کمبود اقلام دارویی کشور یک سوم مدت مشابه است

تهران- ایرنا- رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کمبود اقلام دارویی کشور نسبت به مدت مشابه در سال گذشته یک سوم است.

دکتر کیانوش جهانپور روز یکشنبه در حاشیه مراسم رونمایی از اولین سورفکتانت ریوی تولیدی ایران در شرکت تکزیما افزود: علاوه بر شفافیت و تامین دارو و تجهیزات، حمایت از دارو و کالای ایرانی و رونق تولید، در دستور کار این قرارگاه بود و امروز شاهد برگزاری آیین رونمایی یکی از محصولات دانش بنیان با تکنولوژی بالا برای فرآورده‌های بیولوژیک و دارویی هستیم که علاوه بر تامین نیاز داخل و کاهش ارز بری، این توانمندی را خواهد داشت که در بازارهای بین‌المللی به صورت مناسبی حضور پیدا کند.
وی ادامه داد: ماپیش بینی می‌کنیم با روند رو به رشد و حتی جهشی که در حوزه تولید دارو و مواد اولیه دارویی و حتی تجهیزات پزشکی کشور شکل گرفته، تحت ماه‌های آتی یا پایان دولت دوازدهم رکورد ۹۹درصد تولید داروی مورد نیاز کشور را به ثبت برسانیم.
جهانپور گفت: صنعتگران و فناوران ایرانی در حوزه دارو انشالله این توفیق را خواهند داشت که رکورد ۸۵ درصد مواد موثره دارویی مورد نیاز کشور را تا پایان دولت دوازدهم به ثبت برسانند.
رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: با این الگوی مدیریت جهادی و فرصتی که تحریم‌ها و تهدیدها فرا روی دانشمندان ما قرار داده است، ظرف ماه‌های آتی یک جهش را تجربه خواهد کرد و ما شاهد نقطه عطفی با تشکیل قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی از رونق تولید و حمایت از تولید داخلی و کالای ایرانی خواهیم بود.
وی یادآور شد: ما با توجه به این همت و توانایی که در شرکت‌های داروسازی هست، ظرف ماه‌های آتی برای تامین داروی مورد نیاز مردم دغدغه‌ای نخواهیم داشت و صنعت دارویی ایران در میان حوزه‌های مختلف اقتصادی و صنعتی کشور  پیشگام و پیشتاز خواهد بود.

داروی برکسورف اولین سورفکتانت ریوی تولید شده در ایران، امروز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.

برکسورف که برای زجر نفسی نوزادان یک داروی حیاتی به شمار می‌رود، حاوی ماده فعال دارویی براکتانت است که یک سورفکتانت طبیعی استخراج شده از ریه‌های گاو برای کمک به تنفس نوزاد به شمار می‌آید.
این دارو برای درمان و پیشگیری سندروم زجر تنفسی (RDS) نوزادن استفاده می شود، سندروم زجر تنفسی معمولا در نوزادان نارسی اتفاق می افتد که در کمتر از ۳۲ هفتگی بارداری مادر به دنیا آمده اند یا وزن تولدشان برابر یا بزرگتر از ۷۰۰ گرم بوده است.
این نوزادان کمبود ماده‌ای به نام سورفکتانت در ریه خود دارند که از چسبیدن ریه‌ها به هم جلوگیری می‌کند و نوزاد قادر به تنفس طبیعی نیست، برکسورف، سورفکتانت طبیعی است که همانند سورفکتانت خود نوزاد به او در تنفس کمک می‌کند.
برکسورف سوسپانسیون استریل، به رنگ سفید مات تا قهوه ای روشن است و در ویال‌های تک دوز عرضه می‌شود.
این دارو پیش از این از کشورهای آمریکا، ایتالیا و کانادا وارد کشور می‌شد که با تولید آن توسط شرکت دانش بنیان تکزیما البرز تا حدودی نیاز کشور برطرف می‌شود.
داروی برکسورف توانسته با سپری کردن تست‌های حیوانی و بالینی مجوز ورود به بازار را بگیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =