۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۰۹
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 83450993
۰ نفر

برچسب‌ها

فعالیت نیروگاه‌های هسته‌ای غیرمجاز در اروپا

تهران - ایرنا - گزارشی تازه منتشر شده حاکیست که ۱۸ نیروگاه هسته‌ای بدون برخورداری از مجوز معتبر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا فعالیت دارند.

تارنمای خبری نشریه «بیزنس اینسایدر» روز یکشنبه خبر داد که در این گزارش که به همت «سیلویا کوتینگ اوهل» کارشناس هسته ای و عضو حزب سبز آلمان تهیه شده، لزوم آزمایش روی بسیاری از این نیروگاه ها با استفاده از فرآیند ارزیابی اثرات زیست محیطی مورد توجه قرار گرفته است.

فرآیند ارزیابی اثرات زیست محیطی، هدف تعیین تبعات زیست محیطی طرح های بزرگی چون احداث فرودگاه ها را دنبال می کند.

این نیروگاه های هسته ای غیرقانونی در برخی کشورهای اروپایی از جمله هلند، بلغارستان، اوکراین، بلژیک، فنلاند، انگلیس، سوئد و سوئیس فعال است.

این رقم شامل ۳۴ نیروگاه هسته ای غیرقانونی دیگری که در کشورهای اروپایی غیر عضو در این نهاد فعال است، نمی شود.

چنانچه این نیروگاه های غیرقانونی استانداردهای فرآیند ارزیابی اثرات زیست محیطی را نداشته باشند، کشورهای اروپایی متصدی نیروگاه ها با تبعاتی جدی روبه رو می شوند.

فقط در فرانسه، ۵۸ راکتور آب فشرده فعال است که بیش از ۷۰ درصد برق این کشور را تولید می کند.۹۱۰۹

بسیاری از این راکتورها در فهرست راکتورهای پرخطر رده بندی می شوند، زیرا بیش از ۳۰ سال قدمت دارند. مدت زمان توصیه شده برای فعالیت یک نیروگاه هسته ای، ۴۰ سال است.

چنانچه این راکتورها ملزم به استانداردهای فرآیند ارزیابی اثرات زیست محیطی باشند، فرانسه به احتمال قوی مجبور خواهد بود به طور موقت این نیروگاه ها را تعطیل و برق مورد نیاز خود را از آلمان خریداری کند.

همچنین نیروگاه هسته ای «موهله‌ برگ» در سوئیس به عنوان نیروگاه خطرناک رده بندی شده است.

این راکتور نه تنها راکتوری پرخطر نام گرفته، ‌بلکه همان ویژگی های راکتور ژاپنی فوکوشیما را دارد که فاجعه ای هسته ای را در سال ۲۰۱۱ رقم زد.

قرار است نیروگاه هسته ای موهله‌برگ ماه دسامبر ۲۰۱۹ (آذر - دی) تعطیل شود.

کمیته سازمان ملل متحد که مسئول انجام تحقیقات در مورد نیروگاه های هسته ای است، ‌سرگرم آزمایش روی چند راکتور هسته ای است که گفته می شود فعالیت آن بدون ارزیابی اثرات زیست محیطی، در اروپا مورد تایید قرار گرفته است.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =