سازمان زمین‌شناسی به دنبال اکتشاف طلا، مس، سرب و روی

تهران- ایرنا- سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور جزئیات عملکرد بخش اکتشاف را منتشر کرد که بر اساس آن، یکی از مهم ترین برنامه‌ها، پروژه پی­‌جویی و اکتشاف طلا، مس، سرب و روی و آهن و عناصر همراه در محدوده خارتوران (شهرستان شاهرود) است.

سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز همسو با دیگر دستگاه‌های اجرایی، همزمان با هفته دولت (دوم تا هشتم شهریور) نسبت به انتشار عملکرد خود در دولت دوازدهم پرداخته است.  

حوزه مطالعات و بررسی‌های زمین‌شناسی

   آغاز ۲۴ پروژه مربوط به نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های یک ۲۵ هزارم و یک ۵۰ هزارم در مناطق مختلف ایران بر اساس اولویت زون‌های اکتشافی و همچنین پروژه تهیه نقشه زمین‌شناسی یکپارچه تهران بزرگ در مقیاس یک ۵۰ هزارم از جمله اقدامات و اولویت های این بخش به شمار می رود.

ادامه تهیه و تکمیل ۱۵۱ پروژه نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس‌های یک ۲۵ هزارم و یک صدهزارم و تداوم طرح مطالعات منابع آب کارستی با اولویت تکمیل استان کرمانشاه و اجرای طرح در استان­‌های بوشهر و کردستان از دیگر اقدام های انجام شده است.

  تدوین دستورالعمل جامع و واحد مطالعات منابع آب کارست در کشور،  آغاز تهیه اطلس ملی فرونشست کشور، بازبینی و به روزرسانی نقشه آسیب‌پذیری سیل کشور با توجه به یافته‌های سیل امسال، بازسازی ایستگاه پیش ­نشانگر شمال تهران،   گزارش جامع پایش آتشفشان دماوند، برداشتهای تکمیلی و سایت‌یابی احداث شهر در منطقه حسین‌آباد کالپوش سمنان، برداشت تکمیلی آثار گسیختگی گسل‌­ها در سطح کشور به منظور کاربرد در طرح تدقیق گسل­‌ها،  تدوین طرح جامع مطالعات زمین‌شناسی دریایی در جنوب و شروع تدوین طرح برای دریای‌خزر و سواحل شمالی، برداشت­های لرزه‌ای کم عمق در کانال­های کشتیرانی خورموسی در بندر امام خمینی از دیگر اقدام‌های صورت گرفته است.

همچنین  آغاز تهیه نقشه‌های ژئوشیمی ­رسوبی و آلاینده ‌های زیست ­محیطی در مقیاس‌ یک ۵۰ هزارم سواحل و پهنه آبی شمال کشور، آغاز تهیه نقشه‌های رسوب­ شناسی در مقیاس‌ یک ۵۰ هزارم سواحل و پهنه آبی شمال کشور به عنوان بخشی از فعالیت این سازمان در دوره مورد بررسی است.

حوزه اکتشاف ذخایر معدنی (شناسایی- پی­ جویی)

فعالیت‌های دفتری بررسی ناهنجاری‌های استان‌های آذربایجان غربی و شرقی، گیلان، مرکزی، سمنان، کردستان،  گزارش ژئوشیمیایی بررسی ناهنجاری‌های جنوب کرمان،  انجام عملیات حفاری در مناطق الچه قشلاق و زواریان، انجام عملیات ژئوفیزیک زمینی شامل ۱۵ هزار و ۶۰۰ ایستگاه RS،  ۱۲۰۰ ایستگاه IP&RS ، ۵/۳ کیلومتر خطی GPR  و ۶۰۰ ایستگاه MAG،  شناسایی و پی‌جویی مواد معدنی در پهنه جیرنده، ورقه انزلی، پهنه ماسوله،  شناسایی و پی‌جویی مواد معدنی در پهنه طالش، ورقه معبد، ناحیه امیدبخش گشت، پروژه پی ­جویی و اکتشاف طلا، مس، سرب و روی و آهن و عناصر همراه در محدوده خارتوران،  گزارش اکتشاف نیمه تفصیلی کانسار پلی‌متال عشوند نهاوند و گزارش پی‌جویی عناصر نادر خاکی در برگه اسفوردی هم از دیگر گام‌های عملیاتی در حوزه اکتشاف است.

علاوه براین،   گزارش اکتشاف چکشی ورقه یکصدهزارم صفی‌آباد (خراسان شمالی)، گزارش اکتشاف عمومی سرب، فلورین و پاراژنزهای همراه در محدوده میرافضل (جنوب کیاسر)،   گزارش اولیه اکتشافی در پهنه آذربایجان شرقی محدوده شماره ۱۸ بر اساس آنومالی‌های ژئوفیزیک هوائی، گزارش نهایی عملیات اکتشافی شناسایی و پی‌جویی پهنه‌های اکتشافی بردشاه-مارکده، گزارش املاح تبخیری در کویرحاج علی‌قلی سمنان، گزارش پتانسیل‌های معدنی استان بوشهر،  حفاری و لاگ اولیه ۳۲۰۰ متر حفاری و نمونه‌برداری اولیه در پروژه‌های نخیله، بزمان و آلچه قشلاق،  گزارش بررسی قابلیت فرآوری آلونیت‌های ایران، گزارش پروژه‌­های فرآوری آنتیموان سفیدابه، سرب و روی نیان و پتاس چوپانلو،  انجام مطالعات اکتشافی شناسایی پتانسیل‌های کانی‌سازی عناصر نادر خاکی در استان خراسان جنوبی،  انجام مطالعات پی‌جویی عناصر نادر خاکی در پهنه البرز میانی، انجام مطالعات اکتشافی پی‌جویی در پهنه‌های هشت‌گانه عناصر نادر خاکی در استان بوشهر به عنوان مجموعه اقدام‌های به عمل آمده در زمینه اکتشاف گزارش شده است.

پایگاه ملی داده‌های علوم زمین

  افتتاح سامانه اطلاعات مکانی ( WebGIS)،    اجرای فاز سوم نقشه راه علوم زمین و معدن،  اشتراک‌گذاری گزارش‌های سازمان با سامانه data.gov.ir،  تدوین گزارش‌های مواد معدنی برای ۲۶ عنصر استراتژیک، تقویت زیرساخت فیزیکی اطلاعاتی پایگاه (ایجاد و تجهیز دیتا سنتر)،  تشکیل کارگروهی متشکل از سازمان‌های تولید کننده اطلاعات علوم زمین (نفت و ایمیدرو و ...) برای برنامه ­ریزی و تعیین وظایف هر ارگان در قبال اطلاعات تولیدی به عنوان بخشی از فعالیت های این حوزه محسوب می شود.

 بررسی و تحلیل اطلاعات و داده ­های تولیدی هر ارگان و تدوین مدل داده ه­ای استاندارد برای هر قلم داده ­ای،  تهیه مدل فیزیکی پایگاه جامع علوم زمین و تهیه فرم‌های استاندارد ذخیره اطلاعات،  گردآوری و ورود اطلاعات استاندارد از طریق درگاه یکسان برای ارگان‌های مختلف، ارائه داده و فراداده از درگاه استاندارد از دیگر اقدامات است.

همکاری‌های بین‌المللی

سازمان زمین‌­شناسی واکتشافات معدنی کشور از جمله برنامه‌های خود را توسعه همکاری‌­های علمی و فنی با کشورهای چین، ژاپن، روسیه، اتحادیه اروپا و برخی کشورهای آسیایی و آفریقایی قرار داده است که از طرف سازمان توسعه تجارت و وزارت امور خارجه، این ارتباطات در زمینه‌­های مختلف پیگیری می‌­شود و سازمان زمین‌­شناسی و اکتشافات معدنی کشور در عرصه زمین ­شناسی و اکتشافات معدنی با این دو نهاد حاکمیتی همکاری تنگاتنگی دارد.

همچنین حضور در اجلاس‌­های مشترک کشورهای مختلف در چند سال گذشته از برنامه‌­های منظم سازمان در امور روابط بین‌الملل بوده است.

امضای تفاهم نامه در چهاردهمین اجلاس مشترک ایران و روسیه در مسکو بین سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از ایران و هلدینگ زمین شناسی دولتی روسیه (ROSGEO)  انجام مطالعات زمین شناختی و اکتشافی در تمامی زمینه‌­های زمین شناختی بجز نفت و گاز و مواد پرتو زا در کشور از جمله این همکاری‌های بین‌المللی است.

امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه رم ایتالیا، همکاری مشترک با آکادمی علوم چین در خصوص مطالعات ژئودینامیک و اقلیم دیرینه فلات ایران،  انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با سازمان زمین‌شناسی فرانسه BRGM و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک با دانشگاه سوربون فرانسه نیز از جمله این تعاملات به شمار می‌رود.

صدور خدمات فنی و مهندسی در کشورهای هدف در ششمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو نیز از جمله دستاوردهای این بخش محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha