موانع قانونی در اختلافات زناشویی منجر به همسرکشی می شود

تهران-ایرنا-جامعه شناس و عضو هیأت‌علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه آزاد با تاکید بر این موضوع که خانواده ایرانی بر پایه قرارداد بنا می شود و نه بر پایه دل و علاقه، گفت: موانع قانونی و نقش پررنگ خرده فرهنگ ها در اختلافات زناشویی، باعث سردی عاطفی و فروکش کردن عشق و علاقه و در نهایت همسرکشی می شود.

حسن محدثی روز یکشنبه در نشست تخصصی «تحلیل جامعه‌شناختی پدیده‌های زن‌کشی و شوهرکشی» که در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد، درباره عوامل شوهرکشی متذکر شد: خشونت مردان، ازدواج خودگزین یا اجباری، فقر، خیانت و بسیاری موارد دنیای مدرن را می توان عامل شوهرکشی دانست.

وی ادامه داد: مطالعات در جامعه شناسی و در بحث شوهرکشی بر اساس اسناد و روایات بوده و همچنین پرونده های قضایی با داده های کامل ما را یاری کرده اند.

محدثی افزود: در مطالعات تحلیلی خود، به سراغ ۵۶ زن شوهرکش که در زندان زنان قرچک ورامین وجود دارند رفتم و در گفت گو با آنان دریافتیم از ۵۶ مورد مورد مطالعه ما ۳۷ مورد به این دلیل شوهرکشی صورت گرفته است که خلا عاطفی شکل گرفته و موانع قانونی طلاق اجازه جدا شدن به آنان را نداده بود.

وی با بیان این که شوهر کشی در اجتماع مدرن و شهرهای کلان با الگوهای زندگی مختلف رخ می دهد یادآور شد: فردگرایی حاکم بر این جامعه و مهم شدن خواسته ها و نیازها و گسترده شدن ارتباطات و برخورد با افرادی غیر از چارچوب خانواده، قرار گرفتن در موقعیت تضاد اجتماعی-روانی و همچنین موانع طلاق اعم از موانع اجتماعی، حقوقی و اقتصادی و تضعیف نظارت خویشاوندی از عوامل مهم شوهرکشی در عصر حاضر است.

این جامعه شناس تصریح کرد: سردی عاطفی و فروکش کردن عشق و علاقه عامل ایجاد خلا عاطفی و ایجاد رابطه عاشقانه با فرد دیگری می شود که تضاد اجتماعی و روانی بوجود می آورد.

محدثی توضیح داد: پیش از این خلا عاطفی در سال های طولانی زندگی مشترک ایجاد می شد اما در حال حاضر مطالعات نشان داده که قتل و شوهرکشی از سال پنجم زندگی مشترک صورت می گیرد.

وی درباره راهکار جامعه شناسی پیشگیری از شوهرکشی گفت: اگر موانع طلاق برداشته شود و حق طلاق به زنان داده شود و در کنار آن سایه سنگین عرف و سنت که بخش نفوذپذیر در شوهرکشی است کمرنگ شود می توان امیدوار بود شاهد جنایت نباشیم.

زن کشی در سایه نگاه مالکانه مردانه

محدثی درباره علل و عوامل زن کشی هم خاطرنشان کرد: نگرش مالکانه مرد به همسر، رنجش شدید التیام نیافته و فقدان جایگزین یا دسترسی فیزیکی بی مانع از جمله متغیرهای زن کشی است.

وی یادآور شد: زن کشی در فضای بسته و خانه ها رخ می دهد.

این جامعه شناس راهکار پیشگیری از این جنایت را اینگونه توضیح داد: باید فکری برای دسترسی فیزیکی کنیم تا مرد نتواند به طور مداوم اعمال خشونت کند. همچنین بسیاری از قتل ها در پروسه جدایی رخ می دهد یعنی مرد نمی تواند بپذیرد زن از او جدا می شود پس باید محیط خانه با تجهیزاتی مجهز شود تا جلوی دسترسی فیزیکی گرفته شود.

عضو هیأت‌علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: متاسفانه در حوزه جامعه شناسی خانواده دچار نقض در آسیب شناسی و فقدان بحث و ذهنیت نظری و همچنین مبانی مبتنی بر علم و مطالعات میدانی هستیم. در واقع می توان گفت در جامعه شناسی خانواده مشکل اساسی داریم با آن که خانواده ایرانی بسیار مساله مند و جامعه شناسان از آن بی اطلاع هستند به همین دلیل بجای نظریه پردازی کلی گویی می کنند و تکرار مکررات.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =