نقش اروپا در برجام از نگاه رسانه های داخلی

تهران- ایرنا- پس از سفر اخیر وزیر امورخارجه مان به پاریس و نقش اروپا به ویژه فرانسه در برجام و وساطت میان ایران و آمریکا، مورد توجه و بررسی در رسانه های داخلی قرارگرفته است.

به گزارش گروه نشریات خبری؛ بررسی امروز سه شنبه ۳ شهریور نشان می دهد که تنشهای میان ایران و آمریکا و اقدامات فرانسه از جنبه وساطت در این زمینه در کانون توجه رسانه های داخلی قرارگرفته است.

وزیر امور خارجه کشورمان که برای دیداری رسمی به پاریس سفر کرده بود، ظهر روز اول شهریور با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دیدار و گفت‌وگو کرد. ظریف اعلام کرد که پیشنهادهای امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در جهت درستی پیش می رود اما اقدام های بیشتری باید انجام شود. محمد جواد ظریف روز جمعه در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: مکرون هفته گذشته برخی پیشنهادها را به روحانی ارائه کرده و معتقدیم این پیشنهادها در مسیر درستی پیش می روند، هرچند هنوز به آن نقطه نرسیدیم.

به عقیده رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب: رایزنی‌های صورت گرفته بین ایران و فرانسه و تلاش‌هایی که در ارتباط با حفظ برجام و اجرای آن در حال انجام است را می‌توان اقدامی رو به جلو عنوان کرد. اما رسانه های نزدیک به جریان اصولگرا بر این باورند: ماکرون با صراحت اعلام کرده که منظور آنها از «کاهش تنش» کنترل برنامه موشکی ایران است. کجای این پیشنهاد در «مسیر صحیح»! پیش می‌رود؟!

رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب معتقدند که : کشورهای اروپایی و به‌ویژه فرانسه می‌کوشند به فرونشاندن آتش کمک کنند، چرا؟ در واقع اروپا در هماهنگی با تحریم یک‌جانبه آمریکا خود را از بازار نفت ایران محروم کرده و متقابلا با محروم‌کردن ایران از درآمد ارزی آن، خود را از بازار متقابل کالاهای صنعتی و مصرفی بازار ایران محروم کرده است.

رسانه های منتسب به جریان اصولگرا از یک سو به انتقاد از "وقت‌کشی‌های دولت فرانسه" پرداخته و از سوی دیگر نوشته اند: حال که ایران نسبت به ضرب‌الاجل‌ و گام‌هایش ثابت‌قدم مانده است کشورهای اروپایی در تکاپوی نگاه داشتن ایران در برجام هستند.

این رسانه ها در مطالب خود به محورهایی همچون  نقش اروپا در حفظ برجام؛ دیپلماسی ظریف و  ترامپ و برجام پرداخته اند.

 رسانه های اصولگرا، در مطالب خو علاوه بر نقش فرانسه در برجام به انتقاد از نگاه اصلاح طلبان به FATF نیز پرداخته اند.

رسانه های اصلاح طلب

برخی از گزاره های به کار رفته در این رسانه ها عبارتند از: کشورهای اروپایی و به‌ویژه فرانسه می‌کوشند به فرونشاندن آتش کمک کنند؛ فرانسوی‌ها گام‌های بسیار خوبی برداشته‌اند که این مساله نشان می‌دهد که پاریس فهم درستی از شرایط دارد؛ دنیا و به‌طور اخص کشورهای اروپایی و متحدین نزدیک آمریکا اعلام می‌دارند که حاضر نیستند با یکجانبه‌گرایی آمریکا همراهی کنند؛ رایزنی‌های اخیر تهران و پاریس اقدامی رو به جلو است؛ اروپایی‌ها سر بزنگاه جانب آمریکا را می‌گیرند؛ عدم حضور فعال دستگاه سیاست خارجی در تحولات منطقه‌ای طی سال‌های اخیر یکی از چالش‌های جدی سیاست خارجی ایران به شمار می‌رود؛ محمدجواد ظریف دیگر چهره‌ای نیست که فقط در حد یک وزیر ایرانی شناخته شود؛ ظریف به عنوان یک استراتژیست بزرگ که بیشتر از اکثر همکارانش در دنیا، دیپلماسی را می‌فهمد.

نقش اروپا در حفظ برجام

-روزنامه شرق در یادداشتی که در ستون سرمقاله خود منتشر شده با طرح سوال مبنی بر "تلاش فرانسه برای تخفیف تحریم ایران؟" آورده است: کشورهای اروپایی و به‌ویژه فرانسه می‌کوشند به فرونشاندن آتش کمک کنند، چرا؟ در واقع اروپا در هماهنگی با تحریم یک‌جانبه آمریکا خود را از بازار نفت ایران محروم کرده و متقابلا با محروم‌کردن ایران از درآمد ارزی آن، خود را از بازار متقابل کالاهای صنعتی و مصرفی بازار ایران محروم کرده است. اروپا نگران است که در صورت درگیری جنگ نهایی میان ایران و آمریکا و اسرائیل، منطقه خاورمیانه که نزدیک‌ترین بازار ثروتمند کالاهای اروپایی است، درگیر چنان ویرانی و آتشی شود که اروپاییان را از کل این بازار آشفته محروم کند. به‌ویژه فرانسه که بیش از ۱۰ درصد جمعیت آن عرب‌تبار هستند، بیشتر روی این بازارها

حساب می‌کند. ....در این میان، درست است که بازار کوچک ایران در شرایط بحرانی کنونی رقم مهمی را تشکیل نمی‌دهد، اما این بازار بالقوه قابل توجه است. اکنون فرانسه درد بی‌کاری ازدست‌دادن بازار ۵۰۰هزارتایی اتومبیل پژو و رنو و ازمیان‌رفتن برآوردهای پروژه‌های نفتی شرکت توتال و انی را احساس می‌کند، همچنین نگران به آتش کشیده‌شدن بازارشان در کل منطقه‌اند.

- "سیدهادی برهانی" استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، در پاسخ به سوال روزنامه آرمان مبنی بر نقش اروپا در برجام، گفت: تروئیکای اروپایی در مساله برجام متوجه حساسیت وضعیت کنونی هستند. لذا آنها می‌دانند که ایران در جهت اتخاذ مواضع متناسب با شرایط می‌باشد. به گونه‌ای که اگر تهران از منافع توافق هسته‌ای بهره‌مند نگردد همچنین برخی از طرف‌ها در برجام تخطی کرده و به تعهداتشان عمل نکنند، بر اساس این توافق ایران این فرصت را دارد تا تعهدات خود را کاهش دهد. تاکنون تهران در دو گام تعهداتش را کاهش داده و در آستانه گام سوم قرار دارد. طرف‌های اروپایی می‌بایستی مشکلات ایران را درک کرده و به فکر راه چاره باشند. در این چارچوب فرانسوی‌ها گام‌های بسیار خوبی برداشته‌اند که این مساله نشان می‌دهد که پاریس فهم درستی از شرایط دارد. اگر فرانسه به این سیاست خود ادامه داده و گام‌هایش را با قاطعیت بردارد، این امید وجود دارد که پاریس تا حدود زیادی بتواند فضای تنش‌آلود کنونی را تلطیف نماید. در چنین فضایی امکان برطرف شدن مشکلات میان ایران و کشورهای اروپایی وجود دارد..... دکتر ظریف در پایتخت‌های اروپایی مورد استقبال خوبی قرار گرفت. این مساله پیام اروپا به آمریکا است که تحریم دکتر ظریف اقدام نادرستی بوده و لذا طرف اروپایی به هیچ عنوان حاضر نیست با این اقدام همراهی کند. این مساله را می‌بایستی دولت ترامپ درک کرده باشد. از این جهت این پیام بسیار مهمی است که دنیا و به‌طور اخص کشورهای اروپایی و متحدین نزدیک آمریکا اعلام می‌دارند که حاضر نیستند با یکجانبه‌گرایی آمریکا همراهی کنند.

- در بخشی از گزارش منتشر شده روزنامه اعتماد می خوانیم: بعد از تماس‌های اخیر امانوئل ماکرون با حسن روحانی، رییس‌جمهور اسلامی ایران، دونالد ترامپ با ارسال پیامی غیرمنتظره در حساب کاربری توییتر خود ماکرون را به «ارسال پیام‌های متناقض به ایران» متهم و تاکید کرد هیچ‌کس نمایندگی او را برای گفت‌وگو با ایران بر عهده ندارد. با وجود این اظهارنظر، رییس‌جمهور فرانسه به رایزنی با ایران در مورد تعهدات برجامی ایران و ۱+۴ ادامه داده است.

- آرمان ملی گزارشی با عنوان "رایزنی‌های اخیر تهران و پاریس اقدامی رو به جلو است/اروپایی‌ها سر بزنگاه جانب آمریکا را می‌گیرند" منتشر کرده است. این روزنامه به نقل از ایسنا، از قول یک کارشناس مسائل اروپا، می نویسد: رایزنی‌های صورت گرفته بین ایران و فرانسه و تلاش‌هایی که در ارتباط با حفظ برجام و اجرای آن در حال انجام است را می‌توان اقدامی رو به جلو عنوان کرد.... پیروز ایزدی در مورد سفر روز جمعه ظریف به فرانسه و دیدارش با رییس‌جمهور و وزیر خارجه این کشور اظهار کرد: کشورهای اروپایی در پی آن هستند که برجام حفظ شود و اقدامات فرانسه و رایزنی‌های مقامات این کشور با مقامات ایران در سطوح مختلف را باید در همین چارچوب و همچنین تلاش این کشور برای کاهش تنش‌ها در منطقه دانست.

 دیپلماسی ظریف

-"دیپلماسی و سیاست منطقه‌ای" عنوان یادداشتی است که در روزنامه اعتماد منتشر شده است. نگارنده در این یادداشت به واکاوی عملکرد سیاست خارجی در دولت های یازدهم و دوازدهم و به خصوص دیپلماسی در برابر کشورهای عربی از جمله عربستان، پرداخته و می نویسد: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در هفته‌های اخیر و در کنار تشدید تحرکات دیپلماتیک برای خنثی ساختن فشارهای سیاسی و اقتصادی ایالات متحده علیه ایران، نیم نگاهی هم به منطقه و کشورهای حوزه خلیج فارس دارد؛ منطقه‌ای که برای مدت مدیدی (از سال ۱۳۹۲ به ‌طور خاص) یا در اولویت دستگاه سیاست خارجی ایران قرار نداشت یا اینکه دستگاه سیاست خارجی به دلایل مختلف از جمله تداخل ماموریت‌ها، برنامه‌ای هدفمند برای تحرک و به دست گرفتن ابتکار عمل در اختیار نداشت. عدم حضور فعال دستگاه سیاست خارجی در تحولات منطقه‌ای طی سال‌های اخیر یکی از چالش‌های جدی سیاست خارجی ایران به شمار می‌رود. مساله‌ای که شاید بتوان آن را علت اصلی موج جدید فشارهای سیاسی و اقتصادی امریکا و شخص ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرد. تاکنون کم گفته نشده که پاشنه آشیل سیاست خارجی ایران در قبال ترامپ، مناسبات منطقه‌ای ایران به خصوص عربستان سعودی است. واقعیت این است که سیاست خارجی منطقه‌ای ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم سوال برانگیز بوده و به لحاظ عملکردی منفی ارزیابی می‌شود. دستگاه سیاست خارجی اگر سیاست هدفمند، برنامه‌ریزی و فعالیت خود را همزمان با مذاکرات برجام از سال ۹۲ در قالب اعتمادآفرینی و همکاری متقابل با کشورهای منطقه به خصوص عربستان سعودی در پیش می‌گرفت، نه تنها این کشورها به چالشی بر سر برجام تبدیل نمی‌شدند، بلکه قدرت مانور بازیگرانی مانند امریکای ترامپ و حتی اسراییل علیه ایران افزایش پیدا نمی‌کرد.

- روزنامه آرمان ملی در یادداشتی با عنوان "دستگاه دیپلماسی در تب و تاب" به اهمیت نقش ظریف در شرایط کنونی کشور اشاره کرده و آورده است: دستگاه دیپلماسی ایران در تب و تاب است و تلاش دارد تا زمینه‌های حرکت رو به جلو را فراهم آورد. محمدجواد ظریف به عنوان رستم دستان این حرکت به اروپا می‌رود و در آستانه نشست گروه ۷ در کشورهای اروپایی به گفت‌وگو با سران این کشورها ازجمله فرانسه اقدام می‌کند و هنوز به تهران بازنگشته، اعلام سفر به کشورهای آسیایی و چین را در دستور کار قرار می‌دهد. دستگاه دیپلماسی ایران در تب و تاب است تا تحریم ظریف وزیر امور خارجه ایران را به فراموشی سپارد و از طرف دیگر زمینه‌های گفت‌وگو در جهت گریز از ورود ایالات متحده آمریکا به یک جنگ دیپلماتیک گسترده در چارچوب جنگ اقتصادی را که به اوج رسیده، پیشاپیش مسدود کند. فلذا باید گفت که دستگاه دیپلماسی ایران هوشمندانه عمل می‌کند و اینجاست که باید سامانه سیاست خارجی ایران و سازماندهی آن متوجه تلاش‌های ظریف برای گریز از این وضعیت باشد. ... اکنون وضعیت ایران از منظر اقتصادی در یک جنگ شدید اقتصادی با ایالات متحده آمریکا قرار گرفته و پیامدها و نتایج آن خود را به نمایش می‌گذارد. ... فلذا در این وضعیت شکننده تلاش‌های ظریف در جهت حرکت دیپلماتیک معناردار باید مورد توجه قرار گیرد. همانطور که مورد توجه واشنگتن است. در ایران نیز باید با پروای آنچه که ماموریت و وظیفه ظریف است مورد ارزیابی و سنجش قرار گیرد.

- "هدیه‌ای به‌آقای دیپلمات" عنوان یادداشتی است که روزنامه آرمان به قلم "سیدمحمدعلی‌ابطحی"  فعال سیاسی اصلاح‌طلب، منتشر کرده است. در این یادداشت با اشاره به هفته دولت و قدردانی از زحمات وزیر امورخارجه کشورمان می خوانیم: محمدجواد ظریف دیگر چهره‌ای نیست که فقط در حد یک وزیر ایرانی شناخته شود. بیشتر به عنوان یک چهره بین‌المللی شناخته می‌شود که همه دنیا او را می‌شناسند؛ نه یک شناخت معمولی، به عنوان یک استراتژیست بزرگ که بیشتر از اکثر همکارانش در دنیا، دیپلماسی را می‌فهمد. .... با آمدن ترامپ و خروج از تعهدات فراوان، از تعهد برجام هم خارج شد. از این موقع کار ظریف دو چندان شد. هم از یک طرف باید در مقابل بدعهدی ترامپ که نه فقط ایران را که دنیا را در بهت برده بود چاره جویی کند و از سوی دیگر زخم زبان‌هایی را در داخل از افراطیونی بشنود که از اول علاقه‌مند بودند دیپلماسی بدون موفقیت و خطر خیز را ایران بپذیرد و تا توانستند با کارهایی مثل آتش زدن سفارت سعودی و موارد مشابه دیگر عملا فعال بودند. .... از ظرافت ظریف سوءاستفاده کردند و او را به لج انداختند که یکسره تمام امور را در گرو رضایت و همکاری ارباب‌های جهانی نشان دهد. باورش نبود. اما حق بود که ظریف بیشتر از دیگران روی مقاومت ملی و قدرت داخلی تاکید می‌کرد. با این کار هم می‌توانست با قدرت بیشتری با طرف‌های مقابلش حرف بزند و هم در صحنه داخلی موج‌های تخریبی کمتری را پذیرا باشد.

- روزنامه آرمان ملی در گزارشی به سفرهای دیپلماتیک اخیر وزیر امورخارجه کشورمان پرداخت و نوشت: در حالی ایران بر تحرکات دیپلماتیک هوشمندانه خود با راهبری دکتر ظریف افزوده که طی هفته‌های گذشته آمریکا وزیر خارجه کشورمان را تحریم کرده بود. این روزنامه در ادامه گزارش خود به گفت و گو با "سیدهادی برهانی" استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران، پرداخت و به نقل از وی نوشت: تحرکات دیپلماتیک ایران با سفرهای دکتر ظریف به کشورهای اروپایی پیام‌های متعددی دارد از جمله اینکه نزدیکترین متحدان آمریکا حاضر نیستند با این موضع نابخردانه و افراطی دولت ترامپ همراهی کنند.

 ترامپ و برجام

سرمقاله روزنامه شرق به قلم "فریدون مجلسی" به موضوع برجام و نقش رییس جمهمور آمریکا در تنشهای به وجود آمده در این قرارداد هسته ای پرداخته است. در بخشی از این سرمقاله می خوانیم: اگر برجام در داخل و خارج به چالش کشیده نمی‌شد، می‌توانست تا حد زیادی مشکل‌گشا باشد، اما از یک سو ‌ترامپ از پیش از انتخاب‌شدن آن را منوط به رفع تهدید جمهوری اسلامی درباره موجودیت اسرائیل کرد و بر آن اصرار ورزید و ضمن تجدید تحریم‌ها، حتی از آن تعهد قانونی بین‌المللی خارج شد. ‌ترامپ معتقد است حمایت از مبارزان فلسطینی، عراقی، سوریه‌ای، لبنانی و یمنی عملا ایران را در شرایط متفاوتی قرار داده است. ترامپ می‌کوشد با ‌ترغیب و تحریک اسرائیل و متحدان عربش، فضا را به سمت امتیازدهی ایران پیش ببرد. عجالتا جنگ اقتصادی را در کنار درگیری‌های منطقه‌ای فرسایشی آغاز کرده و با تحریک انگلیس به توقیف غیرقانونی نفت‌کش ایرانی در جبل‌الطارق به یارگیری بین‌المللی برای محاصره دریایی ایران دست زده است.

نگارنده سرمقاله شرق می افزاید: در ایران برخی احتمال می‌دهند در صورت روی‌کارآمدن حزب دموکرات گشایش حاصل شود؛ اما دموکرات‌ها نیز به حمایت از بقای اسرائیل پایبند هستند و شاید انتظار دارند ایران نیز متقابلا مواضع خود را تعدیل کرده و در مسئله اعراب و اسرائیل حمایت از حقوق فلسطینیان را به روش‌های دیپلماتیک و با حرکت جمعی اسلامی پیگیری کند. باید دید تا انتخابات آمریکا، فضا به کدام سمت حرکت خواهد کرد.

- تارنمای فرارو در گزارشی با اشاره به وساطت فرانسه میان ایران و آمریکا، به نقش آمریکا در این جریان پرداخت و با طرح این سوال که؛ "ماکرون موفق می‌شود؟ " نوشت: راهکار فرانسه دو طرف دارد؛ ایران و آمریکا. از این رو، موفقیت آن مرهون همکاری و همراهی دو طرف است. خصوصا که فرانسه به تنهایی نمی‌تواند انتظارات اقتصادی ایران را برآورده کند. هر دو پیشنهاد فرانسه (تزریق اعتبارات به اینستکس و صدور معافیت‌های نفتی از سوی آمریکا) نیازمند موافقت آمریکا و اعضای باقیمانده در برجام است.

فرارو می افزاید: از جانب ایران، روحانی در گفتگوی تلفنی اخیرش با همتای فرانسوی خود گفته بود «ایران همواره از هرگونه ابتکار در جهت دستیابی به راه حل‌های عادلانه و گفتگوهای سازنده استقبال می‌کند.» ...اما ایران فقط یک طرف ماجراست. طرف دوم آمریکا است که باید برای ایران معافیت‌های نفتی صادر کند و زمینه موفقیت راهکار فرانسه را فراهم کند و به تبع آن گفتگوها آغاز شوند؛ لذا فعلا توپ در زمین آمریکاست. در همین رابطه، منابع دیپلماتیک اروپایی به روزنامه الشرق الاوسط گفته‌اند که «سرنوشت» وساطت فرانسه دست رئیس‌جمهور آمریکاست و امکان موفقیت این وساطت به پیشنهاداتی بستگی دارد که ماکرون به ترامپ خواهد داد.

در حال حاضر، نشانه‌ای از احتمال انعطاف آمریکا در برابر ایران آشکار دیده نمی‌شود. آمریکایی‌ها معتقدند که استراتژی فشار حداکثری اقتصادی علیه ایران کارآمد است و در نهایت، ایران را به پذیرش درخواست‌های کاخ سفید وادار خواهد کرد.

از این رو، برخی ناظران، احتمال عقب‌نشینی آمریکا از برخی تحریم‌ها را بعید می‌دانند مگر اینکه کاخ سفید امتیازاتی از ایران بگیرد. در همین رابطه، دکتر علی بیگدلی، کارشناس مسائل اروپا به فرارو گفت: «(دونالد) ترامپ با حجم فراوان تحریم‌ها و حجم فراوان تسلیحاتی که وارد خلیج فارس کرده است بعید به نظر می‌رسد از این موضع سخت عقب‌نشینی کند مگر در صورتی که بتواند امتیازی بگیرد.»

رسانه های اصولگرا

برخی از گزاره های به کار رفته در این رسانه ها عبارتند از: ابطال قرارداد توتال و پژو و ایرباس یعنی تلاش برای حفظ برجام؟!؛ وقتی طرف ایرانی تمام و کمال، برجام را اجرا کرده، مفهوم تبادل پیشنهادهای جدید درباره اجرای برجام چیست؟! و آیا مذاکره درباره افزایش تعهدات یا کاهش قدرت موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران، کمترین ربطی به متن برجام دارد؟!؛ درخواست اروپا با آمریکا چه فرقی دارد که آقایان هنوز از تحمیل فاجعه برجام به ملت عبرت نگرفته و حالا به اروپا دخیل بسته‌اند؟!.

نقش اروپا در برجام

-کیهان در گزارشی با عنوان "ابطال قرارداد توتال و پژو و ایرباس یعنی تلاش برای حفظ برجام؟!" که در ستون اخبار ویژه خود منتشر کرد، نوشت: رسانه‌های بزک‌کننده توافق با آمریکا، مشغول بزک‌کردن وقت‌کشی‌های دولت فرانسه هستند.

این روزنامه می افزاید: در پی سفر وزیر امور خارجه به پاریس و دیدار با امانوئل ماکرون، نشریات زنجیره‌ای با تیترهای غالباً خلاف واقع، به استقبال از وقت‌کشی ۱۵ ماهه فرانسه و دیگر طرف‌های اروپایی رفتند.... دولت و وزارت خارجه ۱۵ ماه است که هم بدعهدی مطلق اروپایی‌ها را تحمل می‌کنند و هم در عمل مذاکره درباره دایمی‌کردن برخی نظارت‌ها و محدودیت‌های موقت برجام را پذیرفته‌اند و مشغول مذاکره با اروپا- و حتی آمریکا در جریان سفر ظریف به نیویورک- هستند...این محافل باید توضیح دهند فرانسه‌ای که قراردادهای توتال و ایرباس و پژو را یکجا و بدون پرداخت کمترین خسارتی زیرپا گذاشت و مفاد برجام را نقض کرد، چگونه می‌تواند نقش‌آفرینی امیدوارکننده داشته باشد؟ و با کدام قرینه می‌توان گفت فرانسه برای حفظ برجام (البته تعهدات غرب و نه تعهدات طرف ایرانی) تلاش می‌کند؟

کیهان اضافه می کند: وقتی طرف ایرانی تمام و کمال، برجام را اجرا کرده، مفهوم تبادل پیشنهادهای جدید درباره اجرای برجام چیست؟! و آیا مذاکره درباره افزایش تعهدات یا کاهش قدرت موشکی و نفوذ منطقه‌ای ایران، کمترین ربطی به متن برجام دارد؟!

- در ستون "گفت و شنود" روزنامه کیهان می خوانیم: آقای ظریف می‌گوید؛ پیشنهادات رئیس‌جمهور فرانسه درباره کاهش تنش‌ها در توافق هسته‌ای در مسیر صحیحی به پیش می‌رود!... ولی ماکرون با صراحت اعلام کرده که منظور آنها از «کاهش تنش» کنترل برنامه موشکی ایران است. کجای این پیشنهاد در «مسیر صحیح»! پیش می‌رود؟!... ماکرون پیشنهاد کرده که فرانسه ۵ میلیارد دلار و باقی اعضای برجام ۱۰ میلیارد دلار نقدینگی اینستکس را تأمین می‌کنند و در مقابل، ایران باید برنامه موشکی و قدرت منطقه‌ای خود را متوقف کند!... یعنی به یک لقمه راحت برای بلعیدن از سوی آمریکا و اروپا تبدیل شویم!... درخواست اروپا با آمریکا چه فرقی دارد که آقایان هنوز از تحمیل فاجعه برجام به ملت عبرت نگرفته و حالا به اروپا دخیل بسته‌اند؟! یعنی نمی‌دانند که با تغییر واژه‌ها اصل ماجرا عوض نمی‌شود؟!

- به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ کاخ الیزه اعلام کرد که رئیس‌جمهور آمریکا به رئیس‌جمهور فرانسه گفته که وی به‌دنبال جنگ با ایران نبوده و فقط به‌دنبال توافق با این کشور است.

‌ کاخ الیزه فرانسه اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در دیدار با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه پیش از برگزاری نشست سران گروه ۷ گفت که وی به‌دنبال جنگ با ایران نبوده بلکه خواستار توافق با ایران است.

کاخ الیزه همچنین اعلام کرد که ماکرون در این دیدار پیشنهاد خود درباره ایران را به ترامپ اعلام کرد که بر اساس آن به تهران اجازه فروش نفت خود برای مدت زمان محدودی در مقابل توقف کاهش تعهدات برجامی داده شود.

پیشتر نیز کاخ الیزه اعلام کرده بود که مواضع ماکرون و ترامپ در خصوص ایران، تجارت خارجی و مسائل مرتبط با آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون به هم نزدیکتر شده است.

البته کاخ الیزه در بیانیه خود تلویحاً اذعان کرده است که اختلافاتی بین رؤسای جمهور فرانسه و آمریکا در خصوص موارد فوق وجود داشته، اما میزان این اختلافات کاهش یافته و مواضع دو طرف «همگرا» شده است.

- روزنامه رسالت زیر عنوان "با نزدیک شدن به گام سوم، تحرکات سیاسی اروپا افزایش می‌یابد" آورده است: نکته حائز اهمیت آن است که اروپایی‌ها تاکنون نتوانستند خود را به ایران درجهت عمل به وعده‌هایشان ثابت کنند. حال که ایران نسبت به ضرب‌الاجل‌ و گام‌هایش ثابت‌قدم مانده است کشورهای اروپایی در تکاپوی نگاه داشتن ایران در برجام هستند. ... مرتضی مکی، کارشناس مسائل اروپا با اشاره به دیدار اخیر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان باامانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در گفت‌وگو با «رسالت» اظهار داشت: «رایزنی‌های اخیر ظریف از جمله در پاریس با هدف کاهش تنش و درگیری در منطقه خلیج فارس دنبال می‌شود. جمهوری‌اسلامی ایران به دنبال جنگ نیست و با استفاده از حداقل روزنه‌هایی که در اختیار دارد به دنبال خنثی‌سازی سیاست‌های تنش‌آفرینانه آمریکا در منطقه است.»

او با اشاره به رایزنی‌های رئیس‌جمهور فرانسه برای حفظ ایران در برجام ادامه داد: «ایران باید از این‌گونه روزنه‌ها استفاده کند. با توجه به جایگاه فرانسه در میان کشورهای اروپایی و نگاه مستقلی که به سیاست‌های خاورمیانه درقبال آمریکا دارد می توان گفت که انگیزه فرانسه حفظ برجام است.»

- تسنیم نوشته: فرانسوی‌ها گفته‌اند این بسته جدید شامل مذاکره‌ی ایران و آمریکا در برخی موضوعات مورد مناقشه است؛ در حالی که ایران چنین درخواستی را بپذیرد عملاً آمریکا در سیاست فشار حداکثری امتیازات ویژه‌ای دریافت کرده است، چرا که آمریکایی‌ها از ابتدا چند مسئله را مدنظر داشته‌اند؛ اول دائمی کردن تقریباً تمامی محدودیت‌های هسته‌ای ایران، ثانیاً مذاکرات موشکی و ثالثاً مذاکرات منطقه‌ای. گفته می‌شود اخیراً آمریکایی‌ها تأکید کرده‌اند تحریم فروش تسلیحات متعارف به ایران را نیز که اکتبر ۲۰۲۰ طبق قطعنامه ۲۲۳۷ سازمان ملل به پایان می‌رسد در نظر دارند ابدی کنند و ایران هیچ‌گاه نتواند تسلیحات بخرد.

 FATF

در ستون نگاهی به دیروزنامه های زنجیره ای روزنامه کیهان به مطلب منتشر شده در روزنامه آرمان پرداخته شده است. به گزارش این روزنامه، آرمان نوشت: «چه دست‌هایی پشت پرده است که اجازه نمی‌دهد FATF در کشور به راه بیفتد؟ مردم چندان در عمل باور ندارند که می‌توان فساد نهادینه‌ شده را از بین برد».

کیهان می افزاید: درست در مقطعی که اقدامات قاطع و تحسین‌برانگیز قوه قضائیه در مقابله با فساد، بازخورد بسیار مثبتی در افکار عمومی داشته، مدعیان اصلاحات به صف شده و ضمن کوچک‌نمایی این اقدام تحسین‌برانگیز، مشغول بزک FATF هستند. این روزنامه طیف موسوم به اصلاح‌طلب در حالی از دست‌های پشت پرده برای عدم تصویب FATF یاد می‌کند که در همین اواخر مقامات آمریکایی به زبان آمده و از لزوم تصویب FATF در ایران سخن گفتند. حالا همنوایی این روزنامه با مقامات دولت ترامپ به چه معنی است؟!

این روزنامه اضافه می کند: لازم به ذکر است که در روزهای گذشته گزارشی منتشر شد که در آن مقامات آمریکایی به صراحت اعلام کردند که دستورالعمل FATFدر این کشور اجرایی نمی‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =