۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۵
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83450624
۰ نفر
ایران یکی از محورهای مذاکره ترامپ و آبه

پکن- ایرنا- خبرگزاری کیودو ژاپن اعلام کرد ضرورت کاهش تنش ها در خاورمیانه به ویژه تنش ها میان ایران و آمریکا یکی از محورهای مذاکره «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا و «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن، در حاشیه نشست سران گروه هفت در فرانسه بود.

به گزارش کیودو، ترامپ و آبه روز یکشنبه در حاشیه نشست سران گروه هفت در شهر بیاریتز فرانسه با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند ترامپ در این دیدار از تلاش های آبه برای کاهش تنش در خاورمیانه و همچنین روابط نزدیک او با ایران حمایت کرد.

اجلاس گروه هفت شامل اقتصادهای بزرگ جهان با شرکت سران کشورهای آمریکا ، فرانسه ، انگلیس، آلمان، ایتالیا ، ژاپن  و کانادا از روز گذشته (شنبه) در فرانسه آغاز شد و تا روز دوشنبه ادامه دارد.

تجارت و رسیدن به یک توافق تجاری میان دو کشور از دیگر مهمترین موضوعات مطرح شده در دیدار آبه و ترامپ در فرانسه بوده است، رسانه های ژاپنی امروز یکشنبه همزمان با این دیدار از دستیابی دو کشور به یک توافق کلی خبر دادند.

تلویزیون دولتی ژاپن امروز یکشنبه گزارش کرد «توشیمیتسو موتِگی» وزیر مسئول ژاپن در مذاکرات تجاری با آمریکا و «رابرت لایتزر» نماینده تجاری آمریکا در نشستی در واشنگتن بر سر کلیات یک پیمان تجاری به توافق رسیدند.

دو طرف توافق کرده اند ژاپن بر محصولات کشاورزی آمریکایی تا سقفی که برای اعضای پیمان تجاری اقیانوس آرام (تی پی پی) اجرا می شود، تعرفه اعمال کند این تصمیم در راستای بیانیه مشترک ژاپن و ایالات متحده آمریکا است که سپتامبر گذشته منتشر شد.

آمریکا هم قرار است تعرفه ها بر طیف وسیعی از تولیدات صنعتی ژاپن را لغو کند اما تعرفه ها بر خودروهای ژاپنی را همچنان حفظ کند چرا که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا کسری تجاری کشورش با ژاپن را به عنوان یک مشکل قلمداد می کند.

کیودو می گوید علاوه بر تجارت، افزایش تنش ها در خاورمیانه به دلیل خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵ و مساله کره شمالی که بتازگی یک سری پرتاب موشکی انجام داده است نیز در دستور کار دیدار آبه و ترامپ قرار داشته است.

بر اساس این گزارش، آبه و ترامپ همچنین در این دیدار در مورد خاورمیانه جایی که ایالات متحده سعی دارد در آن متحدان خود از جمله ژاپن را برای پیوستن به ائتلاف دریایی تشویق کند به تبادل نظر پرداخته اند.

کیودو می گوید ژاپن که روابط دوستانه خود با ایران را همچنان حفظ کرده است، موضع خود در مورد پیوستن به این ائتلاف را هنوز به خوبی روشن نکرده ولی همچنان به دنبال گفت و گو برای خنثی کردن تنش های خاورمیانه به ویژه تنش های ایران و آمریکا است.

پیش از این نیز شبکه خبری "ان اچ کی" ژاپن گزارش داده بود که شینزو آبه نخست وزیر این کشور در جریان نشست گروه هفت در فرانسه بر عزم توکیو برای ادامه تلاش های دیپلماتیک درباره ایران تاکید کرده است.

مقامات دولتی ژاپن گفته اند که «آبه شینزو» نخست وزیر این کشور در دیدار با سران گروه هفت درباره دیدار ماه ژوئن (خرداد ماه) خود به ایران صحبت کرده است.

گفته می شود که آبه در این نشست همچنین ضمن ابراز نگرانی از عبور سطح غنی سازی اورانیوم ایران از محدوده مشخص شده در برجام ، بر عزم توکیو برای ادامه تلاش های دیپلماتیک تاکید کرده است.

بر اساس گزارش این شبکه ژاپنی، رهبران گروه هفت به اتفاق تاکید کردند که هیچ کسی خواهان جنگ نیست در عین حال به نظر می رسد که رهبران این کشورها درباره موضوع ائتلاف بین المللی در تنگه هرمز که آمریکا پیشنهاد آن را مطرح کرده بحثی نکرده اند.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین در این دیدار در مورد وخامت روابط دیپلماتیک بین ژاپن و کره جنوبی که منجر به پایان یافتن پیمان مشترک اطلاعات نظامی سئول و توکیو شد با نخست وزیر ژاپن گفت و گو کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha