۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۱
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 83451104
۰ نفر
استاندار شبوه یمن: کودتای شورای انتقالی جنوب خنثی شد

تهران – ایرنا – استاندار "شبوه" واقع در جنوب یمن مدعی شد که تلاش نیروهای شورای انتقالی جنوب برای تسلط بر این استان ناکام مانده است.

به گزارش الجزیره، «محمد صالح بن عدیو» استاندار شبوه که وابسته به دولت مستعفی "عبدربه منصور هادی" است، افزود: شبوه، کودتای شبه نظامیان شورای انتقالی مورد حمایت امارات متحده عربی را به صورت کامل خنثی کرد.

این مقام محلی گفت: شورشیان تسلیحات را از امارات گرفتند و به نیروهای ارتش و نیروهای امنیتی حمله و اقدام به خرابکاری کردند.

وی اضافه کرد: ما این جنگ را انتخاب نکردیم اما آن ها همه درها را بستند و نیروهای خود را بسیج کردند و راهی جز دفاع از کشور پیش روی ما نبود.

این درحالی است که خبرنگار شبکه خبری "روسیا الیوم" خبر از درگیری های شدید میان نیروهای "منصور هادی" و نیروهای شورای انتقالی جنوب در شهر شبوه داده است.

بنابراین گزارش ، نیروهای منصور هادی توانستند منطقه «الارسال» واقع در ورودی شرقی شهرستان عتق در استان شبوه را از نیروهای شورای انتقالی جنوب بازپس بگیرند.

استان شبوه از عصر پنجشنبه گذشته شاهد درگیری های شدید میان جدایی طلبان شورای انتقالی یمن جنوبی  و عناصر دولت فراری منصور هادی بوده است.  

«راجح بادی» سخنگوی دولت مستعفی منصور هادی به خبرگزاری رسمی یمن (سبا) گفت: امارات به طور مستقیم مسئول آشوب و هرج و مرج ایجاد شده در استان شبوه است و اجازه نمی دهد تلاش ها برای پایان بحران در جنوب یمن به نتیجه برسد.

جدایی طلبان شورای انتقالی یمن جنوبی پس از تصرف دو استان عدن و ابین در جنوب یمن و سرنگون کردن وابستگان عربستان در این استان ها به دنبال سیطره بر استان شبوه در جنوب شرق این کشور هستند.

شورای انتقالی یمن جنوبی در ماه می ۲۰۱۷ (اردیبهشت/ خرداد۹۶) با حمایت ابوظبی تشکیل شد و یکی از اهداف آن، طرح جدایی جنوب از شمال یمن است، این شورا با رهبری 'عیدروس الزبیدی' استاندار وقت 'عدن' طرح ها و اهداف امارات را پیش می برد که اختلافات بین دولت مستعفی و پیشین یمن و امارات موجب عزل وی از سوی منصور هادی شد.

از آن پس اختلافات میان این دو جریان تشدید و شهر عدن به عرصه درگیری های سیاسی و نظامی میان دولت منصور هادی (وابسته به عربستان) و شورای انتقالی یمن جنوبی (وابسته به امارات) شد و به دنبال اعلام خروج نیروهای اماراتی از یمن و از هم پاشیدن ائتاف سعودی – اماراتی، جدایی طلبان به طور رسمی به مواضع وابستگان سعودی در جنوب یمن حمله کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha