طرح های جهادی برای تامین آب البرز

کرج - ایرنا- استان البرز با جمعیتی حدود سه میلیون نفر با رشد سالانه حدود ۲۵۰ هزار نفری مهاجرت ها، نیازمند تامین ضربتی زیر ساخت ها به ویژه در بخش تامین آب است.

 تامین آب آشامیدنی از حیاتی ترین نیازهای جمعیت در هر نقطه از کشور به ویژه  استان البرز محسوب شده  و باید به این نیاز انسانی به خوبی توجه شود.

در این حال اگر جمعیت به صورت پراکنده و غیر ساماندهی شده در اطراف شهرها سکونت گزیند در این شکل ساختاری دستگاه های متولی امر دچار مشکلات مضاعف شده و باید راه های مختلفی برای مدیریت آب در پیش بگیرند.

استان البرز در این سال ها علاوه بر ساخت وسازهای نظامند مانند مسکن مهر و شهرک های انبوه ساز با سیل جمعیت و استقرار آن در حاشیه شهرها و روستاها مواجه بوده که خود نیازمند اتخاذ روش های مناسب برای ساماندهی امور اجتماعی و تامین نیازهای جمعیتی است.  

به همین دلیل باید دستگاه های متولی مانند شرکت های آب منطقه ای  و آبفای شهری و روستایی به طورمستمر پروژه های عمرانی و توسعه ای  را دنبال و به روز رسانی کنند.

اگرچه سرعت افزایش جمعیت به گونه ای است که گاهی از زیر ساخت ها سبقت می گیرد اما این دستگاه های اجرایی و خدماتی هستند که می بایست با استفاده از ظرفیت های موجود پاسخگوی جمعیت  رو به تزاید استان باشند.

امروزه با اینکه کارهای فراوانی در زمینه تامین امکانات بهداشتی  و درمانی، آموزشی، فرهنگی  و اجتماعی در استان مهاجر پذیر البرز انجام شده اما محرومیت ها از گذشته تاکنون  در کنار سیل مهاجرت ها سبب شده تا کار و فعالیت شبانه روزی  دستگاه های خدمات رسان آنچنان که باید و شاید نتواند به چشم بیاید.

با این اوصاف، توسعه مناطق شهری ازجمله مسکن مهر و شهرک های انبوه ساز در استان البرز به حدی گسترده و فراوان است که طی سه دهه اخیر بسیاری از دشت ها و اراضی این استان را زیر ستون های بلند مرتبه سازی  و آلونک ها مدفون شده و خیابان ها و کوچه های جدید در آنها شکل گرفته است.

از اراضی مهرشهر و کیانمهر گرفته تا شمال کرج، دشت های ساوجبلاغ و نظرآباد تا ارتفاعات جاده کرج – چالوس،  فردیس و اشتهارد ساخت وسازها به گونه ای قد کشیده اند که سیمای جغرافیایی منطقه را به شیوه دیگری تغییر داده اند.

در این وضعیت که جمعیت از هر سو به سمت البرز و کرج سرازیر بوده و از تهران گرفته تا دور ترین نقاط ایران می توان ترکیب اقوام  را در البرز دید، آنچه باید دست پیشران برای خدمت به مردم و جمعیت مهاجر باشد، دستگاه های متولی است که در عین کمبودها و کاستی ها و از همه مهمترتحریم و گرانی باید نیازهای مردم را تامین کنند.

با این وجود تامین آب و برق از مهمترین ملزومات  و بدیع ترین نیازهای جامعه شهری و روستایی بوده هر چند که جمعیت مهاجر حتی روستاهای البرز را مورد هدف سکونتگاهی قرار داده و گستره روستاها هم از قد و قواره برخی شهرهای کشور بیشتر شده است.

آنچه در این میان نکته حائز اهمیت بوده محدودیت منابع آبی سطحی و زیر زمینی است، موضوعی که خود نوعی  بحران، دغدغه و چالشی عمیق در استان نوپای البرز  است.

کاهش سطح سفره های زیر زمینی یا به عبارتی دور شدن میزان دسترسی به این سفره ها خود از مشکلاتی است که این سال ها استان البرز با  آن دست به گریبان است.

همچنین تامین آب مورد نیاز پایتخت از منابع آب سطحی استان البرز از دیگر موضوعاتی است که بنا به اهمیت و حساسیت آن  باید در جای دیگر به این موضوع پرداخت.

اکنون با اینکه جمعیت هر روز در البرز روند فزاینده دارد اما دستگاه های متولی در تلاش هستند تا موضوع تامین آب آشامیدنی از منابع سطحی و زیر زمینی دنبال شود ضمن آنکه طرح هایی به موازات استحصال آب برای تقویت آبخوان ها در استان نیز اجرا می شود.

براین اساس دستگاه های خدمات رسان از هر فرصت برای تقویت سفره های زیر زمینی از دست رفته آب و مدیریت  منابع استفاده می کنند.

بارش های نوروز امسال فرصتی به وجود آورد تا شرکت آب منطقه ای البرز بخشی از سیلاب ها را به شن چاله های ساوجبلاغ هدایت کند و نزدیک به چهار میلیون مترمکعب آب ذخیره شد.

در کنار این طرح ها، نیز تامین آب شهرک ها و مناطق مختلف شهری و روستایی استان البرز پیگیری شد و پروژه ها یکی پس از دیگری دنبال شده است .
 

افتتاح پروژه های جدید آب در البرز

افتتاح ۲۷ پروژه تامین آب و تصفیه پساب ها نمونه عملی از کار و تلاش جهادگران عرصه آب البرز بود که روز گذشته با اعتباری نزدیک به یک هزار میلیارد تومان بهره برداری شد.

بهره برداری از ۲۲ طرح آبرسانی در روستاها  از جمله این طرح ها بود و مابقی در شهرهای استان به سرانجام رسید.

همچنین شرکت آبفای البرز سال گذشته نیز ۱۵ پروژه عمده و شاخص تامین آب را اجرا کرد.

اجرای پروژه افزایش برداشت آب از سامانه انتقال سد طالقان با دبی ۳۰۰ لیتر در ثانیه و هزینه کرد ۲۰ میلیارد ریال با هدف جلوگیری از تنش آبی در مناطق رجایی شهر، مهر شهر و کمالشهر، اجرای عملیات تکمیل طرح آبرسانی در قالب انتقال آب از پکیچ تصفیه خانه شهر جدید به فاز هفت با ظرفیت  ۱۵۸ لیتر در ثانیه و هزینه کرد ۱۲۰ میلیارد ریال شامل احداث ۲ باب مخزن با مجموع ظرفیت ۱۵ هزار متر مکعب و اجرای ۱۵ کیلومتر شبکه توزیع و خطوط انتقال و توزیع اصلی،  اجرای پنج کیلومتر خط انتقال از تصفیه خانه آب شماره ۲ به رجایی شهر و مهر شهر با ظرفیت ۲۰۰ لیتر بر ثانیه برای ۸۶ هزار نفر با هزینه کرد ۸۲ میلیارد ریال از جمله این طرح ها است.

همچنین  احداث طرح آبرسانی به کمالشهر شامل احداث مخزن پنج هزار متر مکعبی و اجرای پنج کیلومتر خطوط انتقال و توزیع اصلی با هزینه کرد ۷۰ میلیارد ریال، ادامه عملیات احداث مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کرج به ظرفیت ۲۸۰ هزار نفر با پیشرفت فیزیکی ۷۰ درصد، حفر و تجهیز ۱۶ حلقه چاه، احداث  چهار هزار و ۵۰۰ متر مکعب مخزن ذخیره آب، اصلاح و بازسازی و توسعه خطوط انتقال و توزیع آب به طول ۹۷ کیلومتر، اجرای ۶۰ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب ۲۲.۴ کیلومتر علمکرد لوله گذاری شبکه فاضلاب از محل اجرای پروژه های فاینانس داخلی از دیگر پروژه ها است.

بهره برداری از آب شیرین کن اشتهارد به روش B.o.o  به ظرفیت پنج هزار متر مکعب در شبانه روز با هزینه کرد ۱۳۲ میلیارد ریال، بهره برداری از استریم دوم مدول اول تصفیه خاانه فاضلاب کرج ب ظرفیت ۲۸ هزار متر مکعب درشبانه روز به افزایش ظرفیت از۱۴۰ هزار به ۲۸۰ نفر با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال، بهره برداری از مدوم دوم پکیج تصفیه خانه فاضلاب قوچ حصار به ظرفیت ۴۵۰ متر مکعب در شبانه روز معادل سه هزار نفر با هزینه کرد ۱۸ میلیارد ریال، احداث خط انتقال آب از تصفیه خانه آب شماره ۲ به مهر شهر بطول پنج کیلومتر برای ارتقای کمی و کیفی آب مهر شهر با اختلاط سازی با اعتبار ۶۰ میلیارد ریال بخش دیگری از فعالیت ها است.

در عین حال انعقاد چهار قرارداد فاینانس داخلی توسعه شبکه فاضلاب در مناطق شاهین ویلا، دولت آباد، اوقافی ها و مظاهری به مبلغ کل پیمان ۱۸۰ میلیارد ریال و طول ۴۴ کیلومتر، احداث و بهره برداری از ایستگاه پمپاژ میان راهی آب کلاک بالا شامل مخزن ۱۰۰ متر مکعبی و ایستگاه پمپاژ  به ظرفیت ۳۵ لیتر در ثانیه با هزینه کرد ۱۰ میلیارد ریال با هدف تامین مخزن ده کلاک بالا از فعالیت های قابل ذکر در استان البرز است.

این فعالیت ها با حمایت دولت تدبیر و امید از بخش آبرسانی در ۲ سال گذشته شتاب بیشتری گرفته به طوریکه تابستان امسال این استان کمتری تنش آبی داشت و برخی مناطق مانند مشکین دشت که با قطعی و کاهش فشار آب مواجه شدند طرح های ضربتی برای تامین آب در آنها اجرا شد.

۷۴۱۰/ ۶۱۵۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =