۲۶۰ هزار پرونده از آثار مکتوب شهدا جمع آوری شده است

تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و آموزشی بنیادشهید و امور ایثارگران گفت: بنیادشهید مفتخر است که در حال حاضر بیش از ۲۶۰ هزار پرونده از آثار مکتوب شهدای دوران دفاع مقدس را جمع آوری کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن کاویانی راد روز یکشنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه ایثار و شهادت و رونمایی از کتاب «شکوه خاطرات» در محل ساختمان کوثر نهاد ریاست‌ جمهوری افزود: به همین منظور این آثار شهدای دوران دفاع مقدس مرمت شده است و در قالب ۹ میلیون سند الکترونیکی در آرشیو بنیادشهید نگهداری می شود که به عنوان یک خزانه ارزشمند برای ما محسوب می شود.

وی تصریح کرد: با الکترونیکی شدن این اسناد تلاش می شود تا همه این آثار گرانبها و ارزشمند در اختیار مردم ایران قرار گیرد که البته اکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار آثار تولیدشده از شهدا در ۲۱ موزه نگهداری می شود و مردم می توانند به این آثار دسترسی داشته باشند و از این آثار و گنجینه ها بازدید کنند.

حجت الاسلام کاویانی راد معتقد است: انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس مجموعه ای از تجربیات را به ارث گذاشته است که اگر به درستی به نسل جدید انتقال داده شود، مجموعه عمیق و کاملی را به نسل آینده کشور که هیچ تصوری از جنگ و دوران دفاع مقدس ندارند، منتقل کرده است و اگر در این مقطع حساس ما این تجربیات را به جوانان منتقل نکنیم، با مشکل مواجه می شویم.

وی ادامه داد: برگزاری این نمایشگاه و رونمایی از کتاب «شکوه خاطرات» رئیس جمهوری به عنوان دو اثر ارزشمند برای نشان دادن توجه و حمایت از خاطرات شهدای دوران دفاع مقدس است تا آنها را به خوبی ثبت کرده و به آیندگان و نسل جوان کشور انتقال دهیم.

کاویانی راد تاکید کرد: البته آثار و اسناد شهدا بسیار برای ما دارای اهمیت است و با افتخار اعلام می کنم که در مجموعه آثار شهدا ده ها اثر نقاشی از شهید چمران داریم که تاکنون کسی این آثار را ندیده است.

به گفته وی، اسنادی هم که امروز در این نمایشگاه در معرض دید قرار داده شده است، بخش مختصر و اندکی از صدها سندی است که از شهدا باقی مانده است و بعدها می تواند به عنوان مستند حقانیت از شهدا برای ما باشد که امیدواریم با حمایت مسئولان و دولتمردان این اسناد به خوبی مستند و نگهداری شود.

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید در ادامه درباره خاطرات والدین شهدا از فرزندان شهیدشان گفت: در حال حاضر ۳۰ هزار خاطره از والدین شهدا ثبت و نگهداری شده است اما به دلیل محدودیت منابع مالی امکان توسعه آن وجود ندارد که اگر به این مساله توجه شود، گنجینه ارزشمندی در اختیار نظام و آیندگان قرار می گیرد.

نمایشگاه ایثار و شهادت به مناسبت فرارسیدن هفته دولت امروز یکشنبه در محل ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری با حضور سخنگوی دولت افتتاح شد. در این نمایشگاه برای نخستین بار ۴۰ عنوان سند از شهدای دوران دفاع مقدس و تصاویر و اسناد ۲۳ یادگار شهدای  انقلاب و دفاع مقدس به نمایش گذاشته شده و قرار است تا پایان هفته دولت این نمایشگاه در محل نهاد ریاست جمهوری برپا باشد.

همچنین امروز با حضور مسئولان یادشده از کتاب «شکوه خاطرات» نوشته دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری رونمایی شد. در این کتاب خاطرات رئیس جمهوری از دوران دفاع مقدس و جنگ هشت ساله ایران با عراق بیان شده است. این خاطرات از سال ۹۲ تاکنون نگاشته شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =