مجریان طرح، بدون استعلام در حریم راه‌ها ساخت‌وساز نکنند

بجنورد-ایرنا- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی گفت: از متقاضیان ساخت‌وساز در حریم جاده‌ها انتظار می‌رود پیش از اقدام برای اجرای طرح، استعلام‌های لازم را از این اداره کل دریافت کنند.

علی اصغر بدیعی مقدم روز یکشنبه در حاشیه همایش حفظ و صیانت از حریم راه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مجریان طرح های مختلف که در حریم راه ها قصد سرمایه گذاری و اجرای طرح دارند، باید ابتدا، موافقت های لازم را از اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای دریافت کنند.

وی افزود: مجوز برای ساخت و ساز در حریم راه‌ ها، بر اساس قوانین و دستورالعمل‌های خود صادر می شود و در آن، علاوه بر ایمنی راه ها و ترددهای جاده ای، توسعه آتی راه‌ها ها هم مد نظر قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه صدور مجوز ساخت و ساز در حریم برخی از راه ها، امکان پذیر نیست خاطرنشان کرد: حساسیت برای رعایت حریم راه، به دلیل جلوگیری از به خطرافتادن ایمنی سفر در جاده ها و پیشگیری از وقوع حادثه برای کاربران جاده ها است و ما مکلف هستیم از حریم راه صیانت کنیم تا از ایجاد نقاط حادثه ساز در جاده ها جلوگیری شود.

بدیعی مقدم اظهار داشت: عوامل راهداری استان با نظارت بر جاده ها، با ساخت و ساز بدون مجوز و یا تجاوز به حریم راه برخورد می کنند.

وی، فروش محصولات مختلف کشاورزی در حریم راه ها را از دیگر چالش های ایمنی جاده ها عنوان کرد و گفت: متاسفانه افراد با بساط در حاشیه جاده، ایمنی کاربران جاده ها را به خطر می اندازند و علاوه بر آن خود نیز در معرض خطر قرار می گیرند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان شمالی اظهار داشت: برخی از این افراد، خود تولیدکننده محصول نیستند، اما میوه یا سایر اقلام را تامین کرده و در حاشیه جاده، کسب و کار می کند که این اقدام ایمنی راه را به خطر می اندازد.

طول راه های خراسان شمالی بدون احتساب راه های روستایی، یکهزار و ۳۴۳ کیلومتر است که ۱,۵۴ درصد از راه های کشور را به خود اختصاص داده است.

اکنون ۱۶۶ کیلومتر بزرگراه، ۴۳۲ کیلومتر راه اصلی و ۷۴۵ کیلومتر راه فرعی در این استان وجود دارد.

طول راه های روستایی استان هم چهار هزار و ۶۵۴ کیلومتر است که ۳,۶ درصد از راه های روستایی کشور را دارد و در رتبه ۱۳ کشورهای استان قرار گرفته است.

طول راه های شریانی استان ۶۳۷ کیلومتر است که ۱,۸ از راه های شریانی کشور را به خود اختصاص داده است.

۷۱۸۵/۵۱۳۲ 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =