تصحیح الکترونیکی امتحانات باید جایگزین روش سنتی شود

تهران- ایرنا- سرپرست وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اهمیت تشکیل بانک اطلاعات سوال، گفت: تصحیح الکترونیکی امتحانات باید جایگزین روش سنتی شود، همچنین ارسال الکترونیکی سوالات نیز فساد را از بین می‌برد.

سید جواد حسینی در دیدار با مدیران و کارکنان مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی اظهار کرد: آموزش و پرورش فرا وزارتخانه ای است که به دلیل گستره زیاد و حجیم بودن، نهادینه کردن فرهنگ سازمانی با هدف هم گرایی و هم سویی کارکنان آن بسیار اهمیت دارد و باعث کاهش تضادها و فاصله صف تا ستاد می شود.

به گزارش روز یکشنبه آموزش و پرورش، وی سنجش را بسیار حساس و دارای اهمیت ویژه برای آموزش و پرورش برشمرد و افزود: حرمت آموزش و پرورش باید در مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی حفظ شود، از این رو کار در این مرکز دارای چهار ویژگی دقت، هماهنگی بین اجزا، شفافیت و نگاه رو به جلو است.

حسینی از طرح ۶۶۲  ماده امتحانی دوره های مختلف تحصیلی در این مرکز خبر داد و تصریح کرد: برخورداری از روایی، قوه تمیز بودن و ضریب دشواری از ویژگی های سوال استاندارد است؛ لذا طراحان سؤال باید آموزش‌های لازم را در این خصوص فراگیرند.

وی سنجش برای یادگیری را اصلی‌ترین استراتژی مرکز سنجش توصیف و عنوان کرد: سنجش باید برای پایدار کردن و عمق بخشیدن به یادگیری باشد؛ لذا برخی آزمون ها این هدف را محقق نمی کنند و باید اصلاح شوند.

حسینی وجود نظام جامع ارزیابی را ضروری دانست و گفت: اجرای نظام جامع ارزیابی و نظارت برای ارتقاء کیفیت آموزشی لازم است و تحلیل آن باید همواره روی میز مدیران باشد.

وی همچنین بر هماهنگی نظام جامع ارزیابی و نظارت با طرح های تدبیر، تعالی و بوم تاکید و اظهار کرد: اجرای سه برنامه فوق محتوای سند تحول را در مدارس محقق می سازد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: به دنبال حذف تدریجی روش های سنتی تصحیح برگه امتحانی و اصلاح نظام سنجش دوره های تحصیلی هستیم.

وی بر تشکیل کمیته علمی در مرکز سنجش تاکید و افزود: در این مرکز علاوه بر آزمون ها باید از جعل مدارک نیز جلوگیری شود؛ لذا یکپارچه سازی سامانه ها در این خصوص موثر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =