۳ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۵
کد خبرنگار: 933
کد خبر: 83450517
۰ نفر

برچسب‌ها

۹۳ درصد جمعیت شهری کرمان از نعمت گاز برخوردار هستند

کرمان - ایرنا - به گفته مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان تا سال ۹۷ به ۸۵ درصد جمعیت شهرنشین این استان گازرسانی شده بود که با تلاش های انجام شده در این شرکت هم اکنون ۹۳ درصد از جمعیت شهری به شبکه گازرسانی متصل شده اند.

به گزارش ایرنا، رضا فلاح روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت افزود: کرمان پهناورترین استان کشور است و از سال ۷۲ گازرسانی به شهرستان های رفسنجان و کرمان در این استان آغاز شده و در طول ۲۶ سال گذشته از ۷۱ شهر این استان، ۵۳ شهر از نعمت گاز برخوردار شد.

وی با بیان اینکه سعی داریم تا پایان سال ۹۹  پوشش گازرسانی برای جمعیت شهری به ۱۰۰ درصد برسد اظهار داشت: از ۱۸ شهر باقیمانده استان، پیمانکار اقدامات اجرایی ۱۷ شهر را آغاز کرده و فقط شهر جبالبارز باقی مانده بود که اخیرا مجوز گازرسانی به این شهرستان را نیز اخذ کردیم و تا پایان امسال تمام شهرهای استان کرمان از نظر ازرسانی تعیین تکلیف خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان تصریح کرد: از چهار هزار و ۸۰۷ روستای این استان سه هزار و ۳۰۰ روستا واجد شرایط گازرسانی بودند که هم اکنون یک هزار و ۱۷۴ روستا از نعمت گاز برخوردار و برای ۴۴۲ روستای دیگر پیمانکار گازرسانی تعیین شده و ۱۰۹ روستای دیگر نیز در مرحله انتخاب پیمانکار هستند.

وی بیان کرد: یش از ۲ هزار کیلومتر طول خط فشار قوی گاز، ۱۶ هزار و ۷۰۰ کیلومتر خطوط تغذیه و شبکه، نصب ۴۰۳ علمک گاز و برخورداری ۶۷۰ هزار خانواده از نعمت گاز در استان کرمان در حوزه گاز رسانی انجام شده است.

فلاح با اشاره به ظرفیت های فراوان صنعتی در کرمان ادامه داد: تاکنون در حوزه صنعت ۷۸۰ واحد صنعتی کوچک و بزرگ گازرسانی شده و ۷۷ جایگاه CNG برای سوخت‌گیری در این استان راه‌اندازی شده است.

وی اظهار داشت: سال گذشته هشت میلیارد متر مکعب گاز در استان کرمان مصرف شده که ۱۸ درصد آن در بخش خانگی، ۳۵ درصد در بخش صنعت و ۴۷ درصد در بخش نیروگاه بوده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان با اشاره به اینکه گاز پیشران و محور توسعه است تاکید کرد: از این منبع خدادادی برای حرکت چرخ‌های عظیم صنعت، تولید برق، تامین گرمایش بخش کشاورزی، تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و غیره استفاده می شود و ۷۰ درصد سبد انرژی کشور را گاز طبیعی تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به موفقیت های شرکت گاز استان در سال ۹۷ بیان کرد: طی سال گذشته به رغم وجود تلاطم‌های اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه که برخی پروژه‌های ما را به مرز تعطیلی رساند، یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر شبکه‌گذاری در استان کرما انجام دادیم که با این اقدام ۴۰ درصد از تعهد خود را عملیاتی کردیم.

فلاح افزود: ۲۸۰ روستای استان کرمان در سال گذشته از نعمت گاز طبیعی برخوردار شدند که آمار بی نظیری است و تعهد فروش گاز کرمان در سال گذشته به هفت میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب رسید که جزء استان‌های برتر کشور در این حوزه قرار گرفتیم.

وی با بیان اینکه اولویت برنامه شرکت گاز استان در سال‌ جاری گازرسانی در بخش صنعت است تصریح کرد: در این راستا ۱۳ محور در نظر گرفته شده که ۱۳ شهرک صنعتی، ۵۷۶ واحد صنعتی بزرگ و کوچک، کارگاه های کوره های آجر و آهک پزی و مجتمع های گلخانه ای از نعمت گاز برخوردار خواهند شد که با این اقدام پیش بینی می شود بیش از ۶۰ میلیون لیتر سوخت در سطح استان کرمان صرفه جویی شود که بهترین راه مبارزه با قاچاق سوخت خواهد بود.

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان بیان کرد: یک هزار و ۲۰۰ پروژه جدید گازی در حوزه شهری در سال ۹۸ در حال اجرا است و پیمانکار بخش زیادی از این پروژه ها انتخاب شده و حدود چهار هزار کیلومتر از این پروژه ها نیز هم اکنون در حال اجراست و شهرهای هنزا، اندوهجرد، زهکلوت و شهداد تا پایان سال به شبکه گازرسانی متصل می شوند.

وی تاکید کرد: سرعت بخشیدن گازرسانی به مناطق جنوبی و شرقی استان که کمتر برخوردار هستند و از اولویت‌های شرکت ملی گاز استان است و بهره برداری از خط انتقال گاز کهنوج به جیرفت مهمترین اقدام و شاهرگ گازرسانی به جنوب استان کرمان بود که در همین راستا نیز پروژه گازرسانی شهرستان های جیرفت، نرماشیر و فهرج در دهه فجر سال گذشته به بهره برداری رسید.

فلاح با اشاره به برخی اظهارنظرها مبنی بر اینکه گاز در شهر جیرفت به صورت نمادین افتتاح شده و مردم از آن نفعی ندارند تاکید کرد: اکنون سه فاز گازرسانی در این شهر در حال انجام است و ما برای اجرای این پروژه حدود ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم.

۲۳۰ میلیارد تومان پروژه گازرسانی در هفته دولت در کرمان افتتاح و کلنگ زنی می شود

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان گفت: به مناسبت هفته دولت گازرسانی به ۶۶ روستا و ۶ هزار خانوار در شهرستان های رفسنجان،  رودبار جنوبی و بافت با ۵۵ میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.

وی افزود: کلنگ زنی عملیات گازرسانی به شهرهای شهداد، اندوهجرد و نودژ و ۵۹ روستا و محورهای صنعتی در نقاط مختلف استان در هفته دولت انجام خواهد شد.

فلاح بیان کرد: در مجوع ۱۷۵ میلیارد تومان اعتبار برای گازرسانی به هشت هزار و ۸۰۰ خانوار عملیات آغاز می شود.

۳۰۲۹/۷۴۳۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =