آشنا نبودن خانواده ها با حقوق کودکان یک معضل است

شهرکرد- ایرنا- معاون سیاسی امنیتی استاندار چهارمحال وبختیاری با اشاره به اینکه ۳۷ درصد جمعیت کشور را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهندگفت:ناآشنایی با حقوق کودکان در جامعه مشهود است و یک معضل اجتماعی است.

جعفر مردانی روز یکشنبه در  ششمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک در شهرکرد افزود: کودکان  و نوجوانان مهمترین و آسیب پذیرترین قشر در جامعه هستند که نمی توانند به تنهایی از حقوق خود دفاع کند و دفاع از حقوق کودک وظیفه جامعه، والدین و خانوادهاست.

وی گفت: باید به منظور اجرای قانون حمایت از حقوق کودکان هماهنگی های لازم برای آموزش و ترویج حقوق کودکان از طریق تدوین برنامه ها و طرح های ارتقای سطح آگاهی های والدین ، معلمان، مربیان و جامعه ،دست اندرکاران دستگاههای اجرایی و موسسات و تشکل های  دولتی و غیر دولتی مرتبط با حقوق کودکان را انجام داد.

وی بر رعایت حقوق کودکان و نوجوانان تاکید کرد و گفت: اقدامات موثر در کشور برای گسترش تصویب قوانین حمایت از کودکان، همچنین گسترش علم و فناوری، سلامت، بهداشت و درمان ، آموزش و پرورش کودکان، رعایت حقوق شهروندی، و گسترش جایگاه عدالت در کودکان و نوجوانان را انجام داد.

مردانی اظهار داشت: با توجه به اینکه بیشتر کودک آزاری و خشونت ها علیه کودکان از سوی والدین و بستگانی که سرپرستی انها را برعهده دارند، انجام می شود، فقر فرهنگی، اقتصادی، معیشتی که برگرفته از بیکاری و ضعف اقتصاد خانواده است عامل اصلی کودک آزاری و به کارگیری کودکان برای کار می شود.

معاون استاندار چهارمحال و بختیاری ، به ایجاد شغل برای خانواده این کودکان تاکید کرد و گفت: با ارائه آموزش های فنی و حرفه‌ای و همچنین حمایت در راستای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به این افراد می توان زمینه پیشگیری از کودک آزاری را در این خانواده کم کرد.

وی با اشاره به اینکه کودکان امروز رهبران فردای جامعه هستند، تاکید کرد: برنامه‌ریزی حوزه کودکان باید با جدیت پیگیری شود.

به گزارش ایرنا،  ششمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک با حضور معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، مدیرکل دبیرخانه مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و جمعی از مدیران و دست اندرکاران حوزه کودک در استان چهارمحال وبختیاری به منظور بررسی چالش ها و  معضلات حوزه کودک و تبادل نظر برگزار شد.

۷۳۶۰/۲۰۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =