۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۳۲
کد خبرنگار: 914
کد خبر: 83451189
۰ نفر

برچسب‌ها

افتتاح نخستین موزه فوتبال کشور در تبریز

تبریز-ایرنا- اولین موزه فوتبال کشور همزمان با دومین روز از هفته دولت و نوزدهمین دوره لیگ برتر باشگاه های ایران در شهرداری منطقه دو تبریز افتتاح و راه‌اندازی شد.

به گزارش یکشنبه شب ایرنا، این موزه در زمینی به مساحت چهارهزار مترمربع و زیربنای دو هزار و ۱۰۰ مترمربعی در سه طبقه شامل اشیاء، اسناد و تصاویر تاریخی از فوتبال تبریز به بهره برداری رسید که در آن تاریخ ۱۰۲ ساله فوتبال این کهن شهر به نمایش گذاشته شده است.

شهردار تبریز در مراسم افتتاح این موزه با اشاره به اهمیت و جایگاه ورزش و به ویژه فوتبال در میان جوانان و خانواده های ایرانی و آذربایجانی، گفت: امروز کسی نمی تواند به جایگاه این ورزش مهیج و پرطرفدار شک کند و بر همین اساس مردم و مسئولان تبریز با جمع آوری اسناد و مدارک لازم، موزه فوتبال را برای اولین بار در تاریخ ورزش ایران در این شهر بنیان گذاشتند تا اولینی دیگر به اولین های شهر اولین افزوده شود.

ایرج شهین باهر، علاقمندی مردم تبریز به فوتبال و تیم های تراکتور و ماشین سازی را عاملی مهم و موثر در تاسیس موزه فوتبال بیان و اضافه کرد: بدون تردید این موزه محل رجوع بسیاری از جوانان و فوتبال دوستان و گردشگران ایرانی و خارجی خواهد بود.

وی از پیشکسوتان و باشگاه های فوتبال تبریز و آذربایجان درخواست کرد تا اسناد، مدارک، تصاویر و جام های خود را برای نگهداری در موزه فوتبال به شهرداری تحویل دهند تا بر غنا و محتوای این موزه منحصر به فرد افزوده شود.

به گزارش ایرنا، شهردار منطقه دو تبریز نیز در این مراسم با بیان اینکه فوتبال پدیده سحرانگیز عصر حاضر است، گفت: این ورزش میلیون ها نفر در سراسر جهان را به خود جذب کرده است و جوانان و نوجوانان علاقمندی در تبریز با فوتبال زندگی می کنند که همین امر لزوم تاسیس این موزه را اجتناب ناپذیر کرده بود.

باقر خوشنواز با اشاره به اینکه مقدمات ایجاد موزه فوتبال تبریز از سال ۱۳۹۳ فراهم شد، افزود: اما به دلیل مکان نامناسب این موزه، تصمیم گرفته شد محل آن تغییر کرده و با افزودن به غنا و وسایل آن در محل جدید و در یکی از بهترین فضاهای شهرداری منطقه دو برای علاقمندان راه اندازی شود.

وی از تصمیم مدیران شهری  و شورای اسلامی شهر تبریز برای ایجاد دپارتمان مستقل موزه ورزش که در آن رشته های مختلف صاحب مکان های جداگانه موزه ای شوند، خبر داد.

حسن رنگرز، مدیر موزه ملی ورزش

مدیر موزه ملی ورزش: قالب و قدمت موزه فوتبال تبریز بی‌نظیر است

تبریز-ایرنا- مدیر موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک گفت: قالب و قدمت آثار و وسایل موجود در موزه فوتبال تبریز بی‌مانند و بی‌نظیر است.

حسن رنگرز یکشنبه شب در مراسم افتتاح موزه فوتبال تبریز، افزود: اینکه چنین موزه ای به بهترین شکل ممکن و در یکی از بهترین مناطق شهر تبریز ایجاد و راه اندازی شده است، نشانه ای واضح از اولین بودن این کهن شهرها در بسیاری از عرصه ها از جمله عرصه ورزش است.

وی اظهار داشت: با توجه به وجود مدیران متعصب و علاقمند به ورزش و نیز مردمی که با ورزش و فوتبال در این خطه زندگی می کنند، انتظاری جز این نبود که اولین موزه فوتبال ایران در تبریز بنیان نهاده شود.

رنگرز با بیان اینکه موزه فوتبال تبریز برازنده مردم و جوانان غیرتمند این شهر است، ادامه داد: امیدواریم روز به روز به غنا و محتوای این موزه زیبا و با ارزش با مشارکت مردم و پیشکسوتان ورزشی فزوده شود.

وی با اشاره به سابقه بیش از 70 ساله ورزش ایران در المپیک ها، گفت: اولین حضور کاروان ورزشی ایران به سال 1948 و المپیک لندن باز می گردد که متاسفانه با سپری شدن این همه سال تنها سه ماه قبل موفق به راه اندازی موزه ورزش در تهران شدیم.

به گزارش ایرنا، فرماندار شهرستان تبریز نیز در این مراسم با قدردانی از تلاش ها و همکاری های شهرداری و شورای اسلامی شهر برای ایجاد و راه اندازی موزه فوتبال، گفت: این مجموعه نفیس که درایران همتایی ندارد، اولینی دیگر به نام تبریز ثبت کرد که امیدواریم مورد استقبال ورزش دوستان و گردشگران داخلی و خارجی قرار بگیرد.

بهروز مهدوی، محوطه ساختمان جدید موزه فوتبال را بسیار مناسب و قابل دسترسی برای شهروندان گردشگران دانست و افزود: این موزه که به وسیله اشکال و وسایل فوتبالی از جمله چمن مصنوعی تزئین شده، فضایی فوتبالی بر شهر حاکم کرده است.

وی ادامه داد: بدون تردید با طراحی مدرن و جدید ساختمان موزه که متفاوت از سال های گذشته در مکان قبلی است، جوانان و نوجوانان تبریزی و سایر شهرهای ایران و نیز گردشگران خارجی استقبال قابل توجهی خواهند کرد.

به گزارش ایرنا، در اولین موزه فوتبال در ایران، آثار، اسناد و تصاویری از بازیکنان و تیم های فوتبال تبریز طی ۱۰۲ سال اخیر شامل تندیس، اسناد و تصاویر تاریخی، وسایل و لوازم فوتبال، دانستنی هایی در مورد فوتبال تبریز، باشگاه های قدیمی و تصاویری از بزرگان و بنیانگذاران فوتبال تبریز از سال ۱۲۹۶ تاکنون به نمایش گذاشته شده است.

موزه فوتبال آذربایجان پیش از این در سال ۹۳ در تالار باغ رضوان واقع در پارک بانوان شهرک امام (ره) تبریز راه اندازی شده بود که با توجه به محل نامناسب آن چندان مورد استقبال شهروندان و به خصوص گردشگران و میهمانان قرار نگرفت.

۳۰۳۸/۵۱۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =