تصاویر مکرون در تجمع مخالفان گروه ۷ وارونه شد

تهران – ایرنا – صدها معترض روز یکشنبه در حالی که تصاویر «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه را به‌ نشانه انتقاد از سیاست‌های وی به صورت وارونه حمل می کردند، در جنوب غربی این کشور ضد گروه ۷ تظاهرات کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان حاضر در این تجمع تحت عنوان «راهپیمایی پرتره»، تصاویر رسمی رئیس جمهوری ۴۱ ساله فرانسه را که در چند ماه گذشته از ساختمان های شهرداری های سراسر این کشور برداشته بودند، به صورت وارونه در دست داشتند.

یک گروه فعال زیست محیطی تحت عنوان ای ان وی سی او پی 21 ( ANV COP ۲۱) و دو گروه باسکی آلترناتیبا (Alternatiba) و بیزی (Bizi) سازماندهی این تظاهرات را که با شعار برکناری مکرون برگزار شد، برعهده داشتند.

معترضان با راهپیمایی در خیابان های باریک «بیون» در نزدیکی تفرجگاه «بیاریتز» در جنوب غربی فرانسه که مقر برگزاری اجلاس سران گروه ۷ است، شعار می دادند: «یک، دو، سه، این جنایت علیه بشریت است! »

برخی از راهپیمایان نیز تصاویر مکرون را به صورت پیچیده شده در روزنامه یا کیسه هایی در دست داشتند که روی آن به زبان های فرانسوی، انگلیسی، اسپانیولی و باسکی نوشته بودند:‌ «آب و هوا، عدالت اجتماعی، مکرون کجاست؟ »

به گفته یکی از معترضان، ‌ پایین آوردن تصویر یک مقام در فرانسه، به منزله نافرمانی مدنی است.

براساس اعلام پلیس فرانسه، ‌ همزمان با آغاز اجلاس گروه ۷ در روز شنبه، بیش از ۹ هزار معترض در تجمعی مسالمت آمیز روی پلی که فرانسه را به اسپانیا وصل می کند، شرکت کردند. سازمان دهندگان این تظاهرات، تعداد راهپیمایان را ۱۵ هزار نفر اعلام کردند.۹۱۰۹

این در حالی است که ساعاتی بعد در همان روز شنبه، اعتراضات در بیون به خشونت گرائید و پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و ماشین های آبپاش استفاده کرد. در جریان تظاهرات در این نقطه، ‌ صدها نفر علیه نظام سرمایه داری شعار سردادند.   

به گفته مقام های فرانسوی، تا عصر روز شنبه، ۶۸ نفر در جریان اعتراض ها بازداشت شدند که ۳۸ نفرشان پشت میله های زندان قرار گرفتند.

فعالان ضدسرمایه داری، ‌ کنشگران زیست محیطی و دیگر گروه های مخالف با جهانی سازی از هفته گذشته برای تجمع علیه گروه ۷ در نزدیکی مرز اسپانیا، آماده شده بودند.

مردم با ورود «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و دیگر سران گروه ۷ به شهر بیاریتز که مقصد محبوب گردشگری فرانسه است، ‌اجازه ورود به این تفرجگاه را ندارند.

فرانسه از بیم اعتراض گروه های ضد سرمایه داری و جلیقه زردها، بیش از ۱۳ هزار نیروی پلیس و ژاندارم برای تامین امنیت محل برگزاری نشست سران گروه ۷ در این شهر و اطراف آن مستقر کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =