۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۳۱
کد خبرنگار: 2218
کد خبر: 83451199
۰ نفر

برچسب‌ها

راه برون رفت از مشکلات خوزستان توجه به  آموزش و پرورش است

 اهواز - ایرنا - سرپرست آموزش و پرورش خوزستان گفت: بدون شک راه برون رفت از مشکلات استان خوزستان در آموزش و پرورش خلاصه می شود ، هزینه‌هایی را متحمل می‌شویم اما در زمینه آموزش و پرورش سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم.

به گزارش ایرنا  مهدی رفیعی عصر یکشنبه در نشست شورای اداری خوزستان با موضوع بازگشایی مدارس  در تالار امام رضا(ع) نفت اهواز با بیان این که امروز آموزش و پرورش به دغدغه اصلی استان تبدیل شده است اظهار داشت: امید است این امر مقدمه و سرآغاز محکمی برای تقویت آموزش و پرورش استان باشد.

وی با بیان این که آموزش و پرورش گذرگاه دانایی ملی است بیان کرد: خوزستان با کمبود ۱۶ هزار  نیروی انسانی   مواجه است، نیروهایی که وارد آموزش و پرورش می‌شوند باید استانداردهای لازم را داشته باشند.

سرپرست آموزش و پرورش خوزستان توضیح داد: اگر در جامعه با محرومیت مواجه هستیم نباید در نگاه با محرومیت مواجه باشیم، توجه به نقاط محروم از دیگر اقداماتی است که در دستور کار قرار گرفته چراکه در برخی از مناطق عدالت آموزشی به خوبی رعایت نشده است.

وی تاکید کرد: اگر طلایی ترین برنامه های آموزشی را از خارج وارد مدارس کنیم اما مدیریت خوبی نداشته باشیم نمی توانیم موفق شویم.

رفیعی افزود: آموزش و پرورش مسیری را باید طی کند که این مسیر از طریق سند تحول بنیادین  مشخص شده است و  ماموریت این دستگاه در سند به طور کامل تشریح شده لذا باید زمینه ماموریت‌های آموزش و پرورش تعریف شود.

وی با بیان این که آموزش و پرورش مهمترین نهاد تعلیم و تربیت عمومی است بیان کرد: آموزش و پرورش باید روی تعلیم و تربیت عمومی کار کند چراکه تعلیم و تربیت تخصصی در دانشگاه فرا گرفته می شود، تعلیم و تربیت عمومی همان چیزی است که ما از فرزندان خود انتظار  داریم و  خواهان این هستیم فرزندانی مسوولیت پذیر، منظم، متفکر، دارای روحیه کار گروهی،  تعاملی، شاد، حافظ محیط زیست و... داشته باشیم.

سرپرست آموزش و پرورش خوزستان با بیان این که  تعلیم و تربیت رسمی عمومی  در ۶ بخش در سند تحول بنیادی مشخص شده و آموزش و پرورش باید در این زمینه گام بردارد گفت: تعلیم و تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی یکی از ماموریت‌های اصلی آموزش و پرورش است و از روسای آموزش و پرورش شهرستان ها، فرمانداران می خواهیم در شورای آموزش و پرورش شهرستان خود به این نکته توجه بیشتری نمایند.

وی تربیت سیاسی را از دیگر ماموریت‌های آموزش و پرورش دانست و گفت: بحث مطالبه و شناخت حقوق شهروندی از مسائل مهمی است که باید به دانش آموزان خود بیاموزیم، در تربیت سیاسی باید آزادی‌های مشروع دانش‌آموزان را در مدرسه به رسمیت بشماریم .

رفیعی جا انداختن تربیت سیاسی  و داشتن تعامل با دیگران را از جمله مسایل مهم  در تربیت سیاسی دانش آموزان عنوان کرد و گفت: باید پرهیز از نگاه قومیتی را در تربیت سیاسی و اجتماعی دانش آموزان بگنجانیم و مدارس را  به  محل محبت و وفاق  تبدیل کنیم.

وی با تاکید بر تربیت اقتصادی دانش آموزان گفت : باید ببینیم فرزندان ما چه میزان عقل معیشتی دارند  و چه میزان به منافع ملی و منافع عمومی  احترام می گذارند و درباره صرفه جویی در وقت و امکانات چه چیزی می دانند.

سرپرست آموزش و پرورش خوزستان بیان کرد: متاسفانه در مدارس ما تربیت علمی و فناورانه دچار تنزل شده است در حالی که باید در این تربیت دانش آموزان به سمت پژوهش، تحقیق و مطالعه بروند، در واقع در تربیت علمی باید به مسائلی بیشتر از یک نمره توجه شود و  خرد جمعی و تفکر گروهی را به دانش‌آموزان بیاموزیم.‌

وی با تاکید بر تربیت زیباشناسی دانش آموزان گفت: زیبایی شناسی یکی دیگر از مسائلی است که باید در تربیت دانش آموزان در دستور کار قرار گیرد، هنر علم زیبایی ها است و باید بررسی کنیم دانش آموزان ما  تا چه اندازه زیبایی شناسی را می آموزند چرا که زیبایی شناسی در پرهیز از خشونت تاثیر دارد و نیاز است که در تربیت زیبایی شناسی سرمایه‌گذاری کنیم.

رفیعی ادامه داد: تربیت زیستی و بدنی از مسائل مهمی است که باید به آن توجه کنیم و  باید در مدارس در زمینه سلامت جسم دانش آموزان آموزش های لازم را ارائه دهیم.

وی با بیان این که مساله هدف از مساله شاخص جداست بیان کرد: باید هدفمان که تربیت عمومی است را از شاخص‌های مختلف جدا کنیم،

سرپرست آموزش و پرورش خوزستان گفت: اگر تربیت رفتاری آگاهانه و اختیاری شود بی شک موجب عقلانیت و رشد خدادادی و خود کنترلی می‌شود، باید خودکنترلی را در بین دانش آموزان تقویت کنیم چراکه یک فرد با این تربیت در مسایل مختلف سیاسی و اجتماعی و اقتصادی بهتر عمل می کند .

وی توضیح داد: تربیت در نهایت به عنوان یک مقوله اجتماعی قلمداد می شود و اگر مسئولیت پذیری، انضباط و تلاش در فرزند ما ایجاد شود بی شک سطح نمره آن ها نیز بهتر خواهد شد از تمامی دستگاه‌ها و  بخصوص فرمانداران در این زمینه را همراهی کنند.

۷۱۶۴/۶۰۶۴

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =