه داد: زوجینی که می خواهند از یکدیگر جدا شوند نباید به حریم شکنی اقدام کنند و  از تهمت واهی و خالی از ادله بپرهیزند چرا که این امر علاوه بر اینکه برخلاف اخلاق است، موجب زمان طولانی در دادرسی می شود و برای هر سخن پزشکی قانونی باید به دنبال بررسی بپردازد.

۱۰۶ تن به دلیل مصرف مواد مخدر جان باختند

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه در پایان با بیان اینکه ۱۰۶ نفر به دلیل سوء مصرف مواد مخدر در چهار ماه نخست امسال جان باخته اند، افزود: این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۲۷ مورد بوده است.

خانی فوت بر اثر غرق شدگی در چهار ماه نخست امسال را ۱۲ مورد اعلام کرد و افزود: این میزان در مدت مشابه سال گذشته پنج نفر بوده است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای ۳۴ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا است.
پنج هزار و ۴۲۹ پروژه عمرانی، آموزشی، خدماتی، کشاورزی و تولیدی در هفته دولت امسال با ۹۶۵ میلیارد تومان اعتبار در استان کرمانشاه به بهره برداری می رسد.

۷۴۶۰/۸۰۶۶

برچسب‌ها