۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۳
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 83450754
۰ نفر

برچسب‌ها

عقب نشینی ترامپ از جنگ تجاری با چین

تهران-ایرنا- «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس گروه هفت تایید کرد که در تصمیم اخیرش درباره تشدید جنگ تجاری با چین بازنگری می کند؛ موضوعی که به گمانه زنی ها درباره احتمال پشیمانی او از تصمیم اولیه اش دامن زده است.

به گزارش روزنامه روزیکشنبه روزنامه انگلیسی گاردین، ترامپ در میانه انتقادها از سوی متحدان آمریکا در اجلاس گروه هفت در شهر «بیاریتز» فرانسه، تصدیق کرد که بار دیگر درباره وخامت جنگ تجاری با چین تجدیدنظر می  کند.

او در یک صبحانه کاری با «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس در پاسخ به این پرسش که آیا در تصمیم خود درباره تشدید تعرفه های علیه چین فکر می کند، جواب مثبت دارد و گفت: مطمئنا این کار را می کنم.

با وجود اذعان رئیس جمهور آمریکا به بازنگری درباره تصمیم اخیرش در قبال پکن و دیگر تصمیم گیری هایش، وی رویکرد چین را «ظالمانه» توصیف کرد.

ترامپ گفت: روسای جمهور و دولت ها به چینی ها اجازه داده اند تا هر ساله صدها میلیارد دلار را به جیب بزنند.

آمریکا، چین را به قیمت شکنی، انتقال اجباری فناوری و سرقت اموال معنوی متهم کرده  است.

ترامپ با این حال این موضوع را رد کرده که تحت فشار دیگر رهبران گروه هفت که شامل کشورهای بزرگ صنعتی جهان هستند مجبور به کاستن از سختگیری در قبال تعرفه ها شده است.

رئیس جمهور آمریکا گفت: هیچ کس چیزی در این زمینه به من نگفته است و نمی تواند بگوید.

با این حال جانسون که در صبحانه کاری شرکت داشت، بعد از تبریک گفتن به ترامپ به دلیل همه به اصطلاح دستاوردهای اقتصادی آمریکا در دولت ترامپ گفت: ما خواستار صلح تجاری هستیم و تا جایی که بتوانیم تلاش می کنیم مانع جنگ تجاری شویم. ما در کل فکر می کنیم که انگلیس در ۲۰۰ سال گذشته از فواید تجارت آزاد منفعت برده است و این چیزی است که ما می خواهیم شاهدباشیم... ما در مجموعه تعرفه ها را دوست نداریم.

ترامپ تا پیش از این تهدید کرده بود که از اختیارات امنیت ملی برای اعلام وضعیت فوق العاده به منظور وادار کردن شرکت های آمریکایی برای خروج از چین استفاده خواهد کرد. 

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به اظهارات ترامپ درباره احتمال بازنگری در تصمیم خود نوشت: ترامپ برای اولین بار نشان داد که از تشدید جنگ تجاری با چین پشیمان شده است.

این روزنامه آمریکایی افزود: ترامپ برای اولین بار در روز یکشنبه از این که جنگ تجاری او با چین به یک معضل بین المللی منجر شده است، ابراز ندامت کرد و وقتی یک خبرنگار از او پرسید که آیا از این اتفاقات پشیمان است، پاسخ «مثبت» داد.

واشنگتن پست افزود: اظهارات ترامپ تغییر رویکرد او در قبال چین را نشان می دهد که تاثیر بسزایی در اقتصاد آمریکا داشته و می تواند بر شانس او برای انتخاب دوباره در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده میلادی تاثیر بگذارد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =