ایران از اولویت‌های ترکمنستان در توسعه روابط اقتصادی است

مشهد- ایرنا - سفیر ترکمنستان در تهران گفت: ایران از اولویت های دولت ترکمنستان در توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه است.

احمد کاکابایوویچ قربانوف یکشنبه شب در مراسم گشایش نمایشگاه اختصاصی کالایی ترکمنستان در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد افزود: برگزاری نمایشگاه تولیدات استان آخال این کشور در مشهد می تواند گام مهمی برای توسعه همکاری های دوجانبه میان ایران و ترکمنستان باشد.

وی اضافه کرد: برگزاری نمایشگاه های ترکمنستان در ایران استمرار خواهد داشت و اتفاق خوبی برای توسعه روابط دو کشور رقم خواهد خورد.

سفیر ترکمنستان در تهران گفت: ترکمنستان و ایران سطح همکاری ها و دوستی های سودمند خود را ارتقا خواهند داد.

قربانوف افزود: بعد از سال های استقلال ترکمنستان، رابطه این کشور با ایران در حوزه های مختلف همواره گرم و نزدیک بوده که این مهم از طریق پیگیری مسئولان دو دولت محقق شده است.

حجم مبادلات ایران و ترکمنستان تا ۱۰ برابر قابل افزایش است

استاندار خراسان رضوی هم در پیامی که توسط رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری در این مراسم قرائت  شد گفت: روابط ایران و ترکمنستان ریشه تاریخی و کهنی دارد و از قرن ها قبل مراودات فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور وجود داشته که بعد از استقلال ترکمنستان افزایش یافته است.

علیرضا رزم حسینی افزود: روابط دو کشور ایران و ترکمنستان در دو دهه گذشته با همت و عزم مسئولان دو کشور رو به افزایش بوده است که البته برخی مشکلات جزئی در مبادلات تجاری بین دو کشور بروز یافته است.

وی اضافه کرد: با عزم و اراده سیاسی این مشکلات قابل حل است و هیچ مانعی بر سر راه توسعه روابط دو کشور نبوده و هیچ کشوری قادر نیست در مسیر این روابط حسنه مانع ایجاد کند.

استاندار خراسان رضوی بازدید رئیس جمهوری ترکمنستان از ایران و سفر رئیس جمهوری ایران به ترکمنستان را نشان از تمایل دو کشور برای توسعه روابط دانست و اظهار امیدواری کرد این نمایشگاه سرآغاز افزایش حجم تبادلات اقتصادی بین دو کشور باشد.

رزم حسینی اظهار داشت: مشهد سالانه میزبان شهروندان گردشگر زیادی از ترکمنستان است و از سوی دیگر وجود زیرساخت های حمل و نقل بین دو کشور، منطقه ویژه اقتصادی سرخس و سه گمرک مرزی علاقه مردم ایران به ترکمنستان را نشان می دهد.

استاندار خراسان رضوی گفت: حجم مبادلات اقتصادی دو کشور ایران و ترکمنستان تا ۱۰ برابر وضعیت فعلی قابل افزایش است و تقویت همکاری های بین دو کشور از طریق برگزاری چنین نمایشگاه هایی محقق می شود.

رئیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق کشور نیز در این مراسم گفت: بیش از ۸۰ نفر از تولید کنندگان، تجار و فعالان اقتصادی استان آخال کشور ترکمنستان در مشهد نمایشگاه اختصاصی برپا کرده اند و برپایی این نمایشگاه نقطه عطفی در توسعه همکاری های ایران و ترکمنستان و زمینه ای برای بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی دو کشور به شمار می رود.

عباسعلی ارباب خالص افزود: طی سه سال گذشته قراردادهای همکاری اقتصادی بین استان های شمال شرق ایران و استان های ترکمنستان رو به افزایش بوده و خراسان رضوی نیز همکاری های اقتصادی خود با آن کشور را حفظ کرده است.

در پایان این مراسم، نهالی به نشانه دوستی بین ایران و ترکمنستان در محوطه نمایشگاه بین المللی مشهد توسط مسئولان دو کشور کاشته شد.

کشور ترکمنستان با حدود هفت میلیون نفر جمعیت در آسیای مرکزی قرار دارد و با کشورهای ایران، ازبکستان، افغانستان و قزاقستان مرز زمینی دارد و از راه دریا نیز با روسیه، آذربایجان ایران و نیز قزاقستان مرز دریایی دارد.

نمایشگاه اختصاصی تولیدات استان آخال کشور ترکمنستان تا پنجم شهریور ماه در محل نمایشگاه بین المللی مشهد دایر است.

در این نمایشگاه تولیدات مختلف کشور ترکمنستان نظیر صنایع نفت، گاز، بنزین، محصولات ساختمانی، صنایع تبدیلی کشاورزی، دامپروری، محصولات لبنی، صنایع پلاستیک و پروپیلن، مبل و دکوراسیون، سازه های گلخانه ای، صنایع دستی و فرهنگی و خدمات فنی و مهندسی ارائه شده است.

۷۴۸۹/۱۹۲۲

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =