اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در قم با کمک دولت توسعه می‌یابد

قم - ایرنا - مدیر آب‌وخاک سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: با حمایت‌های قابل‌توجه دولت از بهره‌برداران بخش کشاورزی‌،‌ به‌کارگیری سامانه‌های نوین آبیاری در سطح مزارع و باغ‌های استان روزبه‌روز بیشتر می‌شود.

اسدالله مرتضوی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان کرد:‌ کشاورزان به دلیل محدودیت‌های منابع آبی در قم تحت‌فشار هستند و به همین دلیل اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در سطح مزارع و باغ‌ها که منجربه کاهش قابل‌توجه هدر رفت آب می‌شود،‌ یک ضرورت انکارناپذیر است.

وی ادامه داد: حمایت‌های دولتی برای اجرای سیستم های نوین آبیاری در سطح مزارع و باغ‌های استان به‌صورت حداکثری است و کشاورزان تنها ۱۵ درصد هزینه‌های آن را پرداخت می‌کنند.

مرتضوی گفت:‌ سال گذشته سیستم‌های نوین آبیاری در سطح چهار هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی قم اجرا شد و در سال جاری نیز روند توسعه این روش آبیاری به همین میزان ادامه می‌یابد.

وی افزود:‌ دولت مصمم است با همکاری کشاورزان استان تمام مزارع و باغ‌هایی که امکان استفاده از روش‌های نوین آبیاری را دارند به این سیستم‌ها مجهز شوند.

در بخش کشاورزی کل زمین‌های قابل‌کشت قم برابر ۱۰۵ هزار و ۷۳۰ هکتار است که این رقم ۴۶ صدم درصد کل اراضی قابل‌کشت کشور هست؛ مجموع کشت سبز استان شامل ۲۱ هزار هکتار باغ و ۴۴ هزار هکتار زراعت است.

میزان متوسط تولید بخش کشاورزی قم در سال برابر ۷۴۶ هزار تن شامل ۴۲۵ هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و ۵۰۰ تن آبزیان و ۳۲۰ هزار تن محصولات دامی است.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند که طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، قم دارای ۱۲۷ روستا با جمعیت بالای ۲۰ خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از ۵۵ هزار و ۸۶۵ تن است که در قالب ۱۷ هزار و ۳۸۵ خانوار زندگی می‌کنند.

۷۴۰۵/ ۱۱۷۵

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =