۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۰۱
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 83451184
۰ نفر
نمایشگاه اختصاصی کالای ترکمنستان در مشهد برپا شد

مشهد– ایرنا– نمایشگاه کالای اختصاصی ترکمنستان با محوریت استان آخال آن کشور یکشنبه شب طی مراسمی با حضور مسئولان دو استان خراسان رضوی و آخال ترکمنستان در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد گشایش یافت.

مدیر عامل شرکت نمایشگاه بین المللی مشهد در مراسم گشایش این نمایشگاه گفت: برگزاری نمایشگاه تولیدکنندگان استان آخال کشور ترکمنستان در مشهد با هدف حفظ روابط تجاری بین دو کشور انجام گرفته است تا زمینه گسترش بیشتر تبادلات اقتصادی را فراهم آورد.

سعید صیفی افزود: هدف کلی برگزاری رویدادهای نمایشگاهی در این شهر، مبنا قرار گرفتن نمایشگاه بین المللی مشهد در تعاملات اقتصادی بین خراسان رضوی و کشورهای همسایه ایران و منطقه است.

وی اضافه کرد: زمینه فعالیت تولیدکنندگانی که از استان آخال ترکمنستان در این نمایشگاه حضور یافته اند، صنایع گازی، پتروشیمی، مصالح ساختمانی، مواد غذایی و لبنی است.

وی با اشاره به برنامه های جنبی نمایشگاه ترکمنستان در مشهد گفت: برگزاری نشست فعالان اقتصادی با همکاری اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در حاشیه این نمایشگاه می تواند زمینه بهره برداری بیشتر تجار و فعالان اقتصادی را از این رویداد اقتصادی به وجود آورد.

صیفی افزود: در راستای هم افزایی بیشتر فعالان اقتصادی دو کشور، نشستی تخصصی با مشارکت نمایندگان استانداری خراسان رضوی، شهرداری مشهد، نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان رضوی، اتاق بازرگانی مشهد، اداره کل میراث فرهنگی استان و اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در حاشیه نمایشگاه برگزار می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این مراسم با اشاره به قابلیت های اقتصادی این استان گفت: وجود نزدیک شش هزار واحد صنعتی فعال در رسته های مختلف تولیدی به ویژه صنایع غذایی، قطعه سازی، صنایع تبدیلی و فلزی را می توان از قابلیت های این منطقه برای توسعه روابط اقتصادی با سایر کشورها دانست.

محمد رضا مس فروش افزود: خراسان رضوی در تولید محصولات کشاورزی و دامی مانند پسته، زعفران، انار، گیاهان دارویی و گوشت قرمز قابلیت های منحصر به فردی دارد.

وی اضافه کرد: در حوزه معدنی خراسان رضوی را می توان یکی از استان های ویژه ایران دانست به طوری که 46 ماده معدنی در این استان شناسایی شده و هم اینک 838 معدن با ذخیره قطعی 2.8 میلیارد تن مشغول فعالیت هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: تشکلهای اقتصادی در این استان فعالیت چشمگیری در بخش های مختلف دارند و می توانند مراودات اقتصادی استان را به نحو مطلوبی راهبری و هدایت کنند.

مس فروش گفت: راه اندازی کارخانه کاشی سنتی در شرق عشق آباد، آموزش کارشناسان و ماموران گمرک ترکمنستان، برگزاری نمایشگاه های تخصصی کالایی ایران در عشق آباد، اعزام هیات های تجاری از برنامه های مشترک بین خراسان رضوی و ترکمنستان است.

وی زمینه فعالیت هیات های تجاری که از این استان به ترکمنستان اعزام می شوند را صنایع تبدیلی، سازه های گلخانه ای، فرش ماشینی، مصالح ساختمانی و صنایع دستی ذکر کرد.

او گفت: فضای باز برای توسعه مراودات و ارتباطات تجاری بین خراسان رضوی و کشور ترکمنستان وجود دارد و گردش صادراتی و وارداتی بین دو منطقه مزبور در جریان است.

خراسان رضوی از شمال با کشور ترکمنستان همسایه است و کشور ترکمنستان جز 10 کشور نخست هدف صادراتی این استان است.

نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان در مشهد تا پنجم شهریور ماه از ساعت 17 تا 21 میزبان علاقه مندان خواهد بود.

7489/۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =